Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Posłowie chcą ułatwić życie przedsiębiorcom

Posłowie chcą ułatwić życie przedsiębiorcom

Wyświetlaj:
grzechom / 89.25.190.* / 2008-04-08 16:21
dlaczego na rok a nie trzy? tego nie rozumiem. Przedsiebiorca wyjeżdza za granice - np. do pracy, aby zarobic na urzadzenia po powrocie podejmie znowu działalność, czy w okresie wyjazdu nie może skorzystać z prawa zawieszenia? a niby dlaczego.
Mikroprzedsiębiorca / 85.198.245.* / 2006-07-29 01:39
Problem zawieszeń umarłby śmiercią naturalną, gdyby składka na ubezpieczenia społeczne zależała od dochodu. Obecne, "demokratyczne", uregulowania w skandaliczny sposób krzywdzą najbiedniejszych "przedsiębiorców", którzy muszą oddawać ZUS-owi niemal cały swój dochód (ci, którzy do ponadsiedmiusetzłotowej składki musieliby dopłacać, oczywiście pracują na czarno) - czy ten absurd, niemający chyba precedensu w cywilizowanym świecie, dotrze kiedyś do głów rządzących? A może bardziej należy apelować do ich sumienia, aby zrezygnowali z pełnej hipokryzji argumentacji, że jednakowa, "niska" składka na ZUS jest korzystna dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Aż się wierzyć nie chce, że prawie nie słychać głosów za zniesieniem tego kuriozalnego, głęboko niesprawiedliwego rozwiązania.
wokoz / 85.14.109.* / 2010-11-09 10:40
A jeśli stanie Ci się coś w ten Twój durny łeb, to szpital też wykona usługę jakościowo proporcjonalnie do twoich marnych składek!!! Ty idioto!
Mniej (ukrytych) podatków! / 89.79.110.* / 2008-01-13 19:07
Popieram! jestem studentem chciałbym pracować na własny rachunek, chciałbym móc otworzyć firmę i "pracować w niej na pół etatu" niestety prawo nie uwzględnia tym podobnych rozwiązań więc 600 zł miesięcznie bez względu na wysokosc moich dochodow musialbym odprowadzac do budzetu panstwa - bzdura!
menager-sos / 195.225.246.* / 2007-12-03 16:36
Prowadzę firme i chętnie zatrudnie osoby prowadzace działalnosc gospodarcza . Jeżeli zarabiasz mało , mozesz miec wiecej .
Nieopaczny / 217.153.84.* / 2007-04-12 21:15
Prowadziłem 20-lat działalnośc już nigdy w tym kraju jej nie otworzę .Dziś przegrałem Apelację za zawieszanie .Myśłę że nikogo to nie interesuje z naszych posłów.Osobiście pisałem do Marcinkiewicza..Rokity i innych. ZUS i Sądy ZUS-owskie to beton nie do ruszenia przez nikogo. 40-miljonów na dom opaczności zrobiły swoje.Opaczność nad nimi czuwa.
bywalec / 83.5.125.* / 2006-06-24 12:40
A co z zaświadczeniem o szczepieniu ospy oraz opinią komitetu blokowego i US? Przecież tak to sobie każdy będzie zawieszał kiedy będzie chciał zamiast pracować i odprowadzać podatki, co jak wiadomo jest podstawowym celem każdej działalności gospodarczej widzianej zza buirka urzedasów.
RE / 84.40.129.* / 2006-06-23 17:21
O możliwości zaprzestania prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej bez decyzji o wykreśleniu z ewidencji (niektórzy nazwali to "zawieszeniem" działalności) mówią dwa kolejne, wydane na podstawie delegacji ustawowej, rozporządzenia:

1) Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 4 grudnia 1998 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów. Załącznik nr 20 (Dz. U. z 1998 r. Nr 149, poz. 982; ost. zm. Dz. U. z 2004 r. Nr 101, poz. 1039). Obowiązujące od 01.01.1999 r. do 30.09.2003 r.

Wśród przyczyn wyrejestrowania płatnika z ubezpieczeń obok decyzji o wykreśleniu z ewidencji wymieniono m. in. także oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia pozarolniczej działalności. Rozporządzenie to podaje odmienne kody na oznaczenie różnych przyczyn wyrejestrowania się z ubezpieczeń społecznych - m. in. inny w przypadku zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej, inny zaś w przypadku jej ostatecznej likwidacji poprzez wykreślenie z ewidencji:
111 - opłacająca składki wyłącznie za siebie - decyzja o wykreśleniu z ewidencji, rejestru lub skreślenie z listy.
113 - oświadczenie o zaprzestaniu prowadzenia pozarolniczej działalności.

2) Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 6 sierpnia 2003 r. Załącznik nr 13 (Dz. U. Nr 150, poz. 1457). Obowiązujące od 01.10.2003 r. do dziś. Także i tu dano możliwość zaprzestania prowadzenia działalności bez wykreślania jej z ewidencji, wymieniając m. in. dwie różne podstawy wyrejestrowania się z ubezpieczeń społecznych:
111 - zaprzestanie prowadzenia działalności.
211 - wykreślenie z rejestru, ewidencji lub skreślenie z listy.

Zgodnie z powyższym, na stronie 40 poradnika "Ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących" (data aktualizacji 31-03-2006), stwierdzono wyraźnie: "Wyrejestrowanie z ubezpieczeń a następnie zgłoszenie do nich może następować także w przypadku, gdy zaprzestanie prowadzenia działalności nie skutkuje wyrejestrowaniem działalności w organie ewidencyjnym (ma charakter okresowy)."

W ubiegłym roku na mocy ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 150, poz. 1248), do ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25, z późn. zm.), w art. 5a. 2, wprowadzono zapis: "Za rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uznaje się także: 1) wznowienie wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej, której prowadzenie okresowo zawieszono".

Ustawodawca wprowadzając ten zapis, brał zapewne pod uwagę także ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych. Także tu jednoznacznie wskazano na możliwość zaprzestania (zawieszenia) wykonywania działalności, bez wyrejestrowania w organie ewidencyjnym.

Na uwagę zasługuje także stanowisko Sądu Najwyższego w tej kwestii, zawarte w sentencji wyroku z dnia 5 maja 2005 r., (III UK 244/04): "Jak wyżej wskazano, nie jest trafny pogląd skarżącego, który ustanie stosunku ubezpieczenia społecznego wiąże z wyrejestrowaniem działalności gospodarczej, a nie z faktem zaprzestania jej wykonywania".

"Zawieszenie działalności", choć nie definiowane, od dawna występowało w niektórych aktach prawnych. Jednym z przykładów tego jest ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie sposobu i metodologii prowadzenia i aktualizacji rejestru podmiotów gospodarki narodowej, w tym wzorów wniosków, ankiet i zaświadczeń, oraz szczegółowych warunków i trybu współdziałania służb statystyki publicznej z innymi organami prowadzącymi urzędowe rejestry i systemy informacyjne administracji publicznej (Dz. U. Nr 69, poz. 763).

§ 5. 1. Do rejestru podmiotów są wprowadzane następujące informacje o osobach prawnych, jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej i osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą:
7) daty: powstania podmiotu, rozpoczęcia działalności, zawieszenia i wznowienia działalności, zakończenia działalności, skreślenia z rejestru lub ewidencji, wpisu oraz skreślenia z rejestru podmiotów,

§ 11. Za daty wpisywane w rejestrze podmiotów przyjmuje się:
1) datę powstania podmiotu - datę wpisu do rejestru lub ewidencji w organie rejestrowym lub ewidencyjnym albo datę powołania lub rozpoczęcia działalności w przypadku podmiotu nie podlegającego wpisowi do rejestru lub ewidencji,
2) datę rozpoczęcia działalności - datę dokonania pierwszej czynności w zakresie działalności, dla której prowadzenia podmiot powstał lub został powołany,
3) datę zawieszenia działalności - datę, z którą ustaje na czas określony działalność podmiotu,
4) datę wznowienia działalności - datę, od której została podjęta przez podmiot działalność uprzednio zawieszona,
5) datę zakończenia działalności:
a) datę skreślenia z rejestru lub ewidencji - dla podmiotów podlegających wpisowi do rejestru lub ewidencji,

Kolejnym przykładem jest treść ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej. (Dz. U. Nr 88, poz. 439).

