Forum Forum podatkowePIT

Praca w Polsce i UK w 2009 - pobyt w UK ponad 6 m-cy

Praca w Polsce i UK w 2009 - pobyt w UK ponad 6 m-cy

aro23 / 2010-04-14 20:56
Witam,
Mam do Pani pytanie,
W 2009 przepracowałem w Polsce okres styczeń - marzec, potem w maju wyjechałem do UK i w czerwcu podjąłem tu pracę. Teoretycznie przebywałem w UK ponad 183 dni (zarabiałem trochę krócej). Jak rozliczyć się z polskim fiskusem? Czy polskie zarobki wykazać tylko w PIT-37 czy trzeba zrobić rozliczenie za wszystkie zarobki. Jeśli tak proszę o jakiś link jak należy to rozliczyć i na którym druku? Dodam, że w 2008 rozliczyłem się z PL I UK (wtedy pracowałem w UK mniej niż 5 m-cy). Obecnie jestem rezydentem Wielkiej Brytanii.
Dziękuje za odpowiedź. :)
Wyświetlaj:
belladonna / 2010-04-17 07:23 / Tysiącznik profesjonalny
Te 183 dni to nie wszystko... jeszcze jest sprawa centrum interesów osobistych lub gospodarczych.... poza tym w interpretacjach powołują się na to, że muszą być spełnione dwie przesłanki aby nie być polskim rezydentem podatkowym, mianowicie fizyczne zamieszkiwanie za granicą oraz zamiar stałego tam pobytu (czyli, że osoba wyjechała za granicę i do Polski wracać nie zamierza... nawet po 10 latach).
A bycie rezydentem innego kraju też polega na tym, że starasz się tam o certyfikat, po to aby tamten kraj wiedział, że u nich rozliczasz się ze wszystkich dochodów.
Czyli:
rezydent polski w UK rozlicza dochody z UK, a Polsce wszystkie (przy czym angielskie wykazuje do stopy).
rezydent angielski w UK rozlicza dochody z UK i polskie wg ich prawa, a w