Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Pomoc frankowiczom. KNF ostrzega, że prezydencka ustawa frankowa grozi kryzysem finansowym

Pomoc frankowiczom. KNF ostrzega, że prezydencka ustawa frankowa grozi kryzysem finansowym

Wyświetlaj:
Alex75 / 37.47.11.* / 2016-03-15 23:01
KNF broni kolegów z branży bankowej, którzy udzielali tych kredytów. Aktualnie stratę 67 mld zł to mają kredytobiorcy-Polacy którzy zostali zwabieni przez banki w pułapkę pozornie "tanim" a realnie lichwiarskim walutowym kredytem. W normalnym kredycie bankowcy zarabiają na spreadzie, oprocentowaniu, marżach. Nie na wzroście kursu waluty której nie było potrzeba w transakcji - mieszkania były kupowane za złotówki i w Polsce, a nie w Szwajcarii za franki. Dlaczego więc Banki zaproponowały Polakom Franki....?

Banki wiedziały się co się stanie, gdyby nie mieli sytuacji pod kontrolą to by takich kredytów nie udzielali - w końcu całe departamenty od analizy ryzyka zatrudnione w bankach nie biorą kasy na darmo. W historii bankowości wielokrotnie przerabiano temat kredytów walutowych z znanym skutkiem tj. zawsze kończyło się to kłopotami kredytobiorców i lichwiarskimi zyskami banków. Wykorzystano niedojrzałość polskiego prawa które nie chroni obywateli i niesprawność sadownictwa w którym wygrywa strona mająca lepszych prawników.
Tryntos / 185.21.151.* / 2016-03-16 01:18
Co za kosmiczne wypowiedzi. Jasne, banki wiedziały i pewnie dlatego ich pracownicy, nawet prezesi tych banków, potrafili sami brać kredyty frankowe. Pewnie dlatego te banki mają teraz ogromne problemy kapitałowe (niezależne od kwestii przewalutowania kredytów) i są uważane za zagrożone bankructwem. Idź do domu ze swoimi rewelacjami, a w wolnej chwili poczytać jakiś podręcznik o kredytach walutowych w bankowości.
nexton / 159.205.22.* / 2016-03-15 21:57
Nawet jeśli byłoby prawdą (a nie jest!), że bank zmusił (!?) tysiące kredytobiorców do wzięcia kredytu frankowego, to z jakiej racji mam ponosić tego koszty? Ja, zwykły obywatel, który swoje kredyty złotówe spłacał i spłaca bez szemrania, mam swoimi podatkami i zwyżką kosztów usług bankowych zasilać finansowo tych, co mieli nadzieję, że na kredycie denominowanym w obcej walucie dodatkowo zyskają? Radzę: nie udało się, jak to na giełdzie więc - popłakać i popracować więcej, żeby straty odrobić. I nie wierzyć politykom w ich obietnice i faszywe zapewnienia.
henryk wielki / 109.95.115.* / 2016-03-15 21:39
andrzej i inni nie piszcie bzdur ja tez bralem kredyt we franku i nikt mi na sile nie wciskal tego kredytu bo to byla moja wola i moja swiadomosc.Fajnie bylo jak frank spadl w dol ponizej tej ceny gdy bralem kredyt.teraz jak frank podskoczyl w gore kogo mam obarczac winą rząd? bzdura, bank? bzdura tylko w i wylacznie sytacja taka zaistniala ze frank tam wyladowal
fetniak / 87.207.228.* / 2016-03-15 23:22
To nie są bzdury – bank jest (był wtedy) instytucją zaufania publicznego i jeżeli renomowany bank agitował agresywnie za CHF i kwitując na koniec „ale decyzja należy do Pana” -kto by nie uwzględnił racji szacownej instytucji. KNF siedział cicho i coś tam przebąkiwał na swoich stronach, a centralna prasa codzienna rozpływała się w zachwytach jakie to deale robią młodzi Polacy. A to były banki w skórze lichwiarza. Akcja kredytów CHF wypaliła oligarchiom finansowym tylko w dawnych KS-ach. Żadna inna waluta, porównując lata 2007,8 //2015 nie podskoczyła dwukrotnie do zł.
Andrzej931 / 91.231.23.* / 2016-03-15 21:07
A gdzie pana instytucja mająca stać na straży bezpieczeństwa finansowego była gdy banki na siłę wciskały kredyty we frankach,pamiętam doskonale jak we wszystkich bankach pomimo że bardzo dobrze zarabiam zdolność kredytowa wychodziła mi tylko we franku.
Dlaczego wówczas nie wprowadziliście rekomendacji o zakazie udzielania kretów w tej walucie ,dlaczego zrobiliście to teraz jak frank zdrożał o 100%?
Dla kogo pracujecie ?W moim przypadku w ciągu 5 lat po spłaceniu kredytu( bo zostałem zmuszony) we franku bank Nordea złupił mnie na 43% kwoty kredytu a lokaty obecne to 1,5% .
