Forum Forum podatkowePIT

Praca w Niemczech

Praca w Niemczech

paulinka_skibcia / 2014-02-13 10:00
Witam, jestem zatrudniona w firmie która ma swoją siedzibę w Niemczech, ale swoją pracę wykonuje w Polsce, w umowie o dzieło firma zastrzegła sobie ,że podatek od dochodu mam sama odprowadzać do Urzędu Skarbowego, moje pytanie brzmi na jakich zasadach powinnam się rozliczyć z Urzędem Skarbowym, jak wyliczyć podatek który powinnam odprowadzić do Urzędu Skarbowego na podstawie rachunków miesięcznych, jak wyliczyć koszt uzyskaniu dochodu (umowa o dzieło) na podstawie wartości samego dochodu bo tylko takie dane posiadam. W roku 2013 również uzyskiwałam dochód w Polsce. Jakie formularze PIT muszę wypełnić i w których rubrykach. Z góry dziękuje za pomoc.
wiwan / 2014-02-13 18:45
Zaliczki PIT 18% od dochodu. Zryczałtowane KUP przy dziele 20%, chyba że wchodzą w grę autorskie 50%- z tytułu:

1) zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,

2) opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,

3) korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami.

Jest roczny limit stosowania wyższych KUP- nie mogą one przekroczyć 42.764 zł.czywiste

Zawsze też zamiast 20% lub 50% KUP można stosować koszty rzeczywiste (co ma sens oczywiście gdy są wyższe niż zryczałtowane) jeśli ma się dowody ich poniesienia i dowody na to, możliwość wykazania, że były one niezbędne do uzyskania przychody i w całości z nim związane.
Zaliczka wg. niższej stawki skali tj. 18%, bez miesięcznej kwoty wolnej płacona do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu uzyskania przychodu. Za grudzień- w terminie rozliczenia rocznego tj. koniec kwietnia roku następnego .Można też stosować stawkę 32% jeśli dochód w trakcie roku łączny z etatu i dzieła przekracza już 85 528 zł- bo uniknie się wtedy dopłacania podatku przy rozliczeniu rocznym.

Przykład- KUP autorskie, rachunek na 2000 zł.
KUP= 1000 zł, dochód 1000 zł, zaliczka PIT 180zł.

Na koniec roku PIT 36 + PIT ZG.

Najnowsze wpisy