Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Praca na etacie czy własna działalność? Jakie korzyści

Praca na etacie czy własna działalność? Jakie korzyści

kuba8 / 94.124.4.* / 2014-01-30 09:08
Witam, dostałem oferte pracy gdzie miałbym zarabiać 3500 brutto. Zaproponowano mi także otwarcie własnej działalności. Wiem, że przy etacie pracodawca ponosi całkowity koszt zatrudnienia ok 4000zł. Czy zakładając firmę moje wynagrodzenie netto byłoby wyższe? Jeśli tak to o ile mnie wiecej? Z góry bardzo dziekuje za informacje

Pozdrawiam
Wyświetlaj:
Karol807 / 37.247.61.* / 2020-03-18 12:15
Wszystko ma swoje plusy i minusy, ale własna działalność daje dużo większe możliwości rozwoju osobistego, tym bardziej jeśli zaczniesz myśleć o franczyzie. Z Cuk możesz budować swoją firmę w oparciu o doświadczenie znanej marki i korzystać z ich zaplecza wiedzy oraz oprogramowania.
jurrrt / 2.58.194.* / 2020-03-17 11:43
Zarówno praca na etacie jak i przejście na własną działalność ma swoje dobre jak i złe strony. Największy problem jest na starcie, kiedy to boimy się coś zmienić w naszym życiu i zaryzykować. Ja postawiłem na sklep internetowy, jako że praktycznie każdy robi teraz zakupy w ten sposób. Wszystko w oparciu o platformę cstore.pl
juurr445 / 2.58.194.* / 2020-03-17 12:30
Dokładnie 4 lata temu podjąłem decyzję o przejściu na własną działalność gospodarczą i nie żałuję aż do dnia dzisiejszego. Otworzyliśmy z żoną sklep internetowy z artykułami do domu i udało się. Sklep postawiliśmy na platformie cstore.pl , ze względu na intuicyjną obsługę oraz bardzo łatwą konfiguracje.
prezesbit. / 185.246.208.* / 2019-11-27 15:10
Dzień dobry! Mam na imię Tomasz Olszewski, od ponad 3 lat zarabiam pieniądze tylko i wyłącznie przez Internet, opracowując strategie pozwalające zarabiać bez wychodzenia z domu Od dłuższego czasu zarabiam w programie inwestycyjnym z niskim wkładem własnym. Nie są to żadne piramidy finansowe, MLM'y, hyipy, nie będziesz zbierał poleconych, ani namawiać nikogo do udziału. Poszukuję konkretnych i zdecydowanych osób, które chciałyby pomnażać swój kapitał dzięki skutecznej inwestycji, jaką proponuję. Zysk już w pierwszym miesiącu to nawet 10 tys. złotych. Do pracy nie potrzebujesz niczego opróćz swojego smartfona/laptopa. Platforma inwestycyjna, którą chcę Ci przedstawić nie wymaga od Ciebie żadnej specjalistycznej wiedzy, wszystko Ci pokażemy. Oferta ograniczona czasowo i ilościowo - nie wiem, czy się powtórzy.,
dołącz do nas tu: http://systemzarabiania.pl
Eugenia325 / 149.156.72.* / 2019-11-25 11:50
Wszystko ma swoje plus i minusy. Jak własna działalność to pewnie pożyczka przez Sprint Casha na start, jak praca na etace to brak wolności... wszędzie są i poztywy i negatywy
sandrafiolkowska / 89.74.68.* / 2018-06-24 14:31
Jeśli masz pomysł na biznes i potrzebne do tego środki to czemu nie zacząć coś własnego? Też miałam taki dylemat 5 lat temu gdy zastanawiałam się z otwarciem własnego salonu kosmetycznego, a dzisiaj mam już ich 3. Na początku może być trudno, ja zgłosiłam się o pomoc do biura rachunkowego Gama Grabowksich i oni pomogli mi z początkami działalności a teraz prowadzą moją księgowość
Eshen / 83.10.114.* / 2018-03-21 12:57
polecam ci Kar group. Jezeli chodzi o szkolenia w zakresie prowadzenia firmy, są świetni
szklarek / 2014-01-30 11:04
1. takie brutto oznacza 2 505 netto (przy standardowych pracowniczych KUP tj. zakład w miejscowości zamieszkania) a dla pracodawcy koszt 4 226 zł.

2. pytanie wcale niełatwe- bo 'wynik' zależy od formy opodatkowania lub rodzaju działalności. Przecież niekoniecznie muszą to być zasady ogólne tj. podatek wg. skali.

Ważne dla tej kwestii jak i ZUS jest to, czy ów potencjalny kontrahent lub pracodawca był/jest Pana pracodawcą w tym roku i poprzednim, a jeśli tak- to czy w ramach DG wykonywałby Pan to samo co wcześniej na etacie u niego.
Bo jeśli były takie okoliczności to wyklucza to podatek liniowy jak i ulgę w składkach społecznych ZUS.

3. poza kwestiami stricte kosztowymi jest przecież też kwestia mniej policzalna i subiektywna:
-brak uprawnień pracowniczych na owym samozatrudnieniu, chyba że jakieś ich ersatze w umowie współpracy zawrzecie
-odpowiedzialność jaka spada na prowadzącego DG w zakresie w jakim jest podatnikiem, ubezpieczonym oraz płatnikiem zaliczek/składek.
-papierologia, przelewy do US/ZUS
- z kolei na etacie utrata/wstrzymanie szans na znalezienie swojego miejsca w biznesie, rozwój, pozyskanie innych kontrahentów, zwiększenie dochodów...
kuba8 / 94.124.4.* / 2014-01-30 13:51
szklarek, bardzo dziekuje za odpowiedź.

Nie pracowałem wczesniej u tego pracodawcy. Rozumiem ograniczenia wynikające z braku umowy o prace. Najbardziej interesuje mnie jaka byłaby różnica w wynagrodzeniu na rękę zakładając, że pracodawca ponosi ten sam koszt, czyli np 4226zł a ja miałbym w początkowym okresie działalności wszystkie wynikające z tego tytułu ulgi. Ile z tej kwoty trafiłoby "do mojej kieszeni"?
szklarek / 2014-01-30 21:05
Ok.
Założenia: koszty uzyskania przychodu poza składkami społecznymi- zero, podatek wg. skali podatkowej, składki społeczne- ulgowe, bez chorobowej, 12 rachunków w roku. Bez bawienia się w grosze.

W ujęciu rocznym, bo przy wyliczaniu zaliczki stosuje się metodę narastającego liczenia dochodu i zaliczki od początku roku- w 1 miesiącu wyniosłaby ona zero.

Przychód 50712, skł. społeczne 1781, skł. zdrowotne 3245, w tym odliczalne od podatku 2794.

podatek 5 458, 'do kieszeni' 40 228.

Przy etacie byłoby to 30 064 'do kieszeni'.

Powyższe z:

skali podatkowej:

http://www.money.pl/podatki/pit_2013/progi-podatkowe/

składek 2014:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/

kalkulatora płac:

http://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Ale- przy części rodzajów działalności jest możliwy ryczałt od przychodów zamiast podatku wg. skali.
Ale z działalności- niższe składki, więc i potem świadczenia.
No i przy podatku wg. skali możliwe takie same ulgi podatkowe i preferencje jak przy etacie- na dzieci na ten przykład.

Najnowsze wpisy