Forum Forum emerytalneZUS

Praca a renta

Praca a renta

damianrzepka / 2012-11-23 22:08
Mam pytanie . Mój kuzyn ma rente 52 lata . Dostał ja na 2 lata.I chciał by sie dowiedziec ile moze dorobic na rencie w skali roku. Np za 2012rok.
Wyświetlaj:
damianrzepka / 2013-01-09 19:30
A czy mozna zawiesic rente na 4 miesiace.I po 4 miesiacach wrocic na rente.Bo przez ten okres mam mozliwosc wiecej zarobic a niechcialbym aby mi rente zabrali.Czy wogole jest taka mozliwosc.dziekuje.
wiwan / 2013-01-10 13:10
Jest taka możliwość ( zawieszenia wypłaty świadczenia ) na podstawie art. 103, par. 3 Ustawy emerytalnej.

Ale w kontekście dorabiania niewiele to zmienia, bo przekraczanie progu dochodowego powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia, a nie utratę prawa do niego. Wypłata jest wznawiana, po informacji o zaprzestaniu osiągania dochodów. A po roku tak, czy inaczej jest dokonywane szczegółowe rozliczenie- by ostatecznie ustalić czy ktoś komuś (zus- renciście, czy odwrotnie ma coś dopłacić).

Pojawiają się jedynie niuanse tego typu, że jeśli zaświadczenie o dochodach za dany rok będzie rozbite na miesiące kalendarzowe- ZUS ma możliwość dokonania tego rozliczenia zarówno w ujęciu całorocznym, jak i w rozbiciu miesięcznym- i wybrać rozliczenie korzystniejsze dla rencisty. W przypadku miesięcznego - dochód z miesięcy z rentą zawieszoną niekoniecznie musi być przyjęty za te faktyczne miesiące.

Reasumując- finansowego sensu większego to nie ma.
Zdecydowanie inaczej jest w przypadku renty rodzinnej do której uprawnione są min. dwie osoby- wtedy wniosek jednej z nich powoduje "przejście" jej części renty na pozostałych, czyli uchronienie świadczenia przed zmniejszeniem/zawieszeniem.

Wniosek o zawieszenie, jeśli jednak ktoś chce- ZUS RW-73
damianrzepka / 2012-12-09 21:52
A jak Zus patrzy na to.Czy trzeba sie pilnowac aby nie przekroczyc około 30000 tys brutto.W skali roku . czy również patrzy ile sie zarobi w ciagu miesiaca.Bo jak bym zarobil Np.20000tys,netto na 4 miesiace a zas przez 8 miesiecy bym nie pracowal to by mi wstrzymali rente.A druga rzecz jak bym wiedził ze zarobie powyrzej 30000tys netto w skali roku to lepiej zawiesic rente .A zas mozna odwiesic.Po jakim czasie.
wiwan / 2012-12-10 12:48
Przecież napisałem już wcześniej- liczy się limit i przekroczenie w każdym miesiącu kalendarzowym. Kwota łączna roczna dochodu służy do precyzyjnego rozliczenia zmniejszeń po zakończeniu roku.

Zus wznowi wypłatę od miesiąca następującego po złożeniu wniosku o wznowienie (wraz z oświadczeniem o zaprzestaniu dorabiania/zmniejszeniu kwoty dorabiania). Tyle, że jeśli z wnioskiem nie zaczekamy do miesiąca, w którym owe 20 000 skompensuje limity miesięczne- to wypłacone świadczenie na koniec roku, po rozliczeniu i tak będzie trzeba zwrócić.
damianrzepka / 2012-11-27 09:24
A czy mój kuzyn moze zarobic 20000 zl w ciagu 4 miesiecy i nie bedzie miał wstrzymanej renty .By mu wyszło tak 5000 zł brutto.
wiwan / 2012-11-27 09:45
Będzie miał wstrzymaną na owe miesiące- bo przekroczy limit miesięczny 130% i ma obowiązek informacji najpierw o podjęciu zarobkowania i spodziewanych dochodach, a na koniec roku (do lutego) szczegółowego rozliczenia dochodów rzeczywiście osiągniętych i wypłaconych rent miesięcznych.

Obecnie (wrzesień- listopad) ów ww limit to 4545,90 zł, potem grudzień- luty: 4563,30 zł
wiwan / 2012-11-26 11:45
Może dorabiać ile chce bez utarty prawa do renty z tego powodu. Nie może dorabiać więcej niż 70% przeciętnego wynagrodzenia jeśli nie chce, by świadczenie było wypłacane w wysokości zmniejszonej, lub więcej niż 130%, by nie zostało całkowicie wstrzymane.

Progi te są 'waloryzowane' co 3 miesiące na podstawie danych GUS.

Za rok 2012 oznacza to, że łączny dochód nie będzie mógł przekroczyć około 29 tys. zł brutto, aby całość renty została wypłacona.
Około, bo nie jest znana jeszcze stawka za grudzień. Dotyczy dochodów podlegających ub. społecznym, brutto.
wiwan / 2012-11-27 09:46
W ramach aktualizacji- znana już stawka 70% na grudzień-luty. Wynosi ona 2457,20 zł

Najnowsze wpisy