Forum Forum podatkowePIT

powrot z UK , prosze o pomoc..

powrot z UK , prosze o pomoc..

sasha79 / 2012-11-28 11:48
itam serdecznie,znajomy przez 5 lat przebywal w UK . Wyjechal w 2007 roku w lutym.
Wrocil do Polski w grudniu 2011 i od kwietnia rozpoczal prace wiec musi sie rozliczyc ( w 2013) z US teraz po 5 latach nie rozliczania.
Moje pytanie brzmi : czy Urzad Skarbowy moze miec pretensje o to ze nie skladal PITU przez te lata? czy starczy tylko wyjasnienie ze byl poza granica PL? I czy mozna w razie czego pokazac umowe wynajmu mieszkania na jego nazwisko oraz pismo z Urzedu Miasta odnosnie podatku ( Council Tax) takze na jego nazwisko , potwierdzenia biletow lotniczych data wylotu i data powrotu do Anglii ( chodzi o te 183 dni ) w jakich dniach byl w Polsce . Oczywiscie kazdy kto go zna poswiadczy ze byl za granica i ze wrocil dopiero w grudniu 2011. Znajomy nie ma zony ani dzieci a takze nie ma zadnego majatku.
W Polsce nie mial zadnych dochodow przez ten czas ktory mieszkal w Anglii.
Przepraszam za chaotyczne przedstawienie sprawy i dziekuje za pomoc.
Dodam jeszcze ze praktycznie wrocil z niczym bo to co zarobil wczesniej wydawal na utrzymanie , potem jeszcze pracowal dorywczo ( trzy lata ma udokumetowane a potem imal sie dodatkowych prac jakies ogrodnictwo, malowanie czy prace porzadkowe )i tylko starczalo mu na biezace oplaty.. sama sie dziwie ze nie wrocil wtedy do Polski .. ale mial nadzieje ze znajdzie jakas dobra prace i ze sie odbije .. nie wyszlo..
Wyświetlaj:
belladonna / 2012-11-28 17:10 / Tysiącznik profesjonalny
Od 2007 co do UK obowiązuje metoda wyłączenia z progresją, czyli nie mając INNYCH dochodów w roku podatkowym, a jedynie z UK, nie miał obowiązku rozliczać dochodów z UK w PL (w sumie szczęśliwiec, ze nie zaczął od 2006, a od 2007).
Rozlicza się za 2012 w PL z dochodów z 2012 (nie miał już dochodów z UK, a tylko z PL w 2012?)i nic nie wyjaśnia. Wyjaśniania by się zaczęły, gdyby np kupił nagle dom za 250 tyś., a US nie ma żadnych infor. o dochodach (bo za co kupił?)... ale skoro wrócił "goły i wesoły" to chyba nieruchomości nie miał za co kupić po powrocie :)
sasha79 / 2012-11-28 18:55
dziekuje bardzo bardzo serdecznie, troszke sie uspokoil.. nie na darmo tak tu wszyscy Pania chwala :)) pozdrawiam serdecznie..

ps., mam jeszcze jeden problem ale za chwile napisze na forum.. tym razem dotyczy mnie i nie wiem jak ugryzc ten temat..

Najnowsze wpisy