Forum Forum emerytalneZUS

Praca na 3/4 etatu,otwarcie działalność a duży zasiłek z ZUS

Praca na 3/4 etatu,otwarcie działalność a duży zasiłek z ZUS

mmihoo / 85.14.109.* / 2013-06-01 18:42
Witam,
Żona pracuję na umowę o pracę na 3/4 etatu. Jest w ciąży-początek.
Chcemy otworzyć działalność gospodarczą, wiem, że opłacając najwyższą składkę chorobową będąc później na urlopie macierzyńskim możemy otrzymywać spory zasiłek z ZUS'u.

Moje pytanie: Czy w przypadku umowy o pracę na 3/4 etatu też działa ten mechanizm?

Oczywiście wiem, że nie może to być fikcyjna działalność i będzie sprawdzana.
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-06-03 10:51
Wymiar jednoczesnego etatu nie ma nic do rzeczy, jeśli chodzi o wysokość zasiłku chorobowego/ macierzyńskiego z tyt. dobrowolnego ub. chorobowego z tyt. współpracy przy DG.

Jednoczesny etat ma znaczenie o tyle, że przynajmniej minimalne wynagrodzenie z niego ( bez proporcjonalnego obniżania dla części etatu ) sprawia, że ub. społeczne z tyt. współpracy są dobrowolne.

Natomiast ub. chorobowe jest zawsze ub. dobrowolnym przy współpracy. Ale nie jest samoistnym. Czyli jeśli żona ma wynagrodzenie min. 1600 brutto, to ub. społeczne z tyt. współpracy są dobrowolne, ale nie może przystąpić TYLKO do chorobowego- musi przystąpić do wszystkich społecznych.

Ps. Zwracam uwagę, że są założenia zmiany ustawy zasiłkowej ograniczające to o co Wam chodzi tj. deklarowanie tuż przed porodem wysokiej podstawy w celu uzyskania wysokiego zasiłku. Zasiłek od takiej pełnej deklarowanej podstawy będzie liczony tylko, gdy okres ub. dobrowolnego z tą podstawą wyniesie 12 miesięcy. Krótszy okres będzie powodował proporcjonalne obniżenie wysokości podstawy zasiłku.

Planuje się zmianę od 2014 r. Nie jest to jeszcze pełny projekt, ale założenia. Nie wiadomo co z przepisami przejściowymi tj. zasiłkami pobieranymi w dniu wejścia zmian w życie.
wiwan / 2013-06-03 11:55
No i w ramach autokorekty- NIE ma w tej sytuacji możliwości podlegania dobrowolnemu ub. chorobowemu, gdy żona ma tytuł do ub. obowiązkowego.

Zatem cały plan bez sensu, poza 'sensem' zwiększenia odprowadzonych s. emerytalnych.

Podstawa: art. 11 ustawy systemowej.

Najnowsze wpisy