Art. 42. 1. W rejestrze podmiotów gospodarki narodowej, zwanym dalej "rejestrem podmiotów", są ujmowane następujące informacje o osobach prawnych, jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej oraz osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie tej działalności i jednostkach wyodrębnionych tych podmiotów:
5) data powstania, rozpoczęcia, zawieszenia, zakończenia działalności,

Na co wskazuje formularz RG-1?

Informacja 64. Stan aktywności prawnej i ekonomicznej.
Podmiot aktywny:
1) prowadzący działalność
2) w budowie, organizujący się
3) w stanie likwidacji
4) w stanie upadłości
Podmiot nieaktywny
5) jeszcze nie podjął działalności
6) w stanie likwidacji
7) w stanie upadłości
8) z zawieszoną działalnością
9) z zakończoną działalnością (nie wyrejestrowany z rejestru/ewidencji)

Informacja 65. Data zawieszenia działalności

Informacja 66. Data przewidywanego wznowienia działalności

Czy można więc twierdzić, że do tej pory prawo nie przewidywało możliwości zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej, bez jednoczesnego wykreślenia jej z ewidencji (inaczej mówiąc: zawieszenia dzialałności)?
zx / 83.16.202.* / 2006-06-23 09:33
Tradycyjnie kiedy władza zaczyna mówić, że chce pomóc przedsiębiorcom ci ostatni powinni zacząć się bać i nie inaczej będzie tym razem.
Bernard / 83.30.137.* / 2006-06-23 19:32
Pomysł, w jaki chcą w ustawie o działalności gospodarczej uregulować problem posłowie pokazuje, że nie rozumieją tak naprawdę problemu osób fizycznych prowadzących działalność gospodarcza na własny rachunek bez zatrudniania pracowników oraz mikroprzedsiębiorców zatrudniających tylko pracowników do pomocniczych czynności a samodzielnie wykonujących główne czynności będące przedmiotem prowadzonej działalności zarobkowej. Problem polega w gruncie rzeczy nie na biurokratycznych i czasochłonnych oraz uzależnionych od decyzji urzędniczych procedurach zawieszania działalności, ale na tym, że gdy z różnych powodów osoba zobowiązana do płacenia sztywnej bardzo wysokiej składki minimalnej na ubezpieczenie społeczne nie ma pieniędzy, bo ich nie zdołała zarobić albo z powodu choroby albo z powodu wypadku drogowego lub nawet z powodu lokalnego podtopienia lub powodzi, która zalała sklep, magazyn, garaż czy warsztat i z wielu sytuacji, gdy działają siły wyższe to prawo nakazuje bezwzględnie zapłacić składkę w pełnej wysokości a urzędnicy ZUS są prawem zobowiązani do egzekwowania tej składki i kierują składki, nieopłacone w terminie do egzekucji komorniczej. A jeżeli w tym obowiązującym stanie prawnym osoba jest niezdolna do pracy i skutkiem tego również niezdolna do podejmowania czynności prawnych, aby uzyskać decyzje o zawieszeniu, zaprzestaniu działalności czy czasowym wyrejestrowaniu, co skutkuje zaprzestaniem naliczania należnych składek i odsetek karnych od tych odsetek to jest już za późno i osoba ta traci płynność finansowa i upada jako podmiot zdolny do zarabiania na swoje utrzymanie, znam kilka takich przykładów z mojej 17 letniej praktyki w sektorze doradztwa dla MSP
Aby naprawić sytuację trzeba zrozumieć, że

Problem powstał, dlatego że w systemie ubezpieczeń społecznych dla osób przedsiębiorczych obowiązują nadal zasady opracowane jeszcze w PRL, których zadaniem było ograniczać prywatną inicjatywę i dlatego mimo kosmetycznych modyfikacji system ten nie da się dopasować do gospodarki wolnorynkowej. Najprostszym rozwiązaniem zamiast wymyślania nowego systemu i jego dalszych poprawek, które tylko skomplikują go zamiast uprościć jest objęcie przedsiębiorców taki samymi zasadami opłacania składek jak ich pracowników. Czyli zarobiłeś, bo w danym miesiącu np. styczniu wg PIT -5 osiągnąłeś zysk 1000zł płacisz składkę od podstawy wynoszącej 1000zł zarobiłeś za 3 miesiące narastająco 10000 zł obliczasz składkę od takiej podstawy i dopłacasz składkę stanowiącą różnicę pomiędzy tą składką należną za 3 miesiące a wpłaconymi za miesiące styczeń i luty. Jeżeli w danym miesiącu nic nie zarobiłeś, bo nie miąłeś przychodów to nic nie płacisz za ten miesiąc, ale nie tracisz prawa ubezpieczonego, bo na Twoim indywidualnym koncie ubezpieczonego jest już jakaś suma zaliczkowych składek na dany rok i w razie konieczności wypłaty świadczenia jest, od czego je obliczać.
Natomiast, gdy miałeś przychody, ale Twoje koszty spowodowały, że masz wg PIT-5 stratę narastająco od początku roku np. za 10 miesięcy to powinieneś być zobowiązany wpłacić składkę od najniższej płacy gdyż strata może być spowodowana czynnikami przejściowymi np. wzrostem zapasów towarów lub materiałów.
Jeżeli przedsiębiorca zapłaci w którymś miesiącu sumę składek od maksymalnej podstawy rocznej to do końca roku tak jak pracownik zaprzestaje płacenia składek nie tracąc żadnych uprawnień ubezpieczonego.
Ostateczne rozliczenie z ZUS-em składek za dany rok przedsiębiorca mógłby po rozliczeniu rocznym podatku dokonać w zgodzie z wykazanym w zeznaniu dochodem rocznym. Objęcie przedsiębiorców i osoby samozatrudniające się oraz twórców i artystów takimi samymi zasadami ubezpieczenia jak pracowników, ale z roczną korektą wg zeznania podatkowego rozwiązałoby wszystkie dziś powstające problemy typu: prawo nakazuje mi zapłacić prawie 800 złotych składek, urzędnik musi to egzekwować a ja mikroprzedsiębiorca nie mam, za co żyć, bo nie mam pieniędzy. Płaciłoby się, bowiem przy zasadzie, że podstawą składek jest dochód rzeczywiście osiągnięty większe składki za miesiące, w których osiąga się większe dochody, więc są pieniądze, aby zapłacić a nie płaci wcale, gdy dnie ma żadnych przychodów albo, gdy jest strata podatkowa to płaci się od najniższej płacy krajowej. Dlatego proponuję ustawowe zwolnienie całkowite ze składki, w okresie, gdy nie ma przychodów, bo to jest prawie zawsze równoznaczne z brakiem możliwości wpłaty, ale gdy przychody były a nie ma dochodu tylko jest strata podatkowa to nie może to być podstawą zaprzestania płacenia składek gdyż przedsiębiorca może z powodzeniem prowadzić działalność przez cały rok mając wysokie przychody i stratę podatkową, ale nie mieć straty ekonomicznej, bo przykładowo zwiększał zapasy, ale na koniec roku po zrobieniu remanentu okazuje się, że jest dochód i do zapłaty podatek od dochodu znacznie wyższego niż 12 płac minimalnych. Natomiast prowadzenie przez dłużej niż rok działalności gospodarczej ze stratami ekonomicznymi takimi, że nie można zapłacić składek nawet od minimalnego wynagrodzenia miesięcznego jest bezcelowe i taką działalność należy po prostu zlikwidować. Przyjęcie takiego ustawowego rozwiązania zlikwidowałoby jedną z podstawowych barier rozwoju mikroprzedsiębiorców w początkowym okresie, gdy ponoszą wydatki a nie osiągają przychodów oraz wtedy, gdy skutkiem choroby lub różnych zdarzeń losowych albo sezonowości popytu nastąpiło zaprzestanie działalności powodujące brak przychodów w pewnym okresie. Gdy przedsiębiorca choruje przez część miesiąca powinien zapłacić składkę od płacy minimalnej, jeżeli za pozostały okres osiągnął dochód, który jest równy lub wyższy od składki minimalnej, więc tą składkę dochód osiągnięty spokojnie pokrywa. Jeżeli dochód był niższy od płacy minimalnej to za dni niezdolności do pracy składka ta powinna być pomniejszona proporcjonalnie o taki ułamek, jaki stanowi ilość dni chorobowego do ilości dni danego miesiąca przykład w lutym za 10 dni chorobowego powinno to być zmniejszenie o 10/28 lub 10/29 a w marcu o 10 / 31 i wszystko byłoby proste bez biurokracji i widzimisię urzędników, kto dużo zarabia bez problemów zapłaci duże składki, za co będzie miał dużą emeryturę a kto mało zarabia ten zapłaci proporcjonalnie mniej i musi starać się więcej zarabiać, aby lepiej żyć zarówno teraz jak i na emeryturze A na przykład twórca, który dostał w styczniu wypłatę za swój patent 160 000zł wynagrodzenia od razu powinien zapłacić roczną składkę od podstawy maksymalnej, która obecnie wynosi 73 560,00 zł i do końca roku nie powinien już nic więcej płacić. Dzięki temu ZUS miałby od razu pieniądze na cały rok i mógłby zarabiać na lokatach lub oszczędzać na kosztach kredytów, bo miałby lepszą płynność a podatnik od razu odliczyłby sobie w koszty uzyskania przychodu całą składkę i zapłacił podatek tylko od tego, co mu zostało, więc również korzystnie, Zaś w następnym roku Twórca nie mając przychodów, nie płaciłby składek w ogóle a gdyby miał tylko jakieś małe przychody to płaciłby składki od płacy minimalnej zaliczanej w koszty uzyskania przychodu i kwita. Ale po 45 latach, chudych i tłustych naprzemian jego konto emerytalne w ZUS i w OFE nie byłoby dziurą bez możliwości otrzymania w sumie emerytury minimalnej.
Czy polska klasa polityczna jest w stanie wznieść się ponad postrzeganie najbardziej kreatywnej części polskiego społeczeństwa jak głupków, którzy sami nie wiedzą, co jest dla nich dobre i uchwali taką ustawę? Mam nadzieję, że rosnąca liczebnie grupa przedsiębiorców objętych obecnie obowiązującym niekorzystnym i niedopasowanym do sytuacji systemem opłacania składek zmusi ich do wysiłku umysłowego, za który przecież dobrze im my podatnicy płacimy.
DUDI / 62.111.131.* / 2006-06-23 23:30
Kolejna paranoja-moze by nie musieli zawieszac gdyby ZUS-owskie skladki byly nizsze-ZUS nie stracinic tylko niech sie zajmie przyznanymi rentami i nalezy wprowadzic do odpowiedniej ustawy zapis ze osoba pobierajaca
rente traci ja w zwiazku z prowadzona dzialalnoscia w 100% i moze ZUS przeanalizuje renty bo jesli np.ktos slabo slyszy ZUS przyznaje mu rente ale przciez moze on wykonywac inna prace a nie brac rente=ktorys z rzadow przed poprzednimi wyborami to proponowal ale jak zwykle po objeciu stanowisk o tym fakcie zapomnial-chyba zal mu bylo ich kolegow-moze trzeba czekac na 8 lub 9 -ta POLSKE !!!!!!! BO TA 4 POLSKA ZMIENIA KONSTYTUCJE ODNOSNIE EKSTRADYCJI PRZESTEPCOW TO PROPONUJE ZA JEDNYM RAZEM ZMIENIC HYMN W.G. SLOW PREZYDENTA-TO WSZYSTKO JEST SMIECHU WARTE-JAK PRZJEZDZA SIE Z ZAGRANICY TO AZ CZLOWIEKA SKRECA CO W TEJ POLSCE ELITA RZADZACA POLSKA WYPRAWIA I JESZCZE SMIE MOWIC W IMIENIU WSZYSTKICH POLAKOW -PEWNA OSOBA W SEJMIE POWIEDZIALA " D O R O B O T Y " !!!!JESLI CHCECIE OSZCZEDZAC TO WAS JEST ZA DUZO TAK W SEJMIE JAK I W RZADZIE-TANIE PANSTWO TO ZNACZY WSZYSTKO ZMNIEJSZYC O 50% -DO ROBOTY
witek1990 / 83.14.61.* / 2006-07-11 15:42
Witam, mili Państwo mam 1 os. działalność gospodarczą, chciałbym ją zawiesić, co czynić? Proszę o odpowiedź.
grzechow / 89.25.190.* / 2008-04-07 21:29
nie da się w mysl obecnie obowiązukacych przepisów, o czym wyżej piszą.

Najnowsze wpisy