Forum Forum dla firmKadry

powrót z urlopu wychowawczego a podwyżka

powrót z urlopu wychowawczego a podwyżka

mamus / 77.65.87.* / 2011-08-22 10:59
witam!!!

Mam pytanie dotyczące podwyżki w firmie, słyszałam od koleżanki że podczas mojej nieobecności były w firmie podwyżki.
obecnie od września wracam do pracy po urlopie wychowawczym, kiedy byłam w pracy spytałam kadrową o te podwyżki ,ale ona powiedziała że nie zostałam zgłoszona przez kierownika.
Stad moje pytanie czy mogę spytać czy istnieje szansa dla mnie na podwyżkę czy odpuścić?
Zastanawiam się nad tym gdyż wracam na niepełny wymiar etatu i przydałaby się jakaś choć niewielka zmiana :/
będę wdzięczna za odpowiedź.
pozdrawiam
Wyświetlaj:
szklarek / 2011-08-22 11:10
Co do zasady powinna Pani powrócić do pracy wynagrodzeniem uwzględniającym podwyżki, które zaszły w czasie Pani nieobecności w zakładzie/ dziale/ równorzędnych stanowiskach.
Wynika to z art. 186'4 KP oraz ogólnokodeksowej zasady niemożności dyskryminacji w zatrudnieniu. A taką dyskryminacją byłoby, gdyby we wrześniu Pani koleżanki z tego samego stanowiska, z tym samym zakresem pracy miały wynagrodzenie wyższe tylko dlatego, że w czasie podwyżki, która nastąpiła od 1 marca, Pani była na wychowawczym.
Oczywiście z uwzględnieniem proporcjoanlności do nowego wymiaru Pani etatu.
Obecne niezgłoszenie do podwyżki być może wynika z faktu, że z urlopu wraca Pani wcześniej, że to świeża sprawa.
W majestacie prawa może się Pani upomnieć o podwyżkę taką, jaką otrzymałaby Pani gdyby na wychowawczy nie poszła.

Kluczowy zapis;

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem/art-186
mamus / 77.65.87.* / 2011-08-22 11:15
Standardowo dziękuję:)za tak szybką odpowiedź
Zastanawiam się jednak nad tym czy przysługuje mi to ,bo choć zajmujemy z koleżankami takie samo stanowisko,one mają tytuł ukończenia szkoły wyższej, ja natomiast ukończyłam tylko technikum.
Może to przez to?
szklarek / 2011-08-22 11:31
1. przecież w czasie Pani urlopu wasze wykształcenie się nie zmieniło, a one dostały podwyżkę.
Więc zakładając że mgr. Krysia zarabiała w grudniu 3000 brutto, a we wrześniu 3300 brutto powoduje, że Mamus po powrocie z wychowawczego przed którym zarabiała 2500 brutto powinna od września 2750 brutto.
To jednak szersze zagadnienie, bo jest jeszcze kwestia dodatków/składników wynagrodzenia uzależnionych od stażu/ wykształcenia, które mogą to powodować, albo widełek w regulaminie wynagradzania, w których można promować wyższe wykształcenie pracownika.

Ale jest też ta przywołana zasada niedyskryminacji z art. 18'3a i dalszych, zwłaszcza 18'3c:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-pierwszy-przepisy-ogolne/rozdzial-iia-rowne-traktowanie-w-zatrudnieniu/art-18
vredne / 164.127.242.* / 2012-08-12 13:34
chciałabym zapytać ile czasu ma pracodawca na ustalenie nowej pensji po powrocie z wychowawczego? Pytam, bo za 2 tyg wracam do pracy i jestem w kolejnej ciąży, jeśli poszłabym na L4 nie wróciwszy choćby na 1 dzień, dostałabym zasiłek płatny 100% ale w wymiarze sprzed nieobecności, a chciałabym dostać wyrównanie do obecnych pensji i dopiero pójść na zwolnienie. Nie wiem tylko czy pracodawca musi mi dać aneks od razu po moim powrocie, czy np. ma na to tydzień, dwa, miesiąc itd.
Z góry dziękuję za pomoc
mamuś / 77.65.87.* / 2011-08-22 14:55
czy w takim razie powinnam się udać do przełożonego i spytać o podwyżkę czy zapytać o to kadrową?czy poczekać miesiąc po powrocie z urlopu wychowawczego?
czy to w ogolę wypada o to pytać?
szklarek / 2011-08-22 19:37
Jeśli już podpisała Pani aneks do umowy o pracę ( zmiana wymiaru etatu ), w którym nie ma słowa o zmianie wynagrodzenia innej niż związanej ze zmianą wymiaru etatu- po prostu wnioskować o podwyżkę u pracodawcy i powołać się na artykuły KP, które już przytoczyłem.
Jeśli jeszcze nie- powiedzieć o tym wprost i prosić o zmianę aneksu w tym zakresie.
mamuś / 77.65.87.* / 2011-08-22 21:41
nie podpisywałam jeszcze żadnego aneksu.
W takim razie będę próbować,dziękuję za odpowiedź.

Najnowsze wpisy