Forum Forum prawnePracy

powrót po wychowawczym

powrót po wychowawczym

mumi / 77.65.87.* / 2012-04-09 21:56
Witam!!Mam pytanie dotyczące powrotu z wychowawczego.Po rocznym wychowawczym wróciłam do pracy na pół etatu zgodnie z Art. 186 /7 wniosek złożyłam na 4 miesiące jednak zdecydowałam że chciałabym wniosek przedłużyć Jednak napotkałam na pewne przeszkody, otóż najpierw zostałam odesłana przez prezesową do kierownika.natomiast u kierownika zostałam niezbyt miło potraktowana że przecież miałam na pół etatu chodzić tylko przez 4 miesiące w związku z tym że mam jeszcze tydzień(aby został zachowany okres 2 tyg)oni muszą się zastanowić.
Czy pracodawca może się nie zgodzić na to przedłużenie?
Obecnie chodziłam do pracy 4x w tygodniu po 5 h.
Czy w razie czego mogę złożyć wniosek o powrót na wychowawczy?(dziecko ma 2 lata)po prostu nie wiem czy podoba mi się polityka jaką zaczęła ostatnio prowadzić ta firma.
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Dzięki z góry
szklarek / 2012-04-09 22:33
od tyłu:

1. tak, może Pani złożyć wniosek o "powrót" na u.wychowawczy, a formalnie o udzielenie jego kolejnej części. I nawet to za czas jakiś powtórzyć, aż do wyczerpania limitu czasu trwania (3 lata) lub liczby części urlopu (4) lub wieku dziecka (4 lat). To na podstawie art.186 KP. Wniosek min. 2 tygodnie przed jego rozpoczęciem.

2. Pracodawca musi uwzględnić wniosek o 'przedłużenie" okresu pracy w zmniejszonym wymiarze- znów jak wyżej nawet kilkakrotnie, aż do wyczerpania okresu urlopu wychowawczego, który praca w obniżonym wymiarze "zastępuje".
Nie musi uwzględnić wniosku przeciwnego- tj. skrócenia pierwotnie wnioskowanego okresu pracy w zmniejszonym wymiarze.

Ps. kolejne przedłużania okresu pracy w niższym wymiarze nie powodują odnowienia biegu okresu ochrony przed zwolnieniem z art.186'8. KP

Najnowsze wpisy