Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Pomieszcznie gospodarcze, a DG

Pomieszcznie gospodarcze, a DG

leszg / 83.20.171.* / 2010-04-18 19:34
Witam
Niedawno założyłem DG związaną z stolarstwem i usługami, do ewidencji podałem ze będzie to firma handlowo usługowa.
Jako przeważający rodzaj działalności wpisałem, produkcja mebli biurowych i sklepowych, na drugiej pozycji wpisałem wykonywanie pozostałych robot budowlanych wykończeniowych. Dostałem tez z PUP dotacje na rozpoczęcie działalności. Zakupiłem pile formatowa stacjonarna.
Moje pytanie związane jest z budynkiem gospodarczym jaki posiadam, czy muszę ten budynek przeklasyfikować na budynek przemysłowy, tak samo prąd, wodę itp.
Mimo ze ma dużo zleceń na wykańczanie budynków.
szklarek / 2010-04-19 12:06
Tak, musisz ZGŁOSIĆ, że prowadzisz w nim DG ze względu na podatek od nieruchomości. Wg Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z 12 stycznia 1991 r. masz 14 dni od chwili powstania/zmian obowiązku podatkowego na zawiadomienie organu podatkowego. Czyli w wydziale opłat lokalnych czy podatków w Urzędzie Gminy/ Miasta składasz informację o tym, że w budynku gospodarczym ( lub jego części ) jest prowadzona działalność gospodarcza. Spowoduje to zmianę naliczanego podatku od nieruchomości. Ustawa mówi, że opłata zmienia się od następującego po zmianie miesiąca. W praktyce- w związku z tym, że podatek ten jest płatny w ratach kwartalnych- nowe naliczenie wchodzi często od najbliższego kwartału.
Tego, czy 14 dni liczy się od oficjalnego otwarcia DG czy od momentu faktycznego jej podjęcia w tym budynku- nie wiem.
Jednocześnie można próbować wystąpić o obniżenie tego podatku.

Najnowsze wpisy