PONARFEH

Money.pl / 2007-05-11 21:42
Komentarze do spółki: PONARFEH.
Wyświetlaj:
librator / 83.143.129.* / 2008-02-25 17:55
17:29 25.02.2008
PONAR - WADOWICE SA oświadczenie zarządu



Raport bieżący 47/2008

Zarząd Ponar Wadowice (Emitent), w związku z pytaniami Akcjonariuszy oraz pojawiającymi się w internecie nieprawdziwymi informacjami na temat wyników finansowych Emitenta osiągniętych w roku 2007, informuje że Grupa Kapitałowa Ponar osiągnęła za rok 2007 dodatni wynik zarówno na działalności operacyjnej jak i na poziomie zysku brutto oraz zysku netto. Według wstępnych danych finansowych skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wyniosły ponad 59 mln zł, natomiast skonsolidowany zysk przed opodatkowaniem wyniósł około 10 mln zł.

Szczegółowe informacje finansowe zostaną zaprezentowane w raporcie kwartalnym w dniu 29 lutego 2008 roku.

Dodatkowo Zarząd Emitenta informuje, w nawiązaniu do RB 15/2008 z dnia 17 stycznia 2008, że wyniki sprzedaży zrealizowane przez spółki hydrauliczne Grupy Ponar w miesiącu styczniu 2008 pozwalają podtrzymać szacunkowy wzrost sprzedaży w I kwartale 2008 roku, w segmencie hydrauliki siłowej, o ponad 70% wobec I kwartału 2007 roku. Zarząd oczekuje także w I kwartale 2008 r. dodatniego wyniku finansowego.


A kurs w dół i w dół!!!!!!!
jarek79 / 2008-02-25 18:19 / Bywalec forum
Giełda jest nieprzewidywalna.
Spolki ktore przynoszą zyski czesto spadają, a rosna te które przynoszą straty- dziwne
Ale wkońcu trend się odwróci, te info i piatkowy raport mogą odmienić sytuacje.
Zawsze po głębokich spadkach jest mocne odreagowanie , mniejmy nadzieje że w najbliższym czasie spotka to nasz Ponar.
mrobat / 2008-02-24 14:44
Do pana eksperta.
Czyli pana zdaniem wszystko powinno wyjaśnić się po NWZA i jest szansa na stabilizację kursu pod warunkiem że nowy strategiczny akcjonariusz będzie chciał rozwoju spółki. Czy pan wybiera się na WZA.
Pozdrawiam mrobat
expert115 / 83.5.138.* / 2008-02-25 08:03
Tak, Na wszystkie Pana pytania odpowiedź jest tak.
Szansa jest b duza.
Warunek - grupa FAM na czele z p. kalickim nie moze miec przewagi na NWZA.
Ich zamiary sa niebezpieczne dla spólki.
Stad tak wazny apel do Foorumowiczow o przyjazd lna 17 marca do Wadowic lub złożenie pełnomocnictw dla osob ich reprezentujacych na NWZA.
mrobat / 2008-02-25 14:12
Bardzo dziękuję za odpowiedź
orełek / 2008-02-23 23:04 / Bywalec forum
Rośnie w siłę grupa inwestorów, która – według nieoficjalnych informacji – chce wymusić na Ponarze zaproponowanie wyższej ceny za przejęcie producenta urządzeń hydraulicznych.
Do porozumienia, którego członkami są m.in. BPH TFI, Ryszard Bodziachowski i Leszek Jędrzejewski, dołączyli Mariusz Lewicki, Dominika Kalata i Nina-Onwest. W ten sposób stan posiadania tej grupy wzrósł z 19,75 proc. do 20,93 proc. głosów na WZA.

http://pb.pl/Default2.aspx?ArticleID=3f5de1e8-8759-497e-b2ea-ca6d691514a5
orełek / 2008-02-23 23:20 / Bywalec forum
To też warto zobaczyć: http://www.ponar-re.pl/galeria.php?nr=125
honhor / 2008-02-23 12:49 / "Fool"
jesli nudza was wykresy gieldowe zobaczcie wykresy pogodowe na www.tomberry.org :)
xeon / 82.160.13.* / 2008-02-24 20:43
http://meteo.icm.edu.pl/
Prognoza Pogody ICM tu są ładniejsze wykresy
elles / 79.184.231.* / 2008-02-23 16:30
Regulamin forum
andrew69 / 2008-02-22 22:52
Firma, która inwestuje kasę w fabrykę w USA, wybudowała nową halę produkcyjną na Śląsku (widziałem bo mieszkam niedaleko) nie wygląda mi na bankruta. Gierki na górze są całym nieszczęściem dla akcjonariuszy, ale kiedy się skończą spółka na pewno odbije od dna i da wytrwałym odrobić straty.To jak daleko jest dno zależy tylko od grubasów, w tej chwili wygląda to na 5zł, ale może być i niżej.
rdoris1 / 83.15.129.* / 2008-02-22 14:39
Pozbyłem sie dziadostwa-kupno 8.5 sprzedaż 5,15, sami obliczcie stratę, ale już nikt nie będzie mnie rolował.
sep / 83.7.111.* / 2008-02-22 21:25
oj chyba pomału ruszy na północ, sam przepłaciłem ale dzisiaj dobrałem
maggie / 2008-02-22 14:49
mogłeś dzisiaj sprzedać przez cały dzień drożej 5, 20 -5,28 , przez kilka godzin.
Artur70 / 2008-02-22 14:58 / Tysiącznik na forum
Prawda jest dosc brutalna. Wszyscy liza rany i oplakuja straty, wlacznie z ksenusem i finansista... Na takie machinacje nie ma mocnych...
Ja jeszcze trzymam. Stata kilku procent wiecej nie powinna bardziej bolec, a mam wrazenie, ze dno juz osiagamy.
ksenus / 2008-02-22 17:46 / Uznany Gracz Giełdowy
Każdy podejmuje własne decyzje i płaci za nie. Można się było wycofać z małą stratą przy spadku w grudniu kiedy wydawało się, że solidnym dnem jest 9 zł, ale patrząc na "perspektywy długoterminowe" człowiek się na to nie decyduje, bo liczy, że skoro dno jest stabilne to czas na wybicie przyjdzie. Tak mogło być z Ponarem, gdyby nie fakt, że w grze pojawiła się grupa cwanych graczy, która postawiła sobie za cel wyrolować pana W. i przy okazji innych graczy korzystając z pretekstu jakim był styczniowy krach.
Skutki widać. Nie wiem czy sądzili, że pójdzie im tak łatwo. Kto wie.
expert115 / 83.5.161.* / 2008-02-23 01:56
Drogi Kolego KSENUS
Diagnoze tego co stalo sie w styczniu 2008 z akcjami ponarka postawil Pan dobrą.
Ale to jest opis zewnetrznych objawow SPEKULACJI na najwieksza skale w ostatnim czasie na GPW.
Podobne harce takie byly kiedys na akcjach w ELEKTRIMIE i w SKOTANIe.
Wazne ocenic w szczegółach to co stalo sie w styczniu 2008 , gdy niejaki wiadro, pozal sie boze strategiczny inwestor ponarka , zobaczyl ze puszczaja mu lewary a bank BRE i Deutsche Bank O/Krakow bedzie wyrzucal mu milionowymi pakietami jego akcje do grupy Kalickiego , Jedrzejewskiego i Jakubasa.

Kto zdolowal jako pierwszy akcje przewodniczącego wiadre ?
Otoz byl to IDM i Pan leszczyński ktorzy w grudniu 2007 wyrzucali pakiety akcji ponarka ponizej 10 zł/akcje.
A cena 10 zl/akcje byla zawarta jako baza w umowie wiadry z bankami.

Popatrzcie Panowie, w tym co nastapilo w styczniu tkwi klucz do oceny ryzyk zawartych w obecnej wojny dazacej do zdołowanie kursu akcji PONAR ponizej kursu 5 zł/akcje..
Chronologia zadziwiajacych , byc może wręcz tajnych spiskowych i gabinetowych faktów jest następująca :
1. Zarząd czyli niejaki snieżek i jego promotor wiadro oglosili w styczniu 2008 nagle , bez wiedzy calej rady nadzorczej , zmiane celów emisji serii E i struktury planowanych wydatkow.
A propos : jesli ktos czytal prospekt emisyjny , to wie, ze jedynie dzieki manipulacji i wsparciu IDM SA w Komisji nadz finansowego , mógl bez zbędnych zastrzeżen KNF zatwierdzic tak ogólnikowo sformulowane cele wydatkow kapitalowych z emisji E.
taka niefrasobliwosc KNF jest bardzo zastanawiająca. !!
Sovereign Capital ma jednak pelna racje skarzac sie w prasie na zakulisowe wpływy IDM wśród urzędników KNF.
2. Nadspodziewanie szybko w styczniu 2008, po bankructwie idei z HYDROTOREM, doszlo do zawarcia listu intencyjnego zarzadu Ponaru z amerykanskim włascicielem CYLINDROW,
To nastąpiło poza wiedza calego składu rady nadzorczej.
3.W koncu stycznia niejaki śniezek jedzie z innym członkiem rady nadzorczej do USA i podpisuje sniezek nieznaną w szczegółach akcjonariuszom umowe nabycia pakietu 50,2 % akcji od właściciela CYLINDROW.
Cena za ten pakiet 50% akcji jest ksiezycowa bo to az 14 mln USD.
4. Cena ta jest zawyzona conajmniej 2 x w stosunku do notowan podobnych malych firm mechaniki precyzyjnej o charakterze niepublicznym w USA .
Nie mówie nic o b niskiej wartosci netto aktywów t ej firmy. Tragedia.
Ta nadplacona cena 14 mln USD zmusi zarzad Ponaru do zawiązania straty na poziomie ca 12- 15 mln zl po Ikw. 2008 roku. ( wg wymogów Miedzynar. Standart. Rachunkowości )
5. W styczniu upada koncepcja związku kapitałowego PONARU z HYDROTOREM.
6. Ale i tez ciut wcześniej, bo w grudniu 2007 dochodzi do szalbierczej transakcji nabycia od spółki cypryjskiej Pana Kalickiego pakietu 18% akcji FAM, po znacznie, o 30 % zawyżonej cenie.
PONAR za to szalenstwo, nie majace zadnego znaczenia prawnego i ekonomiczno-organizacyjnego na możliwośc właczenia FAM do Grupy Kapitalowej PONar zaplacil kwote 25 mln zł.
To kolejne dzialanie zarzadu i wiadry na niekorzysc gospodarczą spółki Ponar.
Sami Panowie zobaczycie po poziomie rezerw zawiazanych w Spólce za IV kw.2007 roku, o jakim przekrecie kapitalowym tutaj wspominam.
5. Kolejne wydatki to machinacje z realizacja PDA do akcji RELPOLU i proby wymuszenia przez wiadre korzysci na transakcjach gry akcjami Relpolu.
Bojac sie za progiem najscia Prokuratora, niejaki wiadro anulował teraz w lutym 2008 te transakcje.
6. Wczesniej podobna oszukancza transakcję nabycia pakietów " z rak do rak " zawartą z Holdingiem Ponar w sprawie zakupu pakietu akcji RELPOL ,
anulowal niejaki wiadro w grudniu 2007 roku,
Anulowal pośpiesznie bo takze bal sie rozglosu publicznego
Niektórzy czlonkowie rady pokazali wówczas prezesowi zarzadu ryzyko prokuratorskie
6. Dzisaj na parkiecie walcza grupy zewnetrzne :
Grupy pana Kalickiego i Jedrzejewskiego contra grupie Jakubasa ,
A z boku czynnie sobie stoi potencjalny nabywca amerykanski,
7. Można przyjąć że amerykanin jest chyba tajnym wyslannikiem własciciela owego przepłaconego firmowego CYLINDRA .
Amerykanin, prawdopodobnie za pośrednictwem londynskiego biura maklerskiego ktoremu dał do dyspozycji zlecenia za częśc naszej kasy kapitałowej ( owe 14 mln USD wylozone na CYLINDERS ) na intensywne zakupy akcji po 5,15 zł/akcje ma moznosc gry kursem, by w ostaecznosi wykupic pakiet akcji ponad wielkosc 10 % kapitału akcyjnego PONARU a potem ten Inwestor może oglosic publiczne wezwanie.

I tak dojdzie do szybkiego przejecia kontroli decyzyjnej nad Grupą PONAR ( w tym RELOL ) przez gieldowych amerykanskich gangsterow albo przez polskie grube ryby.

Nikomu z Nas taki makabryczny scenariusz sie nie snil w grudniu 2007 roku.,
A tu z ponarem nastapi zly inwestorski sen.
Ryzyka inwestycyjne na GPW dla papierów ponarka staly sie UPIORAMI.
Brrr.
8. KLUCZOWE PYTANIE dla drobnych akcjonariuszy :
Czy wyloni sie po NWZA nowa grupa wlaścicielska, ktora zaprezentuje ponownie Akcjonariuszom zaktualizowana wizje i realny program rozwoju inwestycyjnego Grupy PONAR,
Prezentacja ma dotyczyc zmodyfikowanych programów rozwoju Spólki po straszliwie nieefektywnym pożarze kapitalowym , podlozonym Spólce przez niejakiego wiadrę i sniezke ?,
To ono podpalili spółkę PONAR.
To prawdopodobnie ci panowie działając wspólnie roztrwonili kapital z emisji E ponad uzasadnione wartosci ekonomiczne zakupywanych akcji firm gieldowych i niegiełdowych..
Nikt im czyli niejakiemu wiadrze i sniezynce nie kazal robic emisji E w ilosci 30 000 000 szt akcji po cenie emisyjnej 5zł.
Potencjalnie taka struktura emisji E z mety byla zaproszeniem do spekulacji. !!!
Mozna przeciez bylo wyemitowac 15 000 000 szt akcji po cenie emisyjnej 10 zł/ akcje.
Tez jestem pewien, po takiej nawet cenie akcje z emisji E byłyby objete w calości

Bo program rozwoju finansowany pozyskanymi środkami z emisji akcji serii E nic nie mówił Akcjonariuszom ponarka o przyszłym szastaniu kapitalem na nietrafione ekonomicznie zakupy firm.Ze bdą raczej kolosalne straty księgowe, gwaltownie obniżające fundammenty Grupy kapitalowej, ( P/E skoczy po rapocie do poziomu -220 )
Zas na pewno po emisji akcji serii E ze zmienioną ceną emisyjnaą na poziomie
10 zł/akcje to nikomu nowemu , nawet graczom DT nie przyszłaby do głowy chec zdolowania kurrsu ponizej 10 zl/akcję.urs.
. Zas po odcięciu pp, jak pamiętacie, kurs akcji był na poziomie 12,4,zł spekulacyjnie wydźwignięty skokowo do poziomu 25 zł/akcje.
9. A ponadto obowiązkiem nowego zarzadu będzie szybkie wyjęcie z szafy spólki PONAR owych transakcyjnych przekretów i innych "przyslowiowych trupów kapitałowych
"
Nic zas, moim zdaniem praktyka, nie uratuje zarzadu spólki PONAR od niemiłej rozmowy za jakis niedlugi czas z PROKURATOREM i z pracownikami z KNF.
Spekule kapitalowej trzeba ściąc glowę..... I to szybko.
Pozdrawiam serdecznie Pana KSENUSA.
ksenus / 2008-02-24 17:44 / Uznany Gracz Giełdowy
Pozdrawiam również.
Stara prawda mówi jak nie masz oczu z tyłu głowy to cię ktoś z tyłu zajdzie.
dfdgdjk / 153.19.144.* / 2008-02-23 08:18
To jaki jes wg. ciebie morał?
Warto trzymać Ponar czy lepiej sprzedać ze stratą i ewentualnie pózniej odkupić?
expert115 / 83.10.38.* / 2008-02-23 17:30
Drogi Kolego Dfdg
Sprawy rozstrzygna sie w najblizszych 2 tygodniach,
Rozpoczely sie juz decydujace rozmowy.
Pan wiadro ostatecznie zbankrutowal i wyleci do konca z akcjonariatu.
Chwala Bogu.. bo to wiadro rozkalibrowal cala spółkę....
Warto więc jeszcze zachowac kontrole nad swym pakietem.PONARU.
A chce Pan raczej ciut ryzykowac to polecam dokupienie w tej cenie 5,5 zł/akcje.
Jest pewna szansa na dobry zwrot dlugoterminowy

Jesli dojdzie za jakis szybki czas do zmiany strategicznego wlasciciela w PONARZE i do zarzadu Grupy Kapitałowej PONAR wejda fachowcy od fuzji i przejec, a wladze w PONARZE obejmie na dlugo stabilny akcjonariat w radzie nadzorczej , to nie mozna wykluczyc
iz kurs akcji PONAR za 12-18 mcy podniesie sie na stale do poziomu 20 zl/akcje.
Tak ze jeszcze trzeba byc CIERPLIWYM
Pozdrawiam Pana weekendowo
dfdg / 213.192.70.* / 2008-02-24 15:51
dzieki za odpowiedz , na razie nie mam zamiaru sprzedac ponaru
A zawsze dobrze przeczytac opinie innych osob.
Mysle podabnie jak Pan , zmiany w spolce wplyna pozytywnie na jej funkcjonowanie oraz kurs akcji. Kazdy bedzie lepszy od tego cwaniaka Wiadra.
pozdrawiam
waldek088 / 2008-02-24 13:03
Czy wiec mozna przypuszczac ze najgorsze za nami, i nie grozi takim jak ja szpital psychiatryczny?
okradanycodziennie / 83.30.230.* / 2008-02-22 12:46
obliczenia nie licze ze ze spekulacyjnie ponar wzrastal z 20 zl na 140 zl przyjmuje ze nic nie wzrastal

I) ponar skuoany po 20 zl przez wiaderka robia emisje 6*4 czyli 24zl po tej emisji spolka warta 20+24/7 =6.28 teraz powiedzmy dalej jest na 6.28 nie rosnie na 140 no i nasepna emisja 6.28 +5*5 =31.28 no i 31.28/6 =5.21 czyli taka cena jak obecnie mamy ponar

II) teraz jaka cena bylaby obecnie ponara bez emisji czyli bez 150 mln a wiec 202-150mln =52 i dzielimy przez 6 czyli52/6=8.6 a byl po 140 ?

JESLI SIE POMYLILEM PROSZE POPRAWIC MNIE
tak sobie mysle kuili spolke w usa ktora przenosi sie do siedziby 70 000 mkw hmmm co oni teraz robia okradaja ludzi z akcji? maja 25% famu? relpol ile? w tej branzy wszystkie spolki maja zyski i nie ma sie co dziwic bo to dochodowy biznes na najblizsze lata zobaczcie spolki z branzy chyba ze sie myle?
ewcia-xs / 82.160.155.* / 2008-02-22 12:25
E tam ,gadanie żeby wystraszyć i jeszcze obniżyć kurs.
Widze ,że jak u naszych polityków. Propaganda,propaganda he,he,he
Pozdrawiam nie panikujacych!
adam77 / 83.7.196.* / 2008-02-22 14:33
Panie Ksenus. Co Pan sadzi o tym wszystkim. Czy gdyby Pan miał dodatkowe srodki to kupowałby Pan. Mam akcje po srednia 10,8 i nie wiem czy nie usrednic tej kwoty. Troche sie obawiam dalszych spadków. Pozdrawiam
ksenus / 2008-02-22 17:30 / Uznany Gracz Giełdowy
Nie chcę się już wypowiadać na temat dna tej spółki, bo przy celowym zaniżaniu ceny akcji dno jest tam, gdzie "animator" (w tym przypadku perfidnie działająca grupa) będzie chciał i na ile mu pozwolą okoliczności. To może być 5 zł a równie dobrze i mniej. Bez pewnego dna nie ma co uśredniać.
adam77 / 83.9.142.* / 2008-02-29 14:10
Dziekuje.
Life / 2008-02-22 11:09 / Tysiącznik na forum
"nie płacz Ewka...."
No i dzisiaj wpadło... cena miodzio.
Moja rekomendacja: Kupuj :))
Ja pisze tak i robie....
orełek / 2008-02-22 11:03 / Bywalec forum
Duże obroty, a efekt mizerny. Wygląda to jak gonienie własnego ogona.
asdfgh / 83.30.230.* / 2008-02-22 10:52
dalej nic nie robicie a jesli kasa z emisji odkupienie przez ponar!!! relpola po 18zl!!! moze przeplacili za te spolke z USA ale wzieli w lape uzgodnili z gosciem ze odkupia spolke za 5 mln a 5mln do ich kieszeni naszych z emisji !!! co dalej zamierzacie czekac? to siedzcie i czekajcie
-adam / 83.2.116.* / 2008-02-22 09:55
co dzis przyniesie dzień..
supersoni / 2008-02-22 07:49
Dżizus, co się dzieje na ponarze. O matko święto !!!! Toż ja nawet toreb takich nie mam , żeby z nimi pójść .....
artb1238 / 2008-02-22 11:20
Nie panikuj dzisiaj tak poleci kurs na 4,0 PLN , że spokojnie zmieści się to wszystko w Twoim PORTFELIKU !!!!! ŻYCZYMY UDANYCH ZAKUPÓW POD KONIEC SESJI !!!
mrobat / 2008-02-22 00:03
Do KSENUSA wyjechał pan na wakacje czy sprzedał akcje PONARU
finansista47 / 2008-02-22 11:25 / Bywalec forum
Do Pan KSENUSA

Milczenie Pana KSENUSA jest zadziwiające ale i zrozumiałe..
Tak mocno swym optymizmem długoterminowym podtrzymywał wszystkich ponarowców na duchu.
WNIOSREK prosty :
zamknął KSENUS swe pozycje na papierach Ponaru i dlatego co ma Nam teraz mówic ?
Ze tez został wyrolowany przez grupe wiadry i sniezki na szaro ?
A taka jest prawda.
sGrupa PONAR wpadła teraz w ręce SPEKUŁY,
która niczym KRUKI i WRONY targa nqa DT kursem +,.- 2 %
W nosie maja wartośc tej firmy.
Z drugiej strony racja bo kapitały juz wyparowały ze spólki.

Oj, za moment to dopiero sie będzie działo.. a działo.Nie tylko na NWZA
Ale juz nie na parkiecie a gdzies inndziej.
Widac `przypadki Dochnalowe nikogo nic nie nauczyły
maromika / 77.115.132.* / 2008-02-22 12:21
Czemu Pan nie odpowiedział na moje dwa wcześniejsze pytania czyżby nie znał Pan na nie odpowiedzi przecież jest Pan dobrym finansistą
finansista47 / 2008-02-22 15:54 / Bywalec forum
Przepraszam bardzo Panią.
Czy może P{ani ponowic pytania .?
dziękuje
maromika / 77.115.132.* / 2008-02-22 16:40
Mam takze kolejne pytanie czy wie Pan coś ale z pewnego zródła że firma jest bankrutem.
maromika / 77.115.132.* / 2008-02-22 16:38
Pierwsze pytanie co Pan sądzi o spadku kursu poniżej 5 zł skoro akcjonariusze kupowali prawa poboru płacąc po 5 zł za 1 szt i czy jest to logiczne a przecież firma jako majątek jest coś warta.Mam też pytanie czy warto uśredniać cenę akcji z 11 zł a mam 1500sztuk akcji.
mrobat / 2008-02-22 00:02
Do eksperta czy pan wybiera się na WZA
expert114 / 83.5.145.* / 2008-02-22 07:26
Tak , przyjade z potezna ekipa prawnikow
Plus jeszcze prasa branzowa.
Pan Kalicki tez bedzie sie musial tłumaczyc. na NWZA , jak to FAM i uzyskane 25 mln zł o naszej kasy słuzyły manipulowaniu kursem akcji. Pan kalicki i jego cypryjska spólka chce dalej w rybe zrobic akcjonariat Ponaru .
Bo dgrupa kalickiego i Jedrzejewskiego ze Slaska dązy do zmiany rady i zarzadu na swoich ludzi , by zmusic nowe władze Ponarka do odstąpienia i nie wykonania przez Kalickiego zakupu 3.000.000 szt akcji z kapiatału docelowego akcji Ponaru po 10,4 zł/akcje

Oszustwo gry kapitałem wyjdzie na wierzch , jak i przestepcze " bialych kołnierzykow " z zarzadu i pana W brudne machinacje naszym kapitałem z emisji E.
Czynione w całej rozciagłosci ze szkoda gospodarcza spólki.
To bedzie widoczne jak na dłoni w raportach biegłych audytorów badajacych sprawozdania finansowe Ponarka za IV kw 2007 i I kw.2008.
Ale ucho od wiadra sie wkrótce urwie, i to jak urwie....
Pozdrawiam
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy