Forum Forum prawneCywilne

pozbycie się współwłaściciela

pozbycie się współwłaściciela

iwonamadro / 2011-06-21 18:41
Witam
mam problem, niedawno kupiłam samochód, na współwłaściciela wzięłam wtedy obecnego partnera
tylko i wyłącznie ze względu na niższe stawki w ubiezpieczeniu. W całości za zamochód
zapłaciłam sama, ale niestety czy na dowodzie rejestracyjm i fakturze on widnieje jako
współwłaściciel. Wiem, że mogę złożyć wniosek do sądu o zniesienie współwłasności, ale
chciałabym załatwić tą sprawę polubownie. Czy do takiego oświadcznie o zrzeczenie się
współwłasności potrzebne jest potwierdzenie notarialne, jak to potem wygląda z urzędem
skarbowym (czy muszę zapłacić podatek?) i na końcu jak załatwić sprawę z wydziałem
komunikacji. Nie ukrywam, że chciałabym wpisać kogoś z moich rodziców jako współwłaściela (
oczywiście chodzi o składki) będę niesamowicie wdzięczna za pomoc
Wyświetlaj:
aminlop / 178.36.192.* / 2019-11-26 15:53
Mi pomógł znieść współwłasność adwokat Cejrowski z Tczewa. Profesjonalny, doświadczony. To była czysta przyjemność.
wiwan / 2011-06-21 20:15
Nie, forma notarialna nie jest wymagana.
Wystarczy umowa nieodpłatnego zniesienia współwłasności.
Niestety w sensie podatkowym niesie ona konsekwencje dla Pani jak darowizna o wartości równej wartości przekazywanego udziału. Tu jak rozumiem 50%.
Partner w rozumieniu ustawy o spadkach i darowzinach to III grupa podatkowa, czekałby więc Panią podatek wg. tej skali:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

Kwota wolna dla III gr. to 4’902 zł

Najnowsze wpisy