Gorszej lichy jaką zrobiły banki zachodnie przy przyzwoleniu waszym niema chyba nigdzie na świecie.Więc niech pan przynajmniej zamilknie ,bo to dowodzi że stoicie murem za lichwą a los Polaków wam zwisa.
Pracownik KNF / 77.112.85.* / 2016-03-15 21:02
Jakubiak, nie ściemniaj, powiedz ile Ci zapłacili bankowcy za te brednie. Wiem co mówię, bo pracuję w KNF - był prikaz i taka wersja ma być.....
FD / 87.207.228.* / 2016-03-15 20:45
ok, analizę robił Departament Bankowości Komercyjnej i Specjalistycznej oraz Instytucji Płatniczych (DBK) Dyrektor - A. Banasiak Z-ca Dyr.- I. Kozłowska Z-ca Dyr.- R.Woreta . Analizę oparto na "badanie ankietowe obejmujące 58 banków i oddziałów zagranicznych instytucji kredytowych, tj. wszystkie banki posiadające w bilansie (według stanu na koniec listopada 2015 r.) należności walutowe od podmiotów niefinansowych". To oczywiste, że badania ankietowe banków niepaństwowy (np.potężny Bank Millenium jest portugalski) będą opierały swoje ankiety na top worse case mając w perspektywie ucięcie wspaniałych zysków z drenowania osób fizycznych. Tajemnicą jest w jaki sposób banki pozyskiwał plafon kredytowy skoro moja umowa ma brzmienie: "Bank …. z siedzibą… stwierdza, że Kredytobiorcy X udzielony został kredyt w wysokości 325.000 PLN (słownie:…), który jest indeksowany kursem wymiany waluty obcej: CHF, oprocentowany według zmiennej stopy procentowej opartej na stawce LIBOR 3M (CHF) oraz marży banku w wysokości 1.2500 p.p "" Ażeby przelać na konto developera 325.000 PLN za moje mieszkanie to bank refinansował się w Credit Suisse lub Swiss NationalBank ??
To jakaś kpina - niech super specjaliści z Departamentu Bankowości Komercyjnej nie pozyskują sławy w drodze zastraszania rządzących humanistów; mogli zastraszać w 2007 i w 2008 r kiedy młode małżeństwa brały kredyty na własny kąt. Analiza Departamentu dostepna jest na linku: http://www.knf.gov.pl/Images/Skutki_finansowe_projektu_tcm75-46244.pdf
GNB / 83.6.106.* / 2016-03-15 20:40
KNF o jakości tego organu świadczą miliony ludzi porażonych Bankowym Bezprawiem (ca.15 mln.), a RAPORT NIK o ochronie praw klienta finansowego, demaskuje złodziejski system zniewolenia narodu. Publikacja raportu nastąpiła na początku maja 2014 r.nie zostawiając suchej nitki na KNF. Nadzór nad klientem w Polsce nie istnieje tz. pełni rolę ATRAPY. Pomimo nagłośnienia SKANDALU nic się nie zmieniło. Sprawy zaszły tak daleko , że bankowi oszuści to co ukradli nazywają to kosztami restrukturyzacji . Czas najwyższy na rozliczenie wszystkich Banksterów a zacząć trzeba od tych którzy pilnują interesów pełniąc odpowiedzialne stanowiska państwowe. DO PAKI !
103545 / 37.152.18.* / 2016-03-15 19:57
Prezydentowi nie tłumacz, on jest mądry inaczej. A zresztą zrobi to co każe mu jego guru. To ten taki mały. Alle jaja.
CHF / 83.23.10.* / 2016-03-15 19:41
BZDURY jakie straty? Jakie miliardy? Banki pożyczam przy CHF za 2,2 PLN i chyba zakładały zyski? Każdy grosz powyżej tego kursu to DODATKOWY zysk banku. Zatem banki nie chcą się podzielić kwotą 67 mld PLN, które zarobiły ponad plan. No i druga sprawa - jeśli frank sam spadnie do 2 PLN to kto odda bankom 67 mld?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Tryntos / 185.21.151.* / 2016-03-16 01:14
Właśnie nie. To jest coś, czego Wy wszyscy frankowcy nie chcecie zrozumieć. Banki nie zakładały się z Wami o to, że franek wzrośnie. Banki zaciągnęły za granicą zobowiązania we frankach, które muszą teraz po wysokim kursie spłacać tak samo jak Wy musicie im je spłacać. Dlatego przewalutowanie po niższym kursie oznacza bankructwo dla kilku dużych banków w Polsce. Bo nie spłacą swoich zobowiązań wobec wierzycieli.
Jaro Kaczyński / 89.76.229.* / 2016-03-15 19:05
A wogóle po co komu banki? ale jak są- to oprocentowanie depozytów powinno by 20 % a kredy 5 %
zimny edek / 91.222.224.* / 2016-03-15 18:40
Jestem "frankiem" i nie liczę na pomoc państwa (sam wziąłem,sam spłacam), tym bardziej, że będzie jak z podatkiem bankowym. PiS wprowadził podatek, banki podniosły opłaty(nawet PKO) i po sprawie. Zapłacił Pan, Pani -społeczeństwo. Lepiej ręce precz od gospodarki. Koleś co nie ma konta, nie potrafi wysłać e-maila niech nie decyduje o moich pieniądzach
off666 / 78.10.114.* / 2016-03-15 18:37

