PONARFEH

Money.pl / 2007-05-11 21:42
Komentarze do spółki: PONARFEH.
Wyświetlaj:
SWIREK / 85.14.85.* / 2008-01-18 14:28
Mam pytanie dlaczego ponar jest takim niedorozwojem.
elizjar3 / 2008-01-18 14:36 / Gladiator parkietu
To nie Ponar, tylko jego akcjonariusze, którzy sprzedają za taką cenę.
SWIREK / 85.14.85.* / 2008-01-18 14:42
Wydaje mi się, że ta sprzedaż akcji to robota jakiegoś dużego podmiotu,a nie drobnych akcjonariuszy.
Ratownickk76 / 91.94.143.* / 2008-01-18 15:27
Sądzisz,że duży podmiot wystawia 75 akcji na sprzedaz ?? Naprawde jacyś niedorozwinięci gnoje biorą się za giełde i właśnie srają po gaciach.....a dzieki ich sraczce my teoretycznie obrywamy pokieszeni.... Ale mam nadzieje że po takiej biegunce Ci co chcieli być milionerami w miesięc wiecej nie nałykają się akcji :)))
Pozdrawiam wszystkich.
elizjar3 / 2008-01-18 15:12 / Gladiator parkietu
Drobni akcjonariusze mają w swoim posiadaniu ponad 58% akcji.
Jest czym mieszać, zwłaszcza jak posiadaczami są niedoświadczeni.
Strach, panika oraz wizja stracenia swoich pieniędzy może powodować spotęgowanie przysłowia: "lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu".
SergioZ / 2008-01-18 09:45 / portfel / Leszcz po sezonie
no to pięknie lecimy dalej w dół.... cały czas próbowałem się jakoś pocieszać.... dzisiaj już nie znajduje zadnych pozytywów.... dno chba na 5 zł jest:(((
SergioZ / 2008-01-18 09:51 / portfel / Leszcz po sezonie
Jedyny ratunek to jak twierdzi Śnieżko w dzisiejszym PB - jak najszybciej zwołać Walne Zgromadzenie i przyjąć uchwałę o skupie...
ksenus / 2008-01-18 10:04 / Uznany Gracz Giełdowy
Najgorsze to przyjęcie schematu wśród graczy. Jak spółka rośnie ciągle to rośnie często ponad miarę aż pęka (a właściciele zachodzą w głowę co jest, przecież nie było dobrych informacji). Jak spada zbyt często, to większość wymięka i sprzedaje ze stratą i tak każdy następny oddaje ze stratą aż zjedzie do poziomu niższego niż wycena (a właściciele zachodzą w głowę co jest, przecież spółka się rozwija ma większy zysk, lepsze perspektywy).

Zaufanie i wiara w spółkę jest fundamentem jej wyceny. Bez podjęcia właściwych kroków Ponar może je stracić.
Artur70 / 2008-01-18 10:38 / Tysiącznik na forum
Mam nieodparte wrazenie, ze tak wiernych kibicow i inwestorow jak ma Ponar, to ma niewiele spolek.
Mimo to spada.
Artur70 / 2008-01-18 10:54 / Tysiącznik na forum
Tak sobie myślę, że 8 PLN jest bardzo kluczową ceną. Szkoda, że pękła i szkoda, że nie może jej teraz osiągnąć.
SergioZ / 2008-01-18 11:04 / portfel / Leszcz po sezonie
Obserwujesz Artur? Jak ma Ponar iść do góry - skoro dokładnie co 1 grosz leży batonik 2500-10000 tys akcji. Tak jakby celowo ktos tak poukładał.... Wyglada to tak - jak expert ponizej pisał że IDM sprzedaje i ze dla nich kurs powyzej 7,50 jest w dalszym ciągu satysfakcjonujący i przynoszący zysk.... Pozdrawiam
Artur70 / 2008-01-18 12:23 / Tysiącznik na forum
Tak, widzialem. pocieszajace jest to, ze takie akcje na zanizenie kursu kiedys sie skoncza.
Bessowiec / 62.69.200.* / 2008-01-18 09:32
O kurna pogromu nie ma? Kupowac?
ksenus / 2008-01-18 09:43 / Uznany Gracz Giełdowy
Rynek się już trochę wyprzedał, więc nie ma presji podażowej. Jak TFI nie będą sprzedawać to ten minus w stanach będzie wszystkim zwisał (i tak powinno być w końcu problemy są w stanach ale by bierzemy baty, nasz rynek spadł 3 razy mocniej niż amerykański).
ksenus / 2008-01-18 08:52 / Uznany Gracz Giełdowy
W PB jest artykuł na temat skupu akcji Ponaru. Pieniądze nie mają pochodzić z emisji akcji ale z zysku. Główni akcjonariusze nie zamierzają sprzedawać wtedy akcji. Oferta ma być skierowana do drobnych inwestorów, którzy tracą na zwałce kursu.
yoda_79 / 2008-01-18 09:30 / Bywalec forum
O, to jeszcze lepiej.
ksenus / 2008-01-18 08:52 / Uznany Gracz Giełdowy
Skupione miałoby być 5-10% akcji.
taki sobie chlopak / 83.6.242.* / 2008-01-18 07:32
jedno ale to jedno pytanie mam.

dlaczego mimo tylu b.dobrych lub dobrych informacji ponar ciagle spada?

przeciez w tym nie ma ani grosza logiki spolki ktore sobie są, ida w gore my dostajemy 5-7 komunikatow w tyg. i ciagle lecimy w dol?

czekam na kazda odpowiedz nawet te glupie moze razem cos sie wymysli
mgmg / 2008-01-18 09:34 / Bywalec forum
BO USA GRAJA PIERWSZE SKRZYPCE TAK BYLO JEST I BEDZIE SYSTEM NACZYN połączonych ZADNE INFO NIE POMOżE żADEN MILIONER STRACH I CHCIWOSC O TO WłADZA KAZDEJ GPW
maggie / 2008-01-18 08:22
Wydaje mi się , że spadek tuż przed końcem sesji w taki beznadziejny sposób mógł być tylko wynikiem sprzedaży akcji przez bank, komuś kto miał kredyt i spadło mu zabezpieczenie . Tak sprzedają cudze akcje, ciekawe czy własne też tak by sprzedawał załamując kurs.
jarek 79 / 81.190.247.* / 2008-01-18 08:00
Mam wrażenie że spada cały rynek ( tak przynajmnie mi się wydaje a Ponar i żadna inna spólka nie jest wyjątkiem , może poza Fonem,i Mewą które stoją w miejscu - niewątpliwie sukces tych spólek )
Stopy zwrotu z ostatniego miesiąca np. :
Wig - 16 %
Wig20 - 14 %
mWig40 - 21 %
sWig80 - 17 %
Alchemia - 7 %
Bre - 18 %
DGA - 28 %
Gant - 20 %
Hawe - 30 %
IDMSA - 15 %
KGHM - 8 %
Kruk - 30 %
Lentex - 24 %
MCI - 34 %
Polna - 18 %
PKN Orlen - 15 %
Synthos - 35 %
Żurawie - 12 %
No i Ponar - 19 %

Sprawdziłem spólki które mnie interesują ( nie oznacza to że w nie inwestuje ) tak żeby mieć wgląd na ogół akcji.
Wniosek ( mój ) : spada wręcz wszystko i Ponar się nie uchronił
Rewelacyjne info ze spólki podały w ostatnich dniach także : IDMSA, Żurawie i wiele innych, niestety nie miało to większego wpływu na ich kursy.
Trwa ewidentny trend spadkowy ( conajmniej , nie chcę tego nazwać gorzej ) na całej GPW i żadne rewelacyjne informacje nie działają ( przynajmniej narazie )
Miną emocje i poprawi się atmosfera wokół rynju akcji to może inwestorzy wrócą do tych informacji.
To jest inwestycja w akcje nikt nie gwarantuje zwrotu gotówki, tu się ponosi ryzyko które przynosi spore zyski lub co gorsza straty.
Nie sugeruję Ci aby trzymać / sprzedać Ponar czy inne akcje.
Musisz wybrać sam, ale jest jedna zasada kupuj akcje gdy są tanie jeśli chcesz zarobić
Pozdrawiam i życze powodzenia
spekulant-konin / 79.184.245.* / 2008-01-18 02:08
panowie jak chcecie zarobic to wchodzcie zaraz w elkopa zarobicie szybko i duzo ale jezeli chcecie siedziec 10 lat i zarobic mniej jak elkop w pol miesiaca to robcie jak chcecie pozdr
brat / 79.185.192.* / 2008-01-18 01:48
Ja mysle ze to jedna z tych bardzo przecenionych spólek
grześ / 2008-01-17 22:26 / Tysiącznik na forum
jeszcze niech wiadro dokupi fama od mirka , ale po dwie dychy żeby po podziale zysku miał na ratowanie kursu.
płytkie i żenujące zagrania pseudo-biznesmena.

dla mnie to ignorant który zapłaci za swoją głupote i pociągnie za sobą drobnych akcjonariuszy
i nie pomoże ta kampania reklamowa że wykup akcji super wyniki i prognozy
pa
Artur70 / 2008-01-17 23:11 / Tysiącznik na forum
Panowie, uspokujcie sie! To jeszcze nie jest wykup, tylko dywagacje zarzadu.
Ja uwazam, ze to raczej taka troche kielbasa wyborcza. "Puscmy informacje w rynek i zobaczymy jak zareaguje. Jesli zle, to sie wycofamy".
Spoko, mysle, ze nie zdecyduja sie na to. Wolna kase lepiej przeznaczyc na inwestycje czy kolejne akwizycje niz skup swoich akcji.
nabity poraz który! / 83.15.129.* / 2008-01-17 18:59
rzeczywiście dałem się nabrać na te super informacje ,kupiłem i znowu w plecy ok.3.5% Te komentarze jaka to super spółka i ile to mażna na niej zarobić jest nie warta funta kłaków /finansista ma rację/ Każdy to wie że jak giełda pójdzie ostro w górę to i ponar też coś urośnie, no to czemu jak większośc spólek ruszyła do góry ten wychwalany ponar spadł. Jak można racjonalnie inwestować w taką spekułę??????????
akwizytor1 / 83.8.158.* / 2008-01-17 19:37
cena Ponara może spaść do 6- 5,5 zł
Artur70 / 2008-01-17 19:08 / Tysiącznik na forum
Ponar z pewnościa nie jest spekułą. Nie chce jej bronić, zresztą sam dokupiłem dziś.
Jednak to kolejny dziwny sygnał. Większość spółek w górę, a tak solidna firma w dół. i to sporo.

PS.
A Atlantis? Hmmmm...
SergioZ / 2008-01-17 19:14 / portfel / Leszcz po sezonie
Witam
Właśnie Artur też się nad tym zastanawiam... Może zna ktoś jakieś racjonalne wytłumaczenie dzisiejszego spadku???
antypek / 213.158.196.* / 2008-01-17 17:00
...a ja dokupuję ;-) Mogę nawet 3 lata poczekać!
SergioZ / 2008-01-17 16:32 / portfel / Leszcz po sezonie
i kolejne 3,3% w plecy przy dzisiejszym lekkim odbiciu na GPW. Ponar w ostatnich dniach jest królem spadków i to przy znacznym obrocie:((((( to wszystko przy wydawałoby się dobrych informacjach ze spółki... Już nie wiem co mam o tym wszystkim myśleć... Wydaje się że przy obecnej cenie każdy ze sprzedajacych sprzedaje ze stratą... czy to możliwe że sprzedając po 8 zł ktoś jeszcze na tym zarabia??
expert110 / 83.5.164.* / 2008-01-18 00:09
Panie SergioZ
Nikt nie sprzedaje na swieżo ze stratą.
Debili jednak na tym parkiecie, po tych dniach raczej juz zabraklo....
Na pewno sprzedaja te osoby ktore sa w akcjonariacie ponarka od 2006 roku.
Lub promocyjnie cenowo weszli w PDA.
Popatrzcie i obliczcie sobie, jaka wychodzilaby Kolegom usredniona cena akcji ponarka, jeslibyscie Panowie weszli do gry w PONARZE wiosna 2006 roku,
a nastepnie uczestniczyli w kolejnych emisjach z prawami PP.
Przeciez zwrot na tych akcjach z 2006 roku wg Parkietu byl dla niektórych akcjonariuszy na poziomie 2400 %
Czyli owi akcjonariusze swobodnie dzisiaj, mogą, pomimo bessy, z czego schodzic. !! Cenowo. zawsze beda do przodu , z zyskiem na pakietach ca min 250 %-400 %.
Udział z maja 2007 roku kapitału spekulacyjnego w akcjonariacie ponarka oceniam na ca 60 mln zł.

To autorstwa " spoldzielnianego kręgu" , mozliwe że rowniez z inspiracji kregow Pana Midasa, byla dokonana wiosną manipulacja skokowego wzrostu cen akcji ponarka w maju 2007 od 45 zl/akcje do 130 zl/akcje - to odbylo sie ciagu 1 mca..
Za tym ruchem w czerwcu 2007 zgarneli mase leszczy do spolki

Odnoszac sie do dzisiaj, szanowny Panie SERGIOZ
Domniemuje,że byc może to chyba IDM lub pokrewna finansowa instytucja ( po PKC ) wysypuje koszykami swe " drobne pakiety ponarka:"
Bo dla nich POZIOM CENY CA 7,5-8,2 ZL/AKCJE GWARANTUJE DOBRY ZYSK.

Dlaczego ?
Szacuje ze nabywali akcje ponarka po PP w transakcjach pozasesyjnych za mniej wiecej po 5,5zl/akcje.
Zas obecny pomysl zarzadu i własciciela umorzenia czesci kapitału po np. quasi-
atrakcyjnej cenie np.ca 10zl/akcje ma dac Panu.W i reszcie doskonaly chwilowy zwrot.
( nawet do 100 % )

Dla pozostałych 70% akcjonariuszy, odpowiadajacych na wezwanie, i zaspokojonych potem proporcjonalnie jedynie w promilach swych pakietów , pozostana długie lata oczekiwan z posiadanymi pakietami akcji, aż kurs akcji PONARU dojdzie może w 2009-2010 roku do poziomu 15-16 zl/akcje.
Fajnie potem, po umorzeniu będzie ciućkac sobie palce i myslec o złotych migdałach...

Chyba, ze celem ujawnionej dzisiaj szalonej koncepcji umorzenia akcji jest zmuszenie ludzi do odsprzedazy swych pakietow ze stratami, by potem spekula sie oblowiła.
Nie z nami te numery , panie Bruner :-))

Smutne to są refleksje o takiej cynicznie proponowanej zagrywce w Spolce PONAR , Dotad roztaczajacej akcjonariuszom przez władze ponarka widac jeno PR owskie wizje wspaniałego rozwoju.
Na ten własnie rozwój byl zebrany dodatkowy kapital z emisji E.
Az wstyd o tym nawet hipotetycznie rozwazac, bo nie minely przecież jeszcze 2 mce od zarejestrowania akcji nowej emisji E.

