Forum Forum emerytalneZUS

pomoc z zusem po zwolnieniu

pomoc z zusem po zwolnieniu

xnxx5 / 2013-11-19 14:57
witam wszystkich bardzo serdecznie na samym początku mojego postu. pierwszy raz pisze na tego typu forum wiec przepraszam za błędy i niedoskonałości z mojej strony. Nazywam Łukasz z zawodu jestem spawaczem nie ukrywam że ten zawód pozwalał mi godnie zarobić na wynajem mieszkania i utrzymanie rodziny i nowo narodzonego dziecka nigdy w życiu nie chorowałem na żadne choroby przewlekłe wręcz przeciwnie pomagałem aktywnie ludziom chorym na białaczkę byłem dawcą w banku szpiku w maju tego roku dopadła mnie cukrzyca typu 1 insulinowa z ostrą kwasicą ketonową i nadciśnieniem tętniczym przebyłem długo trwałe leczenie szpitalne gdy opuściłem szpital przebywałem przez 6 miesięcy na zwolnieniu lekarskim lekarze uświadomili mnie ze nie popracuje już jako spawacz to samo stwierdził lekarz medycyny pracy od cukru 60 w dół jest mi bardzo słabo i mdleje pracodawca gdzie pracowałem zwolnił mnie po końcu umowy. właśnie skończyło mi się zwolnienie l4 i zamiast na zasiłek rehabilitacyjny złożyłem papiery rentę i ja otrzymałem nie nie wiem czy zrobiłem dobrze czy nie na odwrót bardzo proszę o pomoc ponieważ gubię się w gąszczu prawa jaka pomoc mi się należy na przykład z gminy lub powiatowego centrum pomocy rodzinie ? bo z tego co czytałem nie mogę pobierać i renty i zasiłku rehabilitacyjnego jednocześnie. Ciężko będzie z renty rodzinę utrzymać do tego leki itp a bardzo bym chciał wrócić do zawodu a nie siedzieć na tym co państwo płaci bardzo dziękuje z góry za pomoc Łukasz
Wyświetlaj:
xnxx5 / 2013-11-23 12:32
czyli świadczeń pieniężnych tylko renta ? bo pracy w zawodzie nie mogę podjąć
wiwan / 2013-11-25 11:51
Z ZUS- obecnie tylko renta z tyt. niezdolności do pracy.

Pomoc finansowa pozazusowa- wymieniłem 19 listopada rodzaje zasiłków/ świadczeń z Ustaw o pomocy społecznej oraz o świadczeniach rodzinnych- ale uzależnione są one przede wszystkim od kryteriów dochodowych, posiadania dzieci.
xnxx5 / 2013-11-23 11:05
dziękuje po raz kolejny i pozdrawiam. więc wychodzi na to ze oprócz renty nie należy mi się w mojej sytułacji żadna pomoc?? do zawodu spawacza tez nie mogę wrócić .
wiwan / 2013-11-19 19:32
Owszem - nie można jednocześnie być na rencie z tyt. niezdolności do pracy oraz na świadczeniu rehabilitacyjnym. Dlatego, że ;
- oba świadczenia są z ZUS
- renta wskazuje na brak rokowań na powrót do zdrowia umożliwiający powrót do dotychczasowej pracy, a świadczenie przyznaje się, gdy taka nadzieja jest i ma szanse spełnić się nie dłużej niż w ciągu 12 mc.

Reszta pytania jest zupełnie 'pozazusowa'. No może poza kwestią jeszcze dorabiania do renty. Nie ma takiego zakazu, nie powoduje to utraty do niej prawa, ale przekroczenie limitów dodatkowego przychodu powoduje zmniejszenie wypłaty renty lub całkowite jej wstrzymanie. Chodzi o przychód podlegający ubezpieczeniom społecznym ( 'ozusowaniu' ) a więc zlecenie, etat, działalność gospodarcza, umowa agencyjna.

Jeśli chodzi o pomoc pozazusową-

- ze świadczeń rodzinnych- jeśli w rodzinie jest choć jedno dziecko, a dochód netto na głowę nie przekracza 539 zł ( 623 zł, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne ).
Świadczenia:

zasiłek rodzinny + dodatki, np. z tyt. podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania, z tyt. rozpoczęcia roku szkolnego itp.

- z pomocy społecznej- jeśli dochód w rodzinie nie przekracza 456 zł netto. Świadczenia- zasiłek stały, celowy, okresowy.

Co do instytucji- różnie to gminy rozwiązują. Albo właściwy jest GOPS/MOPS dla świadczeń z ustawy o pomocy społecznej, a świadczenia rodzinne w jakimś społecznym wydziale urzędu gminy/miasta.
xnxx5 / 2013-11-19 22:45
dziękuje bardzo i pozdrawiam
wiwan / 2013-11-21 00:05
Dorzucę info o wspomnianych progach dorabiania.

To 70% i 130% przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego po każdym kwartale. Przekroczenie pierwszego- powoduje zmniejszanie wypłaty, drugiego- całkowite wstrzymanie wypłaty renty.

Obecnie ( wrzesień-listopad 2013 ) to odpowiednio 2528,80 zł i 4696,30 zł brutto/miesiąc.
xnxx5882 / 83.28.199.* / 2013-11-21 15:56
bardzo dziękuje muszę iść jeszcze do starostwa dowiedzieć się co przysługuje mi ponieważ wczoraj otrzymałem 2 stopień ( umiarkowany) niepełnosprawności . pozdrawiam
xnxx5 / 2013-11-21 16:05
bardzo dziękuje muszę iść jeszcze do starostwa dowiedzieć się co przysługuje mi ponieważ wczoraj otrzymałem 2 stopień ( umiarkowany) niepełnosprawności . pozdrawiam
wiwan / 2013-11-22 12:23
Z tych ważniejszych-

*prawo do korzystania z ulgi tzw. rehabilitacyjnej w PIT, np. odliczanie części wydatków na leki:

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pit;2009;-;ulga;rehabilitacyjna,167,0,578983.html

* bonusy związane z zatrudnieniem;

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/niepelnosprawny;pracownik;korzysci;i;obowiazki,110,0,1290350.html
xnxx5 / 2013-11-22 17:40
to zasiłek pielęgnacyjny mi się nie należy ??
wiwan / 2013-11-22 19:49
Dotąd w tym wątku się o nim nie wypowiadałem. Dorzuciłem dziś jedynie na szybko to, co przyszło mi do głowy w związku z Pana orzeczeniem. No i jesteśmy już daaaleko od ZUS.

Do rzeczy, tj. do zasiłki.
Co do zasady jest on należny przy znacznym stopniu niepełnosprawności, Pan uzyskał umiarkowany. Umiarkowany uzasadnia ów zasiłek tylko wtedy, gdy orzeczono, że niepełnosprawność ta powstała do 21 roku życia włącznie.

Najnowsze wpisy