- KNF nie angażuje się w tego typu spory - odpowiada rzecznik Komisji, poproszony o odniesienie się do zarzutów frankowiczów

to ciekawe, bo KNF został zapytany o koszt wejścia w życie ustawy, i abstrahując od "wyliczeń" KNF w tym zakresie istotną część raportu poświęca temu, że wzrost wynagrodzeń rekompensuje wzrost raty a już program 500+ to kolejna pomoc dla kredytobiorców, którzy - jak wskazuje KNF - przecież sami wygenerowali ogromne ryzyko.
KNF realizuje banksterskie zlecenie usiłując wykazać brak potrzeby ustawowej regulacji, wskazując dodatkowo na wyłączną winę kredytobiorców, a tym samym brak udziału banków w powstaniu tego problemu a już zupełny brak winy KNF w tym, że dopuścił do zaistniałej sytuacji.
Tryntos / 185.21.151.* / 2016-03-16 01:11
Jakie zlecenie? Człowieku, KNF stwierdza FAKT, ile to będzie kosztować. Każdy bankowiec, który ma minimalne pojęcie o tym, co to są np. regulacje bazylejskie, wie, że takie przewalutowanie zniszczy doszczętnie kapitał banku.
12d23d / 194.28.248.* / 2016-03-15 18:18
zlozieje sprzedai polakow obcym bankom, tak jak kraj niemcom i ruskim, PRECZ Z UE I USA I ROSJA!!
Edekkkkkk / 194.146.120.* / 2016-03-15 17:11
To nie prawda nic wielkiego się nie stanie. Być może jakiś bank zamknie interes ale tylko ze względu na niższe zyski. Do tej pory ten sektor miał eldorado. Pro państwowy i pro gospodarczy jest sektor bankowy, który jest nisko dochodowy jak w Europie zachodniej.
Tryntos / 185.21.151.* / 2016-03-16 01:07
Edek, mylisz się. Bank padnie, bo on musi spłacać kredyt za granicą, który zaciągnął w imieniu frankowiczów. Wbrew powtarzanym jak mantra bredniom, banki musiały "kupić za granicą franki", a ściślej mówiąc zaciągnąć dług frankowy u zagranicznego wierzyciela.
PiSoff / 178.42.165.* / 2016-03-15 18:16
No to mnie uspokoiłeś. Teraz już wiem, że Prezydent i Premier pewnie i szybko wywiążą się z obietnicy.
franek sz / 5.172.252.* / 2016-03-15 17:57
A gdyby Franek spadł do 2.50 PLN to banki by upadły ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
dn / 188.146.136.* / 2016-03-15 18:31
Trafne pytanie.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
12 13 14 15 16 17
na koniec starsze

Najnowsze wpisy