Nie znam przypadku na GPW wychodzenia do akcjonariuszy danej spolki w tak szybkim czasie po zarejestrowaniu emisji z TAKA POKRACZNA PROPOZYCJA,
działająca na niekorzysc drobnych akcjonariuszy i samej Spólki Ponar...

Umarza sie wowczas akcje gdy jest istotna nadwyzka gotowki w kasie,( pochodzaca z wczesniej wypracowanych duzych zyskow z lat ubieglych ) a spólka zrealizowala wszystkie opisane w prospekcie cele rozwoju średnioterminowego,
Przeciez umarzanie ( bay-back ) jest pokrewna formą wyplacenia dywidendy

Sadzę ze Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych bedzie byc może mialo z czasem , ( jesli w tym przypadku pomysl sie zmaterializuje ) , kupe a kupę roboty.....
Pozdrawiam
kajko i kokosz / 83.26.122.* / 2008-02-01 19:37
O pan finansista ma nowy nick
SergioZ / 2008-01-18 07:57 / portfel / Leszcz po sezonie
Sznowny Panie
Bardzo dziękuję za to wytłumaczenie i mnóstwo rzeczowych informacji. Właśnie na taką konkretną odpowiedz czekałem.
Pozdrawiam
SergioZ / 2008-01-17 13:35 / portfel / Leszcz po sezonie
No to piekne odbicie po tych dobrych porannych informacjach:(((( Czyyzbyśmy witali dzisiaj 7 z przodu?:((((
yoda_79 / 2008-01-17 10:59 / Bywalec forum
Witam,
same dobra info z rana:) Czekamy wiec na efekty.
pzdr
SergioZ / 2008-01-17 11:30 / portfel / Leszcz po sezonie
Niestety Yoda efektów dzisiaj niet... Ponar już na minusie (jako jedyna spółka z tych które posiadam lub obserwuję)... Kolejny dzień:(((
yoda_79 / 2008-01-17 12:16 / Bywalec forum
heh, trudno. poczekamy
Artur70 / 2008-01-17 12:42 / Tysiącznik na forum
Jarek, nie rozumiem ciebie.
Od roku kurs Ponaru spada, a ty sie unosisz czytajac moja opinie o tym, ze 50% wzrost to przegięcie???
Naprawdę nie rozumiem toku rozumowania...

Ja umiem czytać ze zrozumieniem i wiem, ze spolka ma potencjal. Oceniam jednak fakty. Od dobrych kilku miesiecy wartosc spada. Tak jak piszesz, pod koniec czerwca 138 PLN, teraz ok. 8. No nie da sie ukryc, ze jest to spadek.
A przypominam sobie komentarze w granicach 15 PLN, które mowily: "ludzie! nie sprzedawajcie, spolka jest niedowartosciowana!". No to sie "dowartosciowala", do 8 PLN.
Jarek, to twoja spolka czy co? Mysle, ze nie, wiec traktuj ja jak narzedzie do robienia kasy, a nie przywiazuj sie tak emocjonalnie. Ja przez takie wlasnie przywiazanie emocjonalne stracilem kupe kasy. Uwazam wiec, ze takie przywiazanie bez chlodnej oceny jest najgorsza sprawa.

PS.
A co ma do tego internet???
jarek79 / 2008-01-17 12:58 / Bywalec forum
Myślę ze nie ma sensu abym się z Tobą spierał.
Sprostuję tylko jedno: kurs spadał ze 138 zł na 8 bo po drodze biła emisja nowej serii akcji . I w sierpniu 2007 kurs z 55 zł spadł do 12 przez odcięcie PP.
Inna sprawa i znacznie dłuższa żeby wytłumaczyć Ci dlaczego wcześniej spadł ze 138 na 55 ( w skrócie: ceny akcjispadają zazwyczaj tóż przed przydzieleniem PP / wcześniej mocno rosnąc, dodatkowo na spadek cen miała "korekta wakacyjana"
Więcej nie będę komentował Twoich wypowiedzi. Zresztą chyba ogólnie mniej mnie będzie na tym forum . Pozdrawiam i życzę powodzenia
Artur70 / 2008-01-17 13:10 / Tysiącznik na forum
A dlaczego spadała od wakacji do teraz. Przypomnę, gdzieś z 20 PLN do 8 PLN?
Poprzednie spadki są wytłumaczalne. A ostatnie? No tak, bessa...
Ja wiem, ze kazda spolka ma wahania kursowe. Jestem tylko bardzo wrazliwy na opinie o inwestycji w kazdych warunkach. A Ponar jest tego najlepszym przykladem. Od wakacji, kiedy to sie przygladam tej spolce inwestujac rowniez w nia, slysze tylko nasycone wielkim optymizmem nawolywania do inwestycji w nia. Tymczasem to dopiero obecna cena jest dobra do inwestycji.
Kazda gielda rzadi sie prostymi cyklami, od przewartosiowania (wakacje i jesien) do niedowartosiowania (obecny czas).

Zachowajmy po prostu zdrowy rozsadek, zamiast nieprzerwanie nawolywac do inwestycji w Ponar. Oczywiscie teraz to jest ten czas.
Obym tylko sie nie mylil ww swojej leszczowatej analizie...
yoda_79 / 2008-01-17 12:46 / Bywalec forum
ale ta spolka na prawde jest niedowartosciowana. Przy tej cene wspolczynnik C/Z po podaniu raportu za 2007 rok spadnie i to bardzo znacznie. Moze nawet ponizej 10. A spadek ze 138 zl podyktowqany byl wylacznie emisja nowych, tanszych akcji (no i oczywiscie nastrojami jakie panowaly na gieldach od sierpnia). Tak mi sie przynajmniej wydaje.
Artur70 / 2008-01-17 12:53 / Tysiącznik na forum
Ja to wiem. I to sa argumenty merytoryczne. To co pisal Jarek bylo po prostu dla mnie niezrozumiale.
Pamietajmy jednak, ze podczas bessy zadne fundamenty, czyli wskazniki, inwestycje, dobre wyniki, a juz na pewno rozmyslania Zarzadu, nie maja KOMPLETNIE ZADNEGO znaczenia.

Teraz powinnismy zastanawiac sie wspolnie gdzie jest dno dla Ponaru, m.in. po to, zeby takie leszcze jak ja nie tracily kasy.
Jesli nie dno, to kiedy nastapi odwrocenie trendu.

Zgaduje, ale wiekszosc z nas nie jest inwestorami dlugoterminowymi z checi, a z przymusu. Nie sztuka jest wsadzic kase w gielde na 5-10 lat. Wiadomo, ze przyniesie zyski, bo gielda z natury jest w ciaglym wzroscie. Kazda bessa jest tylko korekta hossy.
Artur70 / 2008-01-17 12:56 / Tysiącznik na forum
Jeszcze jedno. Z punktu widzenia emocji, to jestem wkurzony na Ponar. Moja srednia to... oooooo, wole nie pisac, zeby sam sie nie wkurzac.

Pomimo tego, dokupilem troche akcji. Tylko dla usrednienia ceny. Sprzedam po osiagnieciu swojej sredniej.
SergioZ / 2008-01-17 10:11 / portfel / Leszcz po sezonie
Zarząd PONAR-WADOWICE S.A. informuje, że w związku z sytuacją na rynku kapitałowym rozważa zaproponowanie podczas najbliższego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy uchwały dotyczącej skupu przez Spółkę akcji własnych w celu umorzenia. Obecnie Zarząd prowadzi konsultacje z Radą Nadzorczą i kluczowymi Akcjonariuszami Spółki dotyczące szczegółów programu. W ocenie Zarządu PONAR-WADOWICE S.A. nabycie akcji w celu umorzenia powinno być korzystne dla długoterminowych Akcjonariuszy spółki.
ksenus / 2008-01-17 10:52 / Uznany Gracz Giełdowy
I znowu bardzo dobra wiadomość. Polityka rozwoju grupy mi się podoba i dlatego właśnie wybrałem Ponar wśród innych spółek na giełdzie na inwestycję długoterminową.
Może obecny kurs rozczarowuje, bo nie oddaje wartości spółki, ale to się zmieni. Wiem, że nie będę żałował iż dałem tej firmie swoje pieniądze na rozwój.
finansista47 / 2008-01-17 13:58 / Bywalec forum
Szanowny kolego Ksenus.

Drapie sie w głowe patrzac na komuniklat zarzadu ponarka.
istne CUDA NIEWIDA.
Budowanie rynkowej wartosci spólki poprzez umarzanie akcji jest raczej dowodem na załamywanie sie koncepcji planów zarzadu na dynamiczny rozwoj tej Grupy Kapitałowej.

Jaki jest sens UMARZANIA akcji by Spółka musiała płacic akcjonariuszom za akcje po konsolidacji, szacuje ze w wysokosci średnio 8 zł/akcje .( gdy cena emisyjna była po 5 zł/ akcje ).
Kto na tej operacji straci ??
A kto zyska dodatkowe korzyści ?
Kapitały spółki ulegna istotnemu zmiejszeniu jesli na ta operacje umarzania PONAR wyda ca 20 -40 mln zł.
A przeciez kapitały Spółki powinny pracowac by przynosic realny zwrot na kapitale na poziomie min15%.
Gdzie Pan widzi sens i logike tej nadzwyczajnej operacji ??
Z cała pewnoscia, jesli patrzec na deklarowane cele emisji serii E, to operacja umarzania akcji , finansowana z kapitałów własnych spółki, będzie działaniem zarzadu i rady na niekorzysc interesów rozwoju gospodarczego Spółki PONAR.

Cena średnia po odcieciu PP dla wiekszosci akcjonariuszy ( poza duzymi właścicielskimi z 2006 roku ) byla na poziomie 10-12,5 zł/akcje. Dla duzej części mało altywnych graczy jesy srednia cena na ksiażkach w przedziale 14-15 zł/akcje.

Przykład z rynku kapitałowego.
Duza operacja umarzania akcji miało miejsce jesienią 2006 roku w odniesienu do kapitału spółki WSiP.
WSip miał wtedy istotna , zebrana z zysków lat poprzednich nadwyzke wolnej gotowki w wysokosci 170 mln zł.
Umozyli akcje za kwote ca 45 mln zł.
Cena notowan była wtedy ca 11 zł/akcje, a umarzali po 14 zł/akcje.
Kto na tej operacji wówczas najbardziej skorzystał ?
Właściciele duzych kontrolnych pakietow : tj Pan Jakubas, i Fundusze AIG i Pionier Pekao.
Bo umarzanie porfeki akcji jest proporcjonalne do struktury kapitału.

A teraz odnoszac to do PONARU mam do Pana pytanie :
Jaka Pana zdaniem , jest srednia cena akcji dla właścicieli kontrolnych pakietow akcji w spółce PONAR ?
Wyzsza czy nizsza od poziomu 8 zł/akcje ?

A wiec , jesli dojdzie do tej opetracji to z duzym prawdopodobienstwem straca nqa niej drobni akcjonariusze na tej operacji i straci spółka.Zabraknie kapiotalu na realizacje celow rozwoju Grupy.
Pomiajm ze jest to niezgodne z PROSPEKTEM EMISYJNYM. dla serii E.
A za jakis czas wejda w zycie na rynku kapitałowym formuly zmian w kc dające mozliwości skladania sądowego POZWU ZBIOROWEGO od pokrzywdzonych akcjonariuszy. wobec Spólki za złamanie celow emisji.
( to przenoszone dobre praktyki z rynku USA ).
Spółka po wyroku pokryje nasze straty.

Wczoraj jeden z forumowiczow pisal na ty forum , ze jego zdaniem grupa Pana W. wyprowadza sprytnie pieniądze ze spółki. Podał ze jego zdaniem zakup firmy w USA zostal dokonany po zawyzonej cenie.
Fima CYLINDER ma P/E na poziomie ponad 35.
( teraz gdy jest widmo w USA recesji gospodarczej to taki poziom jest wyraznym dowodem przeszacowania)

Wiec dzisiejszy komunikat zarzadu budzi ZDZIWIENIE i zmusza akcjonariuszy do stawiania pytan o sens takiej operacji, UMARZANIOA AKCJI.
Teraz, gdy zgodnie z deklaracjami zarzadu spólka ma sie rozwijac !!!! i finansowac ten rozwoj wplywami z emisji akcji serii E.
( pozostal do zrealizowania zakup wiekszosciowy akcji HYDROTORU, o ile w tych warunkach bessy 2008 roku wycena obiecanego kontrolnego pakietu od wlascieli HYDROTORU nie powinna ulec istotnej korekcie , bo becnie jest ona 3x zawyxzona ponad rynek )
Pozdrawiam
ksenus / 2008-01-17 15:43 / Uznany Gracz Giełdowy
Umarza się akcję zazwyczaj po to by podnieść wartość zysku na akcję. Robi się to czasem również wtedy, gdy zrealizuje się plan przejęć i zostanie po tej realizacji niewykorzystany kapitał. Po co na siłę przejmować coś jeszcze jak można za te pieniądze skupić akcje z rynku i umorzyć. W obecnej sytuacji jest to dobry sposób na podbicie ceny akcji a tego oczekują akcjonariusze. Jak będą w zawodzie oddawać akcje coraz taniej to trend spadkowy będzie trwał aż do momentu, gdy akcje będą w rękach tych, którzy ich taniej nie oddadzą.
ksenus / 2008-01-17 15:51 / Uznany Gracz Giełdowy
A poza tym. Jeżeli przyjmiemy, że akcje spółek zawsze są po to aby zrobić w konia akcjonariuszy i zabrać im pieniądze to inwestowanie samo w sobie jako idea nie ma sensu, bo inwestują jedynie głupcy, którzy nie wiedzą co zrobić z wolnymi środkami.
A jednak wiele osób zarabiało i zarabia na tym. Działanie wielu spółek budzi zdziwienie tak jak i zachowanie ich kursu. Rosnący bankrut, czy producent akcji czy spadająca niedowartościowana perełka wydają się nielogiczne, ale zdarzają się nader często.
ponarek500 / 83.5.164.* / 2008-01-18 00:25
Szanowny Kolego,
Sęk jest w tym że spółka PONAR nie zrealizowala jeszcze żadnego z celów emisji E, Którym ma byc stworzenie Grupy kapitałowej PONAR z dominujaca ub kontrolna władza ponaru nad nowo zakupywanymi lub przejmowanymi spółkami.
Sa jedynie listy intencyjne .
A ich realizacja ma nastepowac dopiero w II kw.2008 roku.
Więc manipulacje typu umorzenia akcji, szczególnie w trakcie znacznej obecnie bessy na parkiecie, raczej brzydko mi pachną niezrozumiałuymi interesami " grupy trzymającej wladze w ponarku, "
Szanuje Pana poglądy, ale oby Pan sie nie pomylił w optymizmie zastosowanych technik gry kapitalowej ...
Pozdrawiam
yoda_79 / 2008-01-17 17:07 / Bywalec forum
dokladnie. bardzo podobnie uwazam.
Artur70 / 2008-01-17 14:18 / Tysiącznik na forum
Jest duzo logiki w tym co pisze.
Po co umarzac skoro niedawno wypuscilo sie emisje?Tylko chyba po to, zeby ratowac kurs.
A po co ratowac kurs? po to, zeby wyprzedac na kolejnej gorce... np. po 30-40 PLN
-adam / 78.28.7.* / 2008-01-17 10:56
ja dzis dokupie GTC ale koło 15:00 są dzis wazne w USA i mysle ze ceny jeszcze spadną

a ty masz zamiar cos jeszcze dokupic? co bys doradził z GTC
akwizytor1 / 83.8.158.* / 2008-01-17 19:42
jutro jak wzrośnie ponar to wyrzucam i czekam jak cena spadnie do 7- 6,5 zł wtedy może dokupię, bo ile w końcu można tracić, traciłem jak ponar chodził po 138 , tracę na ponarze nawet jak kurs jest niski
-adam / 78.28.7.* / 2008-01-17 10:58
PLANUJEZ DOKUPIC PONAR
ksenus / 2008-01-17 11:02 / Uznany Gracz Giełdowy
Trzymam resztę na realizację PP Sanwila i Mewy. Dokupiłbym Ponara jeszcze, ale przeznaczyłem na giełdę określoną sumę i nie chcę łamać swoich własnych reguł, bez względu na to jak bardzo byłoby to korzystne.
jarek79 / 2008-01-17 11:17 / Bywalec forum
W pełni się z Tobą zgadzam co do planów inwestowania ( trzeba ich przestrzegać choćby rynek sugerował inaczej ). I co do Ponara także, dziś może niektórzy się usmiechną ale wg. mnie Ponar ma olbrzymie szanse na to by być naprawdę dużą spólką na GPW i powinien w peryspktywie kilku lat kosztować ok 50 może nawet 100 zł. Tę spólke wyróżnia innowacyjność i realizowanie ambitnych planów. A spadki na giełdzie są chwilowe i pomoga przejąc kolejny podmiot za "niską" cenę.
ja wierzę tej spółce i tyle. Za 3 lata przekonamy się kto miał racę
pozdrawiam
SergioZ / 2008-01-17 10:14 / portfel / Leszcz po sezonie
W dzisiejszym dniu 4 pozytywne komunikaty ze Spółki a kurs ani drgnie:((( A taki Fon 50% w górę....:(((
jarek79 / 2008-01-17 10:20 / Bywalec forum
na fonie nie jeden zarobił i niejeden stracił po kilkadziesiat %
Ja wole inwestować nie spekulaować. Pozatym to tylko dobrze wygląda w tabelkach
Tzn. niewielu kupiło po 4 grosze i jeszcze mnie sprzedał dziś po 6 gr.
żeby tanio go kupic trzeba się ustawić w długą kolejkę a jescze dłuższa żeby sprzedać
Sam się nad ta spólką zastanawiałem i wolę inny rodzaj inwestycji
Ale mimo wszystko życze Ci powodzenia z FONem
SergioZ / 2008-01-17 10:24 / portfel / Leszcz po sezonie
Masz rację, ja sam się Fon-u nie chwytam - według mnie to gra nie warta swieczki - nie mam zamiaru stać w tych spekulacyjnych kolejkach - w tej chwili ponad 1400 inwestorów chetnie sprzeda po 6 gr:)))
jarek79 / 2008-01-17 10:37 / Bywalec forum
inwestorzy na razie nie reagują na informacje ze spólki , ale wkońcu zaczną
Niektórzy kraczą o recesji a Ponar zapowiada wzrost przychodów o 70 % w I kwartale 2008 w stosunku do I kw. 2007 , mało ? To za kilka miesięcy zaczną się wliczać przychody nowo przejętych spólek i przychody mają wzrosnąc w ok 3 lata o 1000% ( w stosunku do 2007 r ). Mało tego Wiaderek ciągle dokupuje akcji w cenie ok 9 -11 zł
Akje to towar. kupowałbys go drożej niż jest warty.? Najwyraźniej Wiaderek wie więcej niż niektórzy panikarze. Ja czekam na zyski z Ponaru chocby 3 lata.
Sam chętnie zastanawiam sie czy nie sprzedać teraz zeby odkupić taniej za chwilę.
Ale nigdy nie wiadomo czy kurs nie wystrzeli, Ponar nie raz udowadniał że można urosnąć 50% w tydzień. Wolę nie ryzykować i trzymać akcje, zresztą inwestowanie w akcje to inwestycja w przyszłośc i tak jest z Ponarem. takie jest moję zdanie , każdy ma prawo mieć inne trudno. Pozdrawiam
Artur70 / 2008-01-17 10:49 / Tysiącznik na forum
Wiesz, co? Z tymi 50% w tydzień to trochę przegiąłeś. Może kiedyś bym w to uwierzył, ale od pół roku bacznie się przyglądam Ponarowi. Oprócz spadku z okolic 20 do 8, to nie zauważyłem wzrostów po 50%. Owszem, bywały po 10-12%, ale nie 50%.
jarek 79 / 81.190.247.* / 2008-01-17 11:52
bo za krótko jesteś w Ponarze, ja mam te spólkę od ponad roku i zobacz jaki był kurs.
Wiec nie pisz że przegiołem jeśli nie potrafiś wykorzystać internetu np.
kurs 19 stycznia 2007 - 22,50 / kurs z 4 marca 108,00
pózniej 16 maj 2007 54,30 / 26 czerwiec 138,00
Oczywiście rok temu żądziła hossa , ale i za kilka( kilkanaście ) miesięcy znów będzie żądzić hossa.
Jak chcesz to sprzedaj Ponar bo chyba za duży pesymista z Ciebie jest, wykończysz się nerwowo. Nie odzywałem się jak mi się nie podobały Twoje opinie
Ale to Ty przegiołeś pisząc ze: " Wiesz, co? Z tymi 50% w tydzień to trochę przegiąłeś. Może kiedyś bym wto uwierzył, ale od pół roku bacznie się przyglądam Ponarowi "
Sprawdz najpierw kurs a póniej pisz że ktoś przegina
Ja na Ponarze zarobiłem i zamierzam jeszcze zarobić
Artur70 / 2008-01-17 10:33 / Tysiącznik na forum
Ciekaw jestem czy dzisiejsze spadki to faktycznie odreagowanie czy korekta przed dalszymi spadkami...
Co sadzicie o tym?
jarek79 / 2008-01-17 10:40 / Bywalec forum
Wg. mnie odreagowanie , ale trochę dłuższe
Myśle że potrwa tydzień może 2 tygodnie, niedługo zacznie się gra pod obniżkę stóp FEDu
jarek79 / 2008-01-17 10:07 / Bywalec forum
Zarząd PONAR-WADOWICE S.A. w nawiązaniu do Raportu bieżącego nr 13/2008 informuje, że na podstawie posiadanego portfela zamówień szacuje skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży w I kwartale 2008 na kwotę około 20 mln zł. Szacowany wzrost sprzedaży wobec I kwartału roku 2007 wyniesie około 70%. Powyższe dane dotyczą wyłącznie segmentu hydraliki siłowej.
Wysokoa dynamika wzrostu sprzedaży w I kwartale 2008 będzie osiągnięta dzięki:
i) rozpoczęciu seryjnych dostaw dla Georyt Sp. z o.o.
ii) oddaniu do użytku nowej hali produkcyjnej w Ponar Lubań Sp. z o.o.
iii) rozpoczęciu działalności operacyjnej w nowej hali produkcyjnej w Ponar Silesia S.A.
Na ostateczne skonsolidowane przychody ze sprzedaży w I kwartale 2008 będzie miało wpływ także zakończenie planowanych akwizycji innych spółek (głównie FAM Grupa Kapitałowa S.A.).
lean inzynier / 87.205.63.* / 2008-01-17 17:34
co za bzdury.
ktos z Was kiedys uruchamial produkcje w nowym obiekcie na nowych urzadzeniach i z nowymi ludzmi?
ja tak i nasluchalem sie takich bredni zarzadu.
to w wiekjszosci ludzie bez pojecia-odpady z zagranicy lub staruchy Polacy.
uwielbiajaobiecanki-postawimy hale i za miesiac osiagamy 50% wydajnosci i 100% za kolejny kwartal.
hahaha-ale nigdy ie bylo mi do smiechu-do planowania dopuszczsali tylko siebie,czyli nikogo kto ma pojecie o potrzebach, szkolenia to dla nich sprawa tygodnia, a logistyka wewnetrzna, wyposazenie pomocnicze, organizacja przeplywow, systemu jakosc, bo zarzadzania odpadami to dla nich nic nie warty abstarat-dla nich wazne, ze "wybudowali" hale i "kupili" maszyny.
a gdzie testy, rozruch, dokumentacja?
Toyota daje sobie nie mniej niz 6 miesiecy na rozruch, testy i dopracowanie szczegolow-procedur standardow, wyposazenia, szkolen.i rusza.
tu to zajmie czas-zapewniam.
orełek / 2008-01-17 18:30 / Bywalec forum
Napewno w tym co mówisz jest sporo racji, myślę jednak że Zarząd Ponaru to nie tylko banda staruchów zadowolonych z tego że kupili halę, kilka maszyn i teraz liczą na szybkie zyski. Ta firma już istnieje, działa, rozwija się i również posiada swoich inżynierów i finansistów. Jeżli ostatni kwartał 2007r był o 37% wyższy od ubiegłorocznego, to moim zdaniem daje podstawę do tezy iż wiedzą co robią, a podawane przez nich dane szacunkowe wiarygodne. Pozdrawiam
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy