Forum Forum prawnePracy

Powrót z macierzyńskiego, a zmiana siedziby pracy

Powrót z macierzyńskiego, a zmiana siedziby pracy

DORS / 2012-05-17 09:18
Mały zakład pracy (ponizej 20 osób) zostanie przeniesiony z jednego miasta do drugiego (z południowej Polski- na północ Polski). Co zrobić z pracownicami, które obecnie przebywają na urlopie macierzyńskim? W chwili ich powrotu nie bedzie juz w tym miescie istniała zakład. Co ma zrobić pracodawca?
Wyświetlaj:
szklarek / 2012-05-17 11:04
Egzotyczna sytuacja.

Moim zdaniem -w pierwszym dniu po urlopie macierzyńskim "przyjąć" taką pracownicę z powrotem z poprzednim wynagrodzeniem, ale zwalniając ją z obowiązku świadczenia pracy (art.179, par.2 ) i złożyć jej od razu wypowiedzenie zmieniające warunki pracy (nowa lokalizacja zakładu) z okresem wypowiedzenia właściwym dla jej stażu pracowniczego.
Nieprzyjęcie przez nią nowych warunków ( art. 42 KP )skutkować będzie rozwiązaniem umowy z końcem tego okresu w trybie art. 30, ust. 1 pkt. złożonym przez pracodawcę.

I z takim wpisem do świadectwa pracy.
Bez prawa do odprawy, bo zakład mały.

Jeśli jednak pracownica zdąży wcześniej złożyć wniosek o u. wychowawczy ( art.186'1 KP)- rozstanie z nią może przedłużyć się nawet o 3 lata.

Kodeks:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace
DORS / 2012-05-17 11:18
Dziękuję, a jeżeli złoży wcześniej podanie o obniżenie wymiaru etatu, to tez mogę dac jej wypowiedzenei zmieniające? Mam wątpliwości.
szklarek / 2012-05-17 11:37
No to korzysta wtedy rzeczywiście z ochrony z art.186'8 przez 12 miesięcy.
Można próbować porozumienia stron ( oferując np. coś w rodzaju odprawy ).

Teraz pogrzebałem, na razie nie znalazłem- może jednak jest jakieś orzecnictwo SN w takiej sprawie. W przypadku zakładu 20 osobowego nie było by problemu...
DORS / 2012-05-17 11:44
Znalazłam cos takiego, ale nie wiem czy takie stare orzeczenie jeszcze ma rację bytu.:
Odpowiedzi na postawione wyżej pytanie udzielił SN w wyroku z 18 maja 1964 r. (I PR 189/64, OSNC 1965, Nr 3, poz. 44), uznając, że przeniesienie siedziby zakładu do innego miasta, powodujące dla pracownika zmianę miejsca wykonywania pracy, stanowi istotną zmianę warunków umowy i uzasadnia zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego.
W sytuacji, gdy zatrudniony nie zgadza się na nowe warunki pracy lub płacy (zmianę miejsca pracy), umowa o pracę ulega rozwiązaniu wraz z upływem wypowiedzenia, pociągając przy tym identyczne skutki jakie towarzyszą rozwiązaniu dokonanemu przez pracodawcę (por. wyrok SN z 22 maja 1975 r., I PRN 9/75, OSNCP 1976, Nr 3, poz. 51).
szklarek / 2012-05-17 11:59
To, że stare nie przeszkadza- ale jest ono adekwatne do wszystkich pracowników z ochrony niekorzystających- takie wypowiedzenie składaliście przecież np. mężczyznom i takie należy złożyć tym kobietom, które po powrocie z macierzyńskiego na wychowawczy ani zmianę wymiaru etatu się nie zdecydują.

A ochrona przed wypoiwedzeniem jest taka sama, gdy jest to wypowiedzenie zmieniające jak i definitywne- art.42, par.1.

Podobny problem byłby z pracownikami w wieku przedemerytalnym chronionymi z art.39.

Można wykorzystać jeszcze art.42.par.4- oddelegowanie do nowego miejsca pracy na maksimum 3 miesiące. Choć pojawić się może zarzut, że to szykana i zmuszenie pracownika do tego, by sam złożył wypowiedzenie.

Ale na 3 miesiące, o ile nie ma przeciwwskazań medycznych można bez wypowiedzenia zmieniającego zmienić miejsce pracy. Tyle, że to dodatkowe koszty- diety itd.

Najnowsze wpisy