PONARFEH

Money.pl / 2007-05-11 21:42
Komentarze do spółki: PONARFEH.
Wyświetlaj:
Rafal83 / 2008-01-03 18:58
wie może ktos o kórej godzinie jest jutro walne?
jarek79 / 81.190.247.* / 2008-01-03 17:45
Dziś całkiem dobry dzień na Ponarze i obroty całkiem spore ( w porównaniu do dzisiejszych obrotów na innych spólkach GPW )
Dziś dokupiłem Ponar po 9,50 , Jak pisałem kilka tygodni temu ( sprzedałem DGA PDA. może kiedyś jeszcze je odkupię / tuż przed asymilacja - dobra spólka )
Myślę , że od jutra bedzie dużo lepiej z Ponarem i innymi spólkami na GPW
Coraz ciekawsze informacje ze spólki powiny się ukazywać.
Powodzenia Ponarowicze i pamiętajcie : to minn Wy decydujecie o kursie spółki
Nie sprzedawajcie tanio lub na razie wcale , to wszyscy będziemy zadowoleni
SergioZ / 2008-01-03 18:44 / portfel / Leszcz po sezonie
Witam pietroo, jarka79 i wszystkich Ponarowiczów! Miałem sprzedawać dzisiaj a w ostatniej chwili zmieniłem zlecenie i dokupiłem:))) (9,57) - nie wiem cholercia to chyba nalóg jakiś... nie ukrywam że trudno pozbyć się mi tych akcji ze stratą - swojego czasu ponar dal mi troszkę zarobić więc i wspomnienia i doświadczenie pozytywne... zobaczymy co tam juro na walnym ustalą... zostaje więc z akcjami - przynajmniej jeszcze przez jakiś czas. Pozdrawiam!
Artur70 / 2008-01-03 18:03 / Tysiącznik na forum
Ja sprzedam... przy 16-18
jarek79 / 81.190.247.* / 2008-01-03 18:22
Wg. mnie kurs Ponaru powinien kształtować się w okolicy 20 zł
Po wszystkich przejęcich i konsolidacji grupy ( zwiekszy przychody i zyski ) może cena przekroczyć 30-50 zł / ale oczywiście na takie poziomy trzeba będzie dłużej poczekać - ja mam zamiar potrzymać Ponar conajmniej rok, może 3 lata ( nie nie oznacza że później go sprzedam na stałe )
Rok temu cena akcji w styczniu wynosiła 20 zł , by w czerwcu osiągnąć 140 zł.
W nadchodzącym roku bedzie raczej trudno powtórzyc ten wynik ( ze względu na nerwowośc na rynku ) Ale mimo wszystko ja wierzę w duże wzrosty na Ponarze
Przejęcia i poprawa ( kolejna ) wyników wkońcu przyniesie efekty.
tym bardziej że ostatnio widać poprawę notowań małych i średnich spólek na GPW.
Ponar wróci do łask inwestorów - nie raz to udowodnił
jarek79 / 81.190.247.* / 2008-01-03 18:27
Na dodatek , cieszy mnie że w ostatnim czsie giełdy europejskie ( w tym Polska ) przestały "małpować" giełdę w USA. jakby chwilowo inwestorzy p[rzestali się przejmować informacjami z USA - wkońcu zrozumieli ze Polskie Banki to nie amerykańskie ( nie tak łatwo dostac kredyt i zbankrutować - a nawet jeśli to bank przejmnie mieszkanie na którym nie straci )
Artur70 / 2008-01-03 18:31 / Tysiącznik na forum
No powiem ci, że z tym małpowanie Stanów, to ja nie byłbym taki przekonany. Ostatnio wczoraj mieliśmy efekt kopiowania.
jarek79 / 81.190.247.* / 2008-01-03 18:59
małe urosły wczoraj, a USA na czerwono
dziś odwrotnie. te złe informacje z USA już się znudziły europejskim inwestorom i maja coraz mniejszy wpływ na nasze. Zauważ że jesienia jak w USA były spadki 1,50% to u nas 3-4 % , ostatnio w USA były spadki 1,5 % a u nas prawie na 0
Zresztą to nie tylko moja opinia , coraz wiecej analityków tak twierdzi , a jak oni tak kraczą ... to przepowiednia zaczyna się sprawdzać ( odtatnio mocno widoczne jest to po giełdach zach europy , u nas też coraz mocniej ) Co oczywiście jest chwilowe
orełek / 2008-01-03 00:06 / Bywalec forum
Wywiad z Piotrem Wiaderkiem, inwestorem giełdowym, wiodącym akcjonariuszem

Ponaru Wadowice i Relpolu, rozmawia Adam Roguski.

Wielu znanych biznesmenów ma swoją "legendę założycielską". Ktoś miał bar w rodzinnej miejscowości, ktoś montował urządzenia w garażu teścia, komuś ojciec podarował pierwszy milion. A od czego zaczął Piotr Wiaderek?

Od materacy. Na przełomie lat 80. i 90. byłem ze znajomymi nad polskim morzem, było wyjątkowo ciepło. Na plaży zauważyłem grupę Niemców, którzy mieli bardzo funkcjonalne, ale w tamtych czasach nieosiągalne u nas, przezroczyste materace i fotele wodne. Pamiętam, że kilka osób chciało je od nich odkupić za spore pieniądze, ale bez skutku.

Pomyślałem więc, że zorganizuję podobne dla siebie i znajomych. Pojechałem do Austrii, właśnie zniesiono wizy, i przywiozłem kilka sztuk na próbę. Bardzo szybko sprzedałem wszystkie - i to z dużym zyskiem. Zarobione pieniądze zainwestowałem. Uruchomiłem kilka stoisk w Łodzi i Warszawie i wkrótce sprzedawałem już po kilkaset materaców miesięcznie.

Inwestuje Pan na giełdzie, ale też podobno interesuje się działalnością deweloperską. Może Pan coś na ten temat powiedzieć?

Zajmuję się ciekawymi projektami na rynku nieruchomości, ale nie nazwałbym tego działalnością deweloperską.

Interesują mnie projekty w bardzo wczesnej fazie, które po znalezieniu na nie pomysłu, "wyposażeniu" w biznesplan, dokumentację i finansowanie stają się ciekawym, rentownym produktem.

Czy dużo Pan inwestuje w akcje spółek giełdowych, nie licząc grupy skupionej wokół Ponaru Wadowice?

"Dużo" jest pojęciem względnym. Wszystko zależy od rodzaju inwestycji i dywersyfikacji ryzyka w związku z konkretną sytuacją na rynku. Największą uwagę poświęcam obecnie budowie oraz rozwojowi grupy Ponaru.

To może inaczej - jest Pan aktywnym graczem giełdowym?

Staram się po prostu wykorzystywać okazje inwestycyjne.

Kupuje Pan papiery w pierwszych ofertach publicznych?

Raczej nie. Nigdy nie interesował mnie day trading (kupowanie akcji i sprzedaż z zyskiem podczas jednej sesji - red.), a przy ofertach publicznych zyskowne skracanie pozycji często jest kwestią bardzo krótkiego czasu.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy koniunktura na giełdzie się pogorszyła. Jakie porady inwestycyjne miałby Pan dla drobnych akcjonariuszy?

W mediach jest mnóstwo opinii, dotyczących sytuacji na rynku. Osobiście nigdy nie byłem zwolennikiem tzw. dobrych rad, więc nie chcę ich udzielać. Sam staram się być konsekwentny i nie podejmować decyzji inwestycyjnych pod wpływem emocji, bo to zawsze generuje straty.

Jaki, Pana zdaniem, będzie stan naszej giełdy w tym roku?

Na rynku często słyszę opinie, że ten rok może być trudny. Uważam jednak, że spółki o dobrych fundamentach i perspektywach poradzą sobie i na pewno będzie kilka okazji do zyskownych inwestycji.

Kiedy zrodził się u Pana pomysł zainwestowania w spółkę giełdową? W jaki sposób doszło do tego, że wybrał Pan akurat Ponar, producenta hydrauliki przemysłowej?

Dlaczego Ponar? Dlatego, że rynek hydrauliki w Polsce nie był skonsolidowany, a jedynie zdominowany przez przedstawicieli dużych zachodnich koncernów. Dzisiaj Ponar wyrasta na lidera w segmencie hydrauliki przemysłowej i mam nadzieję - niedługo hydrauliki rolniczej, dzięki przejęciu Hydrotoru.

W 2006 roku postanowiłem na bazie Ponaru zbudować grupę przemysłową o przychodach rzędu kilkuset milionów złotych w ciągu dwóch lat. Pamiętam, że przez analityków w niektórych bankach moje plany traktowane były jako nierealne i czasem wzbudzały uśmiechy.

