Forum Forum prawnePracy

porozumienie zmieniające

porozumienie zmieniające

emiliana / 2012-12-18 09:30
Czy jeśli jestem kierownikiem jednego oddziału bankowego i pracodawca chce ze mną podpisać porozumienie zmieniające, na mocy którego miałabym też być keirownikiem oddziału drugiego. Nie cchę tego podpisywać, ale czy jak nie podpiszę, to będzie równoznaczne z tym, ze mnie zwolni?
Wyświetlaj:
MYSZOR / 79.191.234.* / 2013-03-11 18:23
CZY KTOŚ ODPOWIE NA PYTANIE: PRACODAWCA ROZDAJE POROZUMIENIA ZMIENIAJĄCE WARUNKI PRACY NA GORSZE FINANSOWO, MIMO IŻ SYTUACJA FIRMY JEST LEPSZA NIŻ W UBIEGŁYM ROKU (WIĘKSZY ZYSK NETTO!. CZY MAMY SZANSĘ SIĘ OBRONIĆ PRZED TYM PROCEDEREM?
szklarek / 2013-03-11 23:32
TAK. Tak jak w przypadku wypowiedzeń definitywnych wypowiedzenie zmieniające musi być uzasadnione na piśmie ( dotyczy umów na czas nieokreślony ) a podana przyczyna ma być realna i prawdziwa.

Podanie zatem przyczyny nieprawdziwej pozwala na odwołanie się od wypowiedzenia jako nieprawnego ( art. 44 i dalsze KP) do sądu pracy. Dość trudne byłoby zatem prawdziwe uzasadnienie obniżenia płac, mimo zwiększenia rentowności (zakładamy, że jest ona trwała i rzeczywista).

Jest jeszcze rozwiązanie 'filmowe'- wszyscy, którzy wypowiedzenie dostali go nie przyjmują go w kodeksowym czasie wynikającym z art. 42, par. 3 KP, pracodawca grozi pozostanie bez pracowników, wycofuje wypowiedzenia....
wiwan / 2012-12-18 10:33
NIE. Jak każde porozumienie stron- wymaga zgody OBU stron. Czyli w sensie prawnym jest to oferta, którą może pani odrzucić.
ALE pracodawca, jeśli mu na tym zależy może następnie złożyć już Pani wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy- czyli decyzję jednostronną, której nieprzyjęcie skutkuje 'zamianą' tego wypowiedzenia na definitywne, ze skutkami takimi jakby od początku takowym było.

Oczywiście wypowiedzenie takie ma normalny okres kodeksowy wypowiedzenia- jak definitywne, a na nieprzyjęcie jego warunków ma Pani czas aż do połowy biegu tego okresu.


Pomijam kwestie wypowiedzenia nieprawnego- czy to z powodu korzystania przez Panią z okresu ochronnego, czy to wad 'technicznych: dotyczących samego pisma czy zastosowanego okresu, czy też 'intencyjnych' tj. wypowiedzenia jako efektu szykany, mobbingu.

Kwestie te wymagałyby postępowania sądowego by przed zmianą się bronić.

Podstawa- art. 42 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-42

Najnowsze wpisy