Forum Forum prawnePracy

praca na część etatu, w ynagrodzenie

praca na część etatu, w ynagrodzenie

joanna 185 / 217.153.205.* / 2010-09-07 12:10
Witam,
jestem zatrudniona na umowę o pracę. po mecierzyńskim wróciłam do pracy na 3/4 etatu. otrzymuję dwuskładnikowe wynagrodzenie (podstawa + prowizja od wypracowanego przez mój dział przychodu firmy. Rozumiem, że moja podstawa została zmniejszona o 1/4 proporcjonalnie do wymiaru pracy. ale ostatnio zauważyłam, że mój pracodawca zmniejszył mi także prowizję. czy ma do tego praco?
będę wdzięczna za odpowiedź
szklarek / 2010-09-07 19:05
Przede wszystkim zależy to od tego, jak prowizja jest "umocowana". Podobnie jak premia regulaminowa jest zmiennym składnikiem wynagrodzenia i zasady oraz wysokość jej wypłacania są zawarte w regulaminie wynagradzania, albo układzie zbiorowym pracy albo wprost w umowie o pracę. Tam trzeba by sięgnąć po odpowiedź, bo Kodeks pracy nie zawiera szczegółowych unormowań dotyczących zmiennych składników wynagradzania.
Na chłopski rozum jest to zmniejszenie logiczne i logicznym jest proporcjonalność prowizji do czasu pracy. I na początek proponuję zobaczyć, co zmieniona ( z nowym wymiarem czasu pracy ) umowa mówi w kwestii tej prowizji- czy odsyła do regulaminu czy jasno ją określa.

Najnowsze wpisy