Upłynęło półtora roku i dziś widać, że miałem rację. Kilkaset milionów złotych przychodów w 2008 r. jest realne, konsolidując wyniki FAM-u, Relpolu i Hydrotoru. Sumując obroty tych trzech grup kapitałowych po trzech kwartałach 2007 roku otrzymujemy 288,4 mln zł. Uwzględniając przychody grupy Ponaru, to już 331,2 mln zł. Kupował Pan również duże pakiety akcji Relpolu i FAM-u. Na jakiej zasadzie wybiera Pan spółki do swojego portfela?

Uznałem, że Relpol i FAM są dobrymi fundamentalnie firmami, o bardzo dużym potencjale wzrostu sprzedaży i zysku.

Uważam, że szybki wzrost wyników w przemyśle jest możliwy wyłącznie dzięki przejęciom. Dlatego taką właśnie strategię przyjął Ponar.

Czy to Pan jest autorem tej strategii?

Myślę, że tak (śmiech). Przynajmniej tak mówią moi najbliżsi współpracownicy. Zawsze jestem otwarty na dyskusję i wysłuchanie różnych opinii. Sądzę, że wiele decyzji w grupie jest wypadkową właśnie takich "burz mózgów".

Czy na giełdzie są jeszcze spółki, które będzie Pan chciał przyłączyć do grupy Ponaru?

Jest kilka przedsiębiorstw, które moim zdaniem są ciekawe, ale za wcześnie o tym mówić. Na razie skupimy się na porządkowaniu struktury grupy, optymalizacji synergii między spółkami i wykorzystaniu potencjału, który posiadamy. Ponar Wadowice jak najszybciej musi stanąć na czele holdingu i konsolidować przepływy całej grupy. Sądzę, że do końca przyszłego roku da to wymierny efekt.

Próbował Pan kupić akcje Zakładów Automatyki Polna od Zbigniewa Jakubasa?

Dla akcjonariuszy Ponaru, jak i dla mnie, liczy się działanie. Tylko z konkretnych działań prędzej czy później rodzą się zyski. Jeśli jest okazja, nie próbuję, tylko kupuję. Polna jest dobrą spółką i ma doświadczonego inwestora strategicznego - Zbigniewa Jakubasa.

Jakie branże jeszcze Pana interesują?

Każda branża jest dobra, jeśli gwarantuje wysoki zwrot z inwestycji.

Prezes Ponaru Arkadiusz Śnieżko powiedział, że grupa o przychodach pół miliarda złotych w 2008 roku to dopiero pierwszy etap budowy. O jak dużej grupie Pan marzy?

Właściwie nie jest to kwestią marzeń, lecz ciężkiej pracy i konsekwencji. Uważam, że potencjał grupy jest znacznie większy niż poziomy, o których Pan wspomina.

Moim celem jest konsekwentne wzmacnianie pozycji Ponaru, nie tylko jako grupy działającej w segmencie hydrauliki siłowej, ale także jako silnego holdingu przemysłowego. Każda z grup kapitałowych, wchodzących w jego skład, będzie dynamicznie rozwijana, także FAM, który dołączył do grupy Ponar niespełna miesiąc temu. Moim zdaniem, ma on ogromny potencjał rozwoju, który należy wykorzystać. Zawsze wysoko stawiam poprzeczkę sobie i współpracownikom. Może dlatego niedługo mile zaskoczymy naszych akcjonariuszy?

Kilka miesięcy temu pojawiła się informacja, że rozmawiał Pan z zarządem giełdy nowojorskiej w sprawie wprowadzenia do notowań spółki hydraulicznej, którą Ponar zamierza w styczniu kupić w USA. Na czym polega atrakcyjność rynku za oceanem?

Po pierwsze, jest on stabilny. Szczególnie dzisiaj, patrząc na wahania indeksów na warszawskim parkiecie, widać, jak duża jest różnica między rynkiem za oceanem a naszą giełdą. Poza tym cechuje go większa przewidywalność, prestiż, dostęp do kapitału.

Dlaczego zależy nam na przejęciu w Stanach Zjednoczonych? Uważam, że mając firmę za oceanem będziemy bardziej czytelni dla tamtego rynku.

Dziękuję za rozmowę.

fot. archiwum





Kim jest Piotr Wiaderek

Piotr Wiaderek, urodzony w 1969 roku, jest głównym akcjonariuszem i przewodniczącym rady nadzorczej Ponaru Wadowice. W spółce pojawił się w lipcu 2006 roku. Ukończył wydział ekonomiczno-socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, był m.in. dyrektorem wykonawczym w firmie MAN Consulting oraz dyrektorem sprzedaży w Optimus CSO. Był również udziałowcem i prezesem kilku przedsiębiorstw niepublicznych. W 2005 roku w jednej z takich firm, Corniche

Group Investment, pojawił się jako udziałowiec Roman Karkosik. Dziś obaj biznesmeni niechętnie mówią o tej współpracy. P. Wiaderek figuruje na 168. miejscu naszego świątecznego

rankingu największych inwestorów na GPW, z majątkiem wycenianym na 103,3 mln zł.

Biznesmen rzadko udziela się na łamach prasy - to jego pierwszy duży wywiad.
do druku...

http://www.parkiet.com/news/art.jsp?idn=564079
yoda_79 / 2008-01-03 10:00 / Bywalec forum
No i wszystko jasne. CIERPLIWOSCI Panie i Panowie:)
pozdrawiam
orełek / 2008-01-03 10:53 / Bywalec forum
...a niecierpliwym proponuję od razu wyrzucić po 2 zł i nie męczyć siebie i innych. Pozdr. i do dzieła!
FORUMROMANUM / 2008-01-02 22:30
== wg finansisty47 akcje Poanru warte są ( w dłuższym okresie) 7-8 zł; dzisiaj wskazniki sa marne (po IV kwartale jeszcze gorsze) a pesymizm na giełdzie wyjątkowy
== dla utrzymania kursu potrzeba dodatkowych srodkow lub super pozytywnych informacji
== przejecie FAM i Hydrotoru nie jest jeszcze przejeciem ale perspektywa w b. długim okresie. Nastepuje niezadowolenie wsrod akcjonariuszy spółek ( w tym Ponarowcow) z formy i metod ich przejmowania. Być może decydenci poszli za szereka ławą i może nie wystarczyć środków a przeprowadzenie nowych emisji akcji nie będzie juz takie proste i skuteczne.
== dzisiejszy wywiad Durszlaka jest co najwyżej obojety (moim zdaniem)
Chętnie wysłucham komantarza finansisty (moze w tym roku 48)
pozdrawiam
bartek8854855 / 83.30.139.* / 2008-01-02 20:41
kurcze lepiej zyby cos ruszylo w gore mam 5000 akcji kurs sredni 10,65zł. i zaczyna mnie to troche wku........
yoda_79 / 2008-01-03 10:03 / Bywalec forum
spokojnie, poczekaj. Wez pod uwage to, że Ponar podczas spadkow bardzo ladnie sie zachowuje, Ja mam srednia cos kolo 10,30 i sie nie stresuje. Kazda nadwyzke gotowkowa pcham w Ponarek. Przeczytaj wywiad z Wiaderkiem to zrozumiesz o co chodzi.
pietroo / 2008-01-02 21:46 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
ja mam średnią ponad 18 zł i też się ostro wpieniam
SergioZ / 2008-01-02 19:10 / portfel / Leszcz po sezonie
Coraz trudniej pozostać cierpliwym... Jak patrze na ostatnie 3 miesiące na Ponarze... totalna stagnacja z dołującym trendem... przy obecnych wskaźnikach - cena/zysk ponad 120 - jakoś nie widzę możliwości wzrostu w najbliższym czasie... chyba jutro wywalam... Pozdrawiam cierpliwych!
pietroo / 2008-01-02 21:47 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
poczekaj jeszcze chwilkę, tyle czekamy, więc kilka dni raczej Cię nie zbawi
jarek79 / 81.190.247.* / 2008-01-02 19:22
Cena / zysk , jakiś dziwny wskaźnik przedstawiłeś ( dla Ponaru ) ,
Oczywiście większość gazet i portali intern. takie wskaźniki przedstawia , ale przedstawiają one pewne "zakłamanie" które jest szczególnie widoczne w małych spólkach tzn. dzisiejsza cena , a zysk z ubiegłego roku ( często kszywdzący dla wielu spólek ). Pozatym Ponar ma sporo kasy i gdy ją wyda i wliczy zyski spólek przejętych jeszcze bardziej ten wskaźnik poprawi.
Ponar spada ? 2/3 spólek na GPW w ostatnich 3 miesiącach spada.
Chętnie od Ciebie jutro odkupie Ponar bo i tak miałem to zrobić
A swoją drogą poczekałbym do poniedziałku ( w piątek jest walne Ponaru ) , może Ponar się " ruszy"
Pozdrawiam i powodzenia
SergioZ / 2008-01-02 19:55 / portfel / Leszcz po sezonie
Wiele zależy chyba od tego co oni na tym walnym wymyślą... oby nie kolejną emisję... szczerze mówiąc nie znam się i faktycznie przedstawiłem wskaźniki podawane przez portale internetowe. Nie wiem też czy Ponar ma jeszcze co wydawać bo całą kasę z ostatniej emisji już wydał na pożyczki dla spółek zależnych i akcje FAM-u. Może jednak faktycznie masz rację by poczekać do piątkowego zgromadzenia... zaszczepiłeś jeszcze we mnie odrobinę ciekawości (czyt. cierpliwości) i tak właśnie zrobię... Pozdrawiam
jarek79 / 81.190.247.* / 2008-01-02 20:19
Ja tylko chciałem Ci pomóc w interpretowaniu niektórych danych w mediach
Inwestujesz sam ( sam zarabiasz lub tracisz podejmując decyzje, dopóki nie sprzedasz akcji Twoja strata jest tylko teoretyczna , swoją drogą ostatnio wiekszość inwestorów traciła i to nie tylko w Polsce, ja mam zamiar to przeczekać
też chciałbym żeby Ponar codziennie rósł po 5 % , ale tak nie jest , cierpliwośc to podstawa na giełdzie, Ponar rok temu też miał podobne 4 miesiące stał i stał a jak się ruszył to sam możesz sobie sprawdzić.
Swoją drogą jeśli poważnie traktujesz inwestycje na GPW to warto wykupic abonament na www.rsg.pl ( 99 zł za 15miesięcy ) oczywiście także są inne strony na których profesjonaliści wyliczają aktualne wskazniki spólek , na tej aktualizują je co tydzień
pozdrawim
jarek79 / 81.190.247.* / 2008-01-02 19:46
Sprawdziłem aktualny wskaźnik C/Z dla Ponaru
żrodło www.rsg.pl ( niestety płatna , ale pomocna - na tej stronie znajdują sie wszystkie wskażniki , każdej spólki notowanej na GPW )
C/ Z dla Ponaru - obecnie 2,5 to "trochę" mniej niż piszą np . w Parkiecie itp gazetach
Pisałem nawet kiedyś emila do gazety, Odpisali że faktycznie wskaźniki są b. często nieaktualne ale trzymają się zasady ( liczy się ostatni rok / jeżeli chodzi o zysk , a jego poznamy dopiero po wynikach za IV kw. 2007 r. )
Wiec nie sugerowałbym się zbytnio wskaźnikami w gazetach ( poprostu często nieaktualne ). Dotyczy to nie tylko Ponaru
SergioZ / 2008-01-02 20:22 / portfel / Leszcz po sezonie
Z całym szacunkiem - dane z rsg również są nieaktualne (nawet bardzo!) - Wskaźnik C/WK liczony jest dla 6 mln akcji a wskaźnik C/Z dla średniej ważonej liczby akcji tj. trochę ponad 3 mln akcji - a to wszystko przy wczorajszej wycenie akcji - 9,75 zł - tymczasem akcji Ponaru mamy od niecałego tygodnia ponad 36 mln na rynku i przy tej ilości wskaźniki wyglądają niestety marnie:((( Proszę mnie poprawić jeśli się mylę.
jarek79 / 81.190.247.* / 2008-01-02 20:53
Być może masz racje, że na rsg.pl są wskaźniki przed asymilacją ( gdyż może prowadzący jest jescze "świąteczny" ,a asymilacja była w ostatni piątek )
Pewnie od nowego tygodnia poprawi ten bład , sam napiszę do niego w tej sprawie.
Ale to i tak nie zmienia faktu że ten wskaźnik jest dużo niższy.
W parkiecie sprzed tygodnia C/ Z była chyba ok 25
teraz jest ok 130 ( po asymilacji )
Wiec skoro w rsg. była ok 2,5 to teraz po asymilacji powinna być ok 20 , a to juz nie jest 130. Sprawdzę to w przyszły poniedziałek.
Wg. mnie Ponar to bardzo dobra inwestycja ( i nie tylko wg. mnie ) ale długoterminowa
Ja czekam na zyski chocby 3 lata, inne spólki tez ostatnio tracą z tą różnicą że wiekszość z nich nie ma tyle kasy na przejęcia i w planach zwiększenie przychdów 10 krotnie.
A takie plany ma Ponar na 2008 r ja wierze że im się uda ( i nam to przyniesie zysk )
orełek / 2008-01-02 20:15 / Bywalec forum
Pozdrawiam Wszystkich, którzy trzymają Ponar - jestem z WAMI !!!
elizjar3 / 2008-01-02 20:23 / Gladiator parkietu
Trzymamy !!!
Ale ręka zaczyna drętwieć od tego trzymania w bezruchu.
orełek / 2008-01-02 20:39 / Bywalec forum
Ciekaw jestem co o tej sytuacji sądzi ksenus?
zdegustowany / 148.81.137.* / 2008-01-02 21:30
No wlasnie ksenus gdzie jestes ? Co sadzisz o tym zamarciu PONARA ?
akwizytor1 / 83.8.170.* / 2008-01-02 21:03
nie wyrzucajcie poniżej 10 zl to wszystkim urośnie
bystroki / 85.14.85.* / 2008-01-02 11:01
mam pytanie czy jest mozliwe ze w piatek na walnym zostanie ogloszona nowa emisja akcji
v jak Vendetta / 87.205.234.* / 2008-01-02 13:55
a na co im tyle kasy? juz tekaz c/wk to nieco ponad 6. ma byc 1?
poprzednia emisja byla rekordowa , wiec ciekawe kto to jeszcze kupi po rewelacjach tegorocznych.
Artur70 / 2008-01-02 12:30 / Tysiącznik na forum
Miernota, kurde, z Ponarem...
pietroo / 2008-01-02 10:18 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
witam wszystkich Ponarowiczów,
powiedzcie co z nim będzie w tym roku? narazie straszna kiszonka
jarek79 / 81.190.247.* / 2007-12-28 22:26
Dziś Ponar skończył notowania słabo , ale przynajmniej "uczciwie"
Wiekszość spólek ,które dziś rosły . kończyły notowania śmiesznymi pakietami tóż przed zamknieciem Np. 3 akcje , 12 szt itp. Można i tak tylko jak długo i tak w środę giełda to zweryfikuje, pozatym co to za spólki że można manipulować kursem takimi "pakietami
POZDROWIENIA , oby 2008 rok był lepszy od obecnego, szczególnie dla akcjonariuszy Ponar W.
Artur70 / 2007-12-29 02:58 / Tysiącznik na forum
niemal kazda spolke na zakonczenie mozesz tak manipulowac...
jarek79 / 81.190.247.* / 2007-12-29 09:21
każda na której są niskie obroty - zgadza się
Ale nie wiekszymi spólkami ( wtedy aby wyciągnąć kurs ,trzeba wrzucić spory pakiet i mieć "chętnego" żeby kupił też spory pakiet w tej cenie )
Ja pisałem tylko że śmieszne są ruchy niektórych akcjonariuszy / 5 akcji po 5zł , z -3 % robi się + 2 % śmiesznie to wygląda i tyle. Rozumiem pakiet 1000 akcji ale kilku ?
Pozdrawiam
orełek / 2007-12-28 11:29 / Bywalec forum
No to ustalamy poziom zero. Jeżeli warunki atmosferyczne będą sprzyjały wyjdziemy na zielono.
Artur70 / 2007-12-28 16:05 / Tysiącznik na forum
Jeszcze niedawno myślałem, że poziomo zero jest między 12 a 13 PLN.
Teraz to okolica 9,7-9,8 PLN.
jarek79 / 81.190.247.* / 2007-12-27 16:36
Dziś była spora grupa inwestorów chętna do zakupu sporych pakietów Ponaru lub PDA
Na szczęście niewielu inwestorów było chętnych do sprzedaży Ponaru poniżej 10 PLN
To powinno przynieść efekty na następnych sesjach.
No i oczekiwane styczniowe przejęcia Ponaru
jarek79 / 81.190.247.* / 2007-12-27 09:46
To wkońcu Ponar zachowuje się tak jak powinien
Pamietajcie Panowie to od Was ( akcjonariuszy Ponaru ) zależy jak bedzie rósł
Trzymać Ponar i nie sprzedawać tanio
Pozdrowienia po Świętach, czas na święta w naszych portfelach
krisek / 2007-12-27 10:11
Mam pytanie dotyczące asymilacji PDA z normalnymi akcjami . Do jakiej ceny akcji będą one równać? Do ceny zamknięcia dzisiaj akcji normanych , czy do jakiegoś uśrednienia dwóch cen akcji normalnych z ceną PDA?
ksenus / 2007-12-27 10:20 / Uznany Gracz Giełdowy
Niczego się nie uśrednia w czase asymilacji. PDA stają się równoprawnymi akcjami w dniu asymilacji (co oznacza, że cena zamknięcia akcji jest ceną właściwą).
krisek / 2007-12-27 11:30
dzięki ksensus! czyli dzisiaj najważniejszy jest kurs normalnych akcji , teoretycznie można by zostawić kurs PDA w spokoju ?
ksenus / 2007-12-27 12:06 / Uznany Gracz Giełdowy
Jeżeli nie sprzedajesz i nie kupujesz dziś PDA to tak.
jarek79 / 81.190.247.* / 2007-12-27 10:30
Ksenus co masz w portfelu ? ( oczywiście jesli można zapytać )
Bo może warto przebudować portfel, choć ja raczej bede się trzymac tych co mam:
- Polnord ( 10 % )
- DGA ( 10 % )
- Ponar ( 80 % )
DGA pewnie sprzedam za chwilę i dokupię Ponar , ale Polnord myslę ze jeszcze w styczniu osiagnie ok 180 PLN ( kupiłem w grudniu za ok 120 PLN - warto i myśle że to nie koniec wzrostów na tej spólce )
Pozdrawiam
ksenus / 2007-12-27 12:04 / Uznany Gracz Giełdowy
Ponar (45%), GTC (40%), PP dla MEWA (5%), PP dla Sanwil (2%). Do zakupu 10%.
jarek79 / 81.190.247.* / 2007-12-27 12:35
ciekawe spólki:
szczególnie Sanwil ( miałem i może wrócę do tej spólki )
GTC też miałem ale zamieniłem na POLNORD ( chwilowo i na razie okazuje sie ze dobrze )
Mewa , nigdy mnie nie interesowała , ale chyba się nią zainteresjuje , ale to raczej gdy beda notowane PP
Dzieki za odpowiedz Pozdrawim
Mew
ksenus / 2007-12-27 12:50 / Uznany Gracz Giełdowy
Mewę mam z jednego powodu. Nie zdarzyło się jeszcze aby cena na poziomie 4 gr się utrzymała. Nawet jak wypuszczą nowe akcje istnieje duże prawdopodobieństwo, że cena nadal pozostanie w okolicy 8-10 gr a to z kolei oznacza ładny zysk.
A Sanwil jak będą notować PP to jeszcze pewnie dokupię.
jarek79 / 81.190.247.* / 2007-12-27 13:09
Zastanowię się nad Mewą, wg. mnie Masz racje kupując Mewę w dobrym momencie bedzie moża sporo zarobić w krótkim czasie
1 grosz zmiany to ok 10 % , wiec bedzie moment sporych zysków
A znasz może przypuszczalny termin motowania PP Mewy ?
Proponuje zainteresować się Polnordem
Do Ponara nie trzeba Cię przekonywać, wkońcu chyba przyjdą lepsze dni dla tej spólki
, W przyszły piątek dokończenie walnego ,Myślę ze mocniej wybije
No i od jutra asymilacja , będzie łatwiej , tym bardziej że zasłużenie
ksenus / 2007-12-27 13:48 / Uznany Gracz Giełdowy
Dopiero złożyli prospekt, więc dowiemy się czegoś pod koniec stycznia. Mewę kupowałem przed splitem i PP, więc moment był dobry. Polnord znam, ale starczy mi na razie GTC. Może kiedyś i przy innej cenie.
Artur70 / 2007-12-27 13:55 / Tysiącznik na forum
Mewa, przy tak niskiej nominalnie cenie. moim zdaniem, nie jest dobrą inwestycją. Przebicie się przez kolejkę 15 mln sztuk może być dość ciężkie.
Chyba że wzrośnie 20%, a sprzedacie po wzroście 10% (tak dla uproszczenia, wiecie pewnie o co chodzi)
ksenus / 2007-12-27 14:03 / Uznany Gracz Giełdowy
A czy ja mówię o kupowaniu jej ? Ja już mam PP i moja cena na PDA to nawet nie 4 gr.
ksenus / 2007-12-27 12:05 / Uznany Gracz Giełdowy
8% :-)
jarek79 / 81.190.247.* / 2007-12-27 10:19
Z tego co wiem to do "zwykłych" akcji oczywiście, ale to jest tylko teoretyczne, bo następnego dnia są notowania i inwestorzy zweryfikuja ten kurs.
Zapewne in plus, zazwyczaj po asymilacji , akcje zaczynają mocno rosnąć
Tym bardziej ze niedługo nowy rok kalendarzowy i media zaczną przedstawiać wspólczynniki spólki z 2007 roku a ten jbył dla Ponarau dużo lepszy od 2006
Wskaźniki się poprawią , przejęcia za pasem i wzrosty powinny być coraz wieksze
Ponar to dobra spólka z planami na przyszłość, a przejęcia pozwolą jej zwiększać marżę i zyski ( trzeba poczekać , ja mam czas - nie ma sieco śpieszyć)
orełek / 2007-12-27 09:53 / Bywalec forum
Racja! Nie odpuszczać zbyt wcześnie, bo to początek!!!
malanierycz / 212.122.207.* / 2007-12-27 10:02
bedzie jeszcze lepiej - to dopiero poziom "prawie 0" jescze z 20 30% do konsolidacji i przejecia tez w tym pomoga!
jarek79 / 81.190.247.* / 2007-12-24 09:54
Wszysykiego najlepszego z okazji Wigilji
oraz nadchodzącego Nowego Roku
Oby był udany także na GPW , bo ciekawy napewno bedzie ( duża zmienność cen )
Pozdrowienia dla Ponarowiczów i cierpliwości ( oby Wam spółki przynosiły zyski )
SergioZ / 2007-12-21 18:08 / portfel / Leszcz po sezonie
Wyznaczono ostatni dzień notowania PDA na 27.12! W końcu!
ksenus / 2007-12-21 22:10 / Uznany Gracz Giełdowy
Mówiłem, że na dniach. Balast odrzucamy i powolutku do góry. Ciągle myślę nad przedłużeniem okresu inwestycyjnego. Na razie jest to pół roku do roku, ale może warto potrzymać dłużej. Zabaczymy. Moim zdaniem to byłby dobry kandydat do Wig30.
yoda_79 / 2007-12-22 02:18 / Bywalec forum
Ksenus. Jak kiedyz pisales, ta sapolka jest wartosciowa w dlugim okresie czesu. tak sobie ostatnio liczylem.jezeli ponar ma zwiekszyc dochody o 10x to bardzo moze przypominac Ciech. Dlugo byl po20-25 zl, a teraz od dluzszego czsu jest bardzo wartosciowa spolka. Mysle ze jak poczekamy oklo 18 miesiecy doczekamy sie moze 100-120 zl. Oczywiscie to moje takie skromne przemyslenia, ale... mam taka cicha nadzieje.
i tegio wlasnie zycze wszystkim inwestorom Ponarka na nadchodzace Swieta i Nowy Rok. Samych wzrostow!!!!
jarek79 / 81.190.247.* / 2007-12-22 09:33
Zgadzam się z Wami, ja zamierzam Ponar trzymać conajmniej 1,5 roku może 5 lat.
Co nie oznacza że później się go pozbędę.
Później będę się nim "bawić" jak KGHM , tzn kupic za 100-105zł , sprzedać po ok 125 i póżniej znów odkupić
Wg. mnie Ponar będzie dużą spółka juz za rok może dwa lata.
A dynamiczne wzrosty zaczną sie nieoczekiwanie ( jak zwykle na tej spólce )
Z drugiej strony mogłem w grudniu dokupić tanio Ponara i jeszcze przed nowym rokiem dokupię
Pozdrowienia
Artur70 / 2007-12-22 17:54 / Tysiącznik na forum
5 lat trzymania bez żadnych ruchów???
Trochę długo...
Może zakończenie obrotu na PDA da "kopa" tej spółce? Co o tym sądzicie?
Niestety moja średnia cena to ok. 15 PLN. Kolejna, na której notuję duże spadki.
jarek79 / 81.190.247.* / 2007-12-21 20:31
Zgadza sie , nie jesteś sam
Ucieszyło to wielu inwestorów
Wkońcu zdecydowanie łatwiej bedzie Ponarowi rosnać
Skończy sie przechodzenie z PDA na zwykłe akcje ( i wszystkie negatywne tego konsekwencje ).
orełek / 2007-12-21 18:32 / Bywalec forum
To dobrze - dokupiłem dzisiaj jeszcze tysiączek. Pozdrawiam Ponarowiczów.
tenn / 85.128.61.* / 2007-12-21 11:31
Witam

Mam pytanie zwiazane z rozliczeniem na koniec roku.

Posłużę się przykładem.
Kupilem 100 akcji firmy X po 10zł za sztukę.
Później dokupiłem 100 akcji tej samej firmy po 20zł za sztukę.
Mam więc 200szt. akcji firmy X po cenie średniej 15 zł.

Sprzedałem 100 akcji po 15zł za sztukę i czekam na PITA.

Pytanie:

Osiągnąłem zysk, poniosłem stratę, czy też jestem na zero?

(Oczywiście nie uwzględniając prowizji maklera i inflacji)

Z góry dziekuję za odpowiedź i życzę WŚ i SZNR
librator / 83.143.129.* / 2007-12-21 21:12
Po mojemu to osiągnąłeś zysk (5 zł/akcję). Biuro maklerskie policzy do PIT w pierwszej kolejności te akcje które kupiłeś wcześniej.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy