Forum Archiwum tematów giełdowych

potrzebuję rad - akcje, kupić czy nie kupić

potrzebuję rad - akcje, kupić czy nie kupić

zielona / 82.177.48.* / 2005-11-04 15:53
Witam,
Jestem tu nowa i zielona w temacie GPW jak mój nick.
Nigdy nie interesowała mnie giełda a teraz muszę podjąć decyzję o zakupie akcji i przydałyby się jakieś wskazówki doświadczonych w tym temacie.
Moja macierzysta firma /zagraniczna/ uwalnia część kapitału i jako pracownik jej spółki zależnej mogę nabyć akcje. Notowania tych akcji będą na giełdzie francuskiej..
Są 4 warianty nabywania akcji, można skorzystać z jednego, wszystkich, bądź dowolnie wybranych.
I wariant – kupuję po cenie z oferty publicznej i mogę nimi dysponować od chwili nabycia. Jestem akcjonariuszem Firmy.
II wariant – akcje kupuję z 20% bonifikatą ale warunek, nie mogę sprzedać przez 2 lata. Tu również jestem akcjonariuszem firmy.
III – do moich zainwestowanych pieniędzy tyle samo dopłaca moja spółka. Nie jestem już akcjonariuszem, bo moje akcje wykupuje Międzynarodowy Fundusz Oszczędnościowy, zamieniając moje akcje na jednostki uczestnictwa w funduszu. Jednak w tym wariancie nie mogę sprzedać tych jednostek przez 5 lat. Nie otrzymuję dywidendy tylko dodatkowe jednostki uczestnictwa.

IV wariant – podobny do III z tą tylko różnicą, że zamiast dopłaty spółki, dopłaca bank i tak do każdej zakupionej akcji Bank dopłaca do 9, nie mam tu żadnych dodatkowych korzyści jedynie gwarancję, że po 5 latach otrzymam zwrot zainwestowanej kwoty – w razie najczarniejszego scenariusza.
Nie wiem czy jasno to opisałam, jakby były wątpliwości wyjaśnię.

Proszę tylko o jakieś podpowiedzi, czym może grozić zakup akcji w poszczególnych wariantach.
Zaznaczam, że mogę trochę gotówki zamrozić.
Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

zielona
Wyświetlaj:
kryjan / 195.117.171.* / 2005-11-09 18:31
czy chodzi o eDF
zielona / 195.116.54.* / 2005-11-10 08:41
Tak to chodzi o EdF -
glupi jasio / 81.219.76.* / 2005-11-08 20:31
tu potrzeba troche analizy perspektyw spolki,a tego na anonimowej spolce sie zrobic nie da....mysle ze musisz sobie odpowiedziec na pytanie czy chcesz tam dalej pracowac w perspektywie bardziej 2 czy 5 lat...i na tej podstawie ja bym wybieral miedzy 2 a 3 wariantem...wariant 1 nie jest dla ciebie skoros zielona w tremacie gieldy..a wariant 4.....nie jestem zwolennikiem takiego "zabezpieczania"to z reguly jest jakies ubezpieczenie inwestycji..oczywiscie z twoich pieniedzy.
zielona / 212.106.171.* / 2005-11-16 22:37
Ufff, jestem po godzinach ślęczenia i medytowania nad podjęciem decyzji i jakby nie patrzyć każde rozwiązanie jest równe prawie z trafieniem 6 w Lotto.
Jutro zakończenie zapisów. Postawiłam wszystko na jedną kartę.
Obstawiłam maksymalną stawkę w I wariancie i umiarkowane stawki w II i III.
Akcje wchodzą już na giełdę. Zobaczę co będzie w styczniu. Jeżeli notowania będą wysokie to wchodzę w ten interes i od razu sprzedaję akcje z I wariantu, jak będzie niskie nie płacę i tracę możliwość ewentualnych korzyści z II i III wariantu. Subskrybcja nie nakłada na mnie żadnych obowiązków płatniczych. Nie mogę natomiast zmienić w styczniu, kiedy to przyjdzie mi kupić akcje konfiguracji, tzn. nie mogę się wycofać z któregoś wariantu. Więc wszystko albo nic. Nie płacę i nie jestem akcjonariuszem.
Trzymajcie kciuki za trafny wybór, chyba, ze ktoś może mi jeszcze coś poradzić...mam czas do jutra do 11-tej

pozdrawiam

zielona
zielona / 212.106.171.* / 2005-11-08 21:33
Jasiu firma która uwalnia część kapitału to francuski koncern energetyczny EDF, do tej pory państwowy. Niestety zadłużony, stąd decyzja o prywatyzacji. Uwalnia 15% kapitału. Planuję pracować tam do emerytury a zostało mi jeszcze dość sporo na pewno więcej niż 5 lat.
Szczerze mówiąc myślałam o 1 i 3 wariancie.
Wiem przy 1 wariancie trzeba mieć silne nerwy.
Mam jeszcze pytanie dodatkowe...ile prawdy w tym, że akcje spółki wchodzącej na giełdę na początku mają wysokie notowania a później z tym bywa różnie ?

pozdrawiam

zielona
Jansen / 83.22.232.* / 2005-11-05 12:18
Wariant 1
Nadaje sie tylko dla ludzi zorientowanych dobrze w sytuacji firmy , jej pozycji na rynku i przyszłej pozycji na giełdzie.

Wariant 2.
Masz 20 % zysku na starcie. Jeżeli wartośc firmy spadnie po 10 % rocznie , to jesteś na zero po dwu latach

Wariant 3
Musisz wiedzieć cos o tym funduszu. przede wszystkim jakie stopy zwrotu osiągał dotychczas. Można z dużą pewnościa założyć , że nadal bedzie tyle samo uzyskiwał. Czyli masz swoje 1000 E, firma daje ci nastepne 1000 E = 2000E,. 5 lat po 18 % da ci w przybliżeniu nastepne 2000 E . razem po 5 latach masz 4000E czyli czterysta %. Z twoich informacji ta inwestycja wydaje sie najlepsza, Pod warunkiem sprawdzenia co to za Fundusz ( jak długo istnieje, jakie ma rezultaty i jaką opinię)

wariantu 4 nie rozumiem , czy to jest lokata , czy jakiś bankowy fundusz inwestycyjny? jakie osiaga zwroty roczne? Jaki to jest bank ? w znaczeniu jego opinii na rynku; ale możesz sama sobie policzyć. Jeżeli dopłaca 9 akcji na każdą jedna twoją , to wygląda to na jakis przekręt. Jeżeli jednak jest to znany bank, i podaje stopy zwrotu z tej inwestycji, to dotrzyma zobowiązań.
zielona / 212.106.171.* / 2005-11-06 21:52
Dziękuję za odpowiedź.
Postaram się uzupełnić moją poprzednią wypowiedź.
Sęk w tym, że ten Fundusz to nowy twór, który powstał na potrzeby prywatyzacji tej firmy i inwestować będzie tylko w akcje tej jednej firmy.
Do tego Funduszu przystąpić mogą tylko spółki w Anglii, na Węgrzech i w Polsce.
Cały program powstał w oparciu o przepisy prawa francuskiego, dlatego myślę, że dla Francuzów inwestowanie w jednostki uczestnictwa Funduszu może wiązać się z jakimiś ulgami podatkowymi.
W Polsce niestety dopłata Firmy jest opodatkowana i ozusowana i faktycznie ta dopłata jest o to pomniejszona.
Jeżeli chodzi o wariant IV - dopłata banku, ten wariant też działa w ramach tego funduszu.
Bank zabiera wszystkie bonifikaty, czyli kupuje akcje firmy za 80%, zabiera również dywidendę, gwarantuje mi tylko jak pisałam w przypadku czarnego scenariusza, czyli notowania na giełdzie przez 5 lat poniżej wartości - zwrot mojego wkładu. W przypadku wzrostu to jest określony współczynnik przez który przemnażam mój wkład i odzyskuję z zyskiem.
Fundusz ten kontrolowany będzie przez Radę Nadzorczą 3 reprezentantów z Anglii, po 1 z Węgier i Polski oraz 3 reprezentantów firmy prywatyzującej się.

pozdrawiam
zielona
Redakcja forum / 212.76.37.* / 2005-11-05 12:32
Jansena prosimy o adres (forum@money.pl). Wyślemy upominek. Chcemy sprawiać przyjemność bezintersownym altruistom na forum.

Najnowsze wpisy