Forum Forum podatkowePIT

praca w Irlandii

praca w Irlandii

zybywe / 89.206.32.* / 2011-04-04 20:41
Sytuacja moja jest o tyle nietypowa, że nie wiem czy właściwie muszę złożyc jakikolwiek PIT. Od stycznia do lipca zeszłego roku byłem na urlopie bezpłatnym u mojego polskiego pracodawcy. Od stycznia do grudnia, czyli cały rok podatkowy przebywałem i pracowałem na umowę o pracę w Irlandii. Uzyskane tu dochody już rozliczyłem w irlandzkim Urzędzie Skarbowym. Od mojego polskoego pracodawcy nie dostałem nawet PIT 11, gdyż były w nim same zera więc księgowa uznała to za bezcelowe. Pytanie moje jest następojące. Czy muszę w tym przypadku wypełnic PIT-36 plus PIT-ZG ?
Wyświetlaj:
belladonna / 2011-04-04 21:33 / Tysiącznik profesjonalny
Nie, bo jeśli masz w roku podatkowym jedynie dochody z Irlandii to takiego obowiązku nie ma.... złożenie PIT-36 sprowadziłoby się jedynie do wykazania dochodu zagranicznego w jednej pozycji PIT-36 (i dwóch pozycjach w PIT/ZG :-))
zybywe / 89.206.32.* / 2011-04-05 20:01
Może więc warto to zrobić, by uniknąć wszelkich problemów. Jak znam życie fiskus będzie ciekaw dlaczego w tym roku nie złożyłem PIT-u :P. Teraz mieszkam w Irlandii więc nie bardzo mam ochotę wracać tylko po to, aby się tłumaczyć. Co pani o tym myśli. Czy mogę mieć jakieś nieprzyjemności?
belladonna / 2011-04-05 21:14 / Tysiącznik profesjonalny
US jedynie wzywa do złożenia PIT-a jak wpłyną informacje od płatnika, a PIT-a brak... a co do dochodów z Irlandii, to jak nie było innych rozliczać się z nich nie musisz... ale... rozliczenie sprowadza się do wykazania w jednej poz PIT-36 i 2 pozycjach PIT/ZG zagranicznego dochodu, co będzie korzystne jeśli osoba ma zamiar kupić jakiś samochód w PL, czy nieruchomość. Bo o tym fakcie US się dowiaduje, wtedy może pytać skąd były na to dochody, skoro PIT-a nie było.... rozumiesz (w takiej sytuacji warto je wykazywać, co się ogranicza do złożenia 2 papierków, bez zobowiązań podatkowych... ba, nawet można je wysłać netem, bez wychodzenia z domku, będąc np 5 tyś km od PL) :-))
zybywe / 89.206.32.* / 2011-04-06 19:36
Mam dylemat co poczać :) Wydaje mi się że dla świętego spokoju wypełnie tego PIT-a.
Ale tu pojawia się następny problem jak przeliczyc zarobki w euro na złote, po jakim kursie. Gdzieś znalazłem informacje że ma to być " średni kurs NBP w dniu uzyskanai przychodu" czy coś w tym stylu :P. Trochę to zawiłe jak dla mnie. Jak to jest w końcu ??? :(
belladonna / 2011-04-06 20:37 / Tysiącznik profesjonalny
Precyzja wskazana przy dochodach mieszanych, jak w grę wchodzą podatki. Co do kursu, średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Poza tym wcześniej odliczamy diety. Powiem tak, trzeba coś wiedzieć na ten temat a wszystkiego się dowiesz z Google... dla mnie to skarbnica wiedzy, szybciej tutaj znajdę potrzebną interpretację, niż na "sip" :-))

Najnowsze wpisy