Forum Forum prawnePracy

pomóżcie , prosze .

pomóżcie , prosze .

Kamiil'ka / 78.30.117.* / 2010-05-17 19:29
mam 15lat i chciałabym pracować na rzecz biednych ludzi , chce robić coś dla społeczeństwa .
mieszkam w świdnicy i nie wiem gdzie mam szukać , ani czy w ogóle mogę wziąć na siebie takie obowiązki ze względu na mój wiek ..
szklarek / 2010-05-18 12:59
Witaj.
Po pierwsze- jeśli ma być to praca zarobkowa, to do ukończenia 16 roku życia wymaga zarówno zgody rodziców jak i inspektora pracy (powiatowego) i może się mieścić jedynie w ramach działalności kulturalnej, artystycznej, sportowej lub reklamowej.
W tych dziedzinach jak widzisz trudno pracować na rzecz biednych, poza np. prowadzeniem zajęć plastycznych w świetlicy dla dzieci z ubogich rodzin. A pomoc ubogim to jednak przede wszystkim prowadzenie darmowej kuchni, magazynu odzieży czy żywności, pomoc samotnym i niedołężnym w noszeniu węgla itp.
Umowa oczywiście pisemna.
Po drugie- może to być wolontariat - czyli praca niezarobkowa.
Też wymaga zgody rodziców, a umowa dłuższa niż na miesiąc również formy pisemnej. Ta forma "pracy" może jednak odbywać się tylko na rzecz instytucji niekomercyjnych. Nieważne, czy jest to prywatna firma, czy np. zakład należący do gminy albo państwa. Wolontariusz może pracować w instytucjach, które przynoszą pożytek społeczeństwu. A więc mogą to być organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, fundacje), urzędy administracji publicznej (np. urzędy miast, wojewódzkie, pracy, starostwa) oraz tzw. jednostki organizacyjne podległe administracji publicznej (np. publiczne szkoły, szpitale, ośrodki pomocy społecznej). W tych ostatnich tylko wtedy, gdy chodzi o działalność statutową, a nie komercyjną.
W zakresie finansów wolontariusz może liczyć zwrot kosztów dojazdu, szkoleń, diet. jest opłacana składka wypadkowa.
Wolontariuszem najłatwiej zostać w organizacji pozarządowej.
Może tu coś znajdziesz ( zakładka "regiony"):
http://www.ngo.pl/

Najnowsze wpisy