pomoc

anezo / 2007-08-16 23:24
Bardzo proszę o poradę Pana Olgierda Rudaka, za namową rzecznika praw konsumenckich po wyczerpaniu wszelkiej korespondencji skierowałam do sądu powództwo przeciw firmie Polkomtel, od której kupiłam telefon komórkowy; który to po roku "zaniechał swego działania". Sprawa toczy się w sądzie warszawskim, który to w piśmie zobowiązał mnie do udostępnienia w/w przedmiotu cyt. "biegłemu sądowemu (na jego wezwanie) oraz uiszczenia...zaliczki w wys. 500,00zł tytułem wynagrodzenia biegłego". Może powinnam cieszyć się ale nie mam aż tak ogromnej kwoty aby zapłacić. Czuję się oszukana przez Polkomtel, ponieważ w aparacie uszkodzona jest płyta główna (uszkodzony tor logiki)- taki jest raport serwisu i dlatego skierowałam sprawę do sądu. Używałam tę komórkę i wiem, iż nic takiego z nią nie zrobiłam abym mogła mechanicznie uszkodzić ją, musiała to być wada. Co mam zrobić, czy mogę sama poszukać eksperta za mniejsze wynagrodzenie lub napisać do sądu? Proszę o pomoc Bożena
Wyświetlaj:
BASIAD1967 / 83.29.239.* / 2007-08-25 01:06
Za biegłego wyznaczonego prze sąd nalezy zapłaic samemu zgodnie z Postnowieniem Sadu - przedtem Sad ustali zaliczke na opinię Biełego sądowego.
jE,SLI WYGRA pANI SPRAWE - WSZLKIE KOSZTY OBICĄŻĄ POZWANA fIRMĘ (A WIĘC
I KOSZTY BIEGŁEGO I KOSZTY POZWU.
redank / 90.195.220.* / 2007-08-28 21:09
Wobec braku odpowiedzi od adresata, do którego skierowała Pani swoja prośbę pozwolę sobie na krótki komentarz do Pani problemu:
1/. koszty biegłego
- może Pani wystąpić do sądu z wnioskiem o zwolnienie od kosztów sądowych, jeżeli
nie jest Pani w stanie ponieść tych kosztów bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, (szczegóły art. 102 ustawy o kosztach sądowych - proszę pamiętać o oświadczeniu o stanie majątkowym art.102 ust.2);
- jeżeli może Pani ponieść tylko część tych kosztów (np. wniosła Pani opłatę stałą od pozwu w postępowaniu uproszczonym - 30 zł, ale nie ma Pani środków na pokrycie kosztów biegłego) to może Pani wystąpić o częściowe zwolnienie od kosztów wskazując iż nie jest Pani w stanie ponieść kosztów biegłego i w związku z tym wnosi Pani o zwolnienie od tych kosztów. (art. 101 w/w ustawy)
2/. Jeżeli sąd powołał już biegłego - to zadał jemu pytanie (-a), które jest kluczowe dla rozstrzygnięcia w Pani sprawie. Nie może Pani poszukać sama eksperta w miejsce wyznaczonego przez sąd. Oczywiście może Pani niezależnie od postanowienia sądu zlecić wykonanie opinii wybranemu przez Panią rzeczoznawcy, ale ma to sens wtedy gdy będzie Pani chciała podważyć opinię biegłego sądowego (przedstawiając zarzuty do jego opinii). Ewentualnie można zadać podobne pytanie ekspertowi serwisu, który wydał opinię o uszkodzeniu płyty głównej i na tej podstawie będzie Pani mogła ocenić swoje szanse procesowe.
3/. Na jakiej podstawie oparła Panie swoje roszczenie
- czy na art.10.1 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej - niezgodność towaru konsumpcyjnego z umową, gdzie roszczeń można dochodzić w ciągu 2 lat od wydania rzeczy?
- czy też rękojmi (przez podstępne zatajenie wad przez sprzedawcę albo jego zapewnienie, że wady nie istnieją?
- czy też gwarancji (przez wykazanie, że usterka ujawniła się w okresie gwarancji)
To są kluczowe kwestie w dalszej strategii procesu.
To na tyle ze strony mojej skromnej osoby i jestem przekonany, że Pan Rudak będzie w stanie poradzić Pani znacznie lepiej ode mnie i zapewne skuteczniej.

Najnowsze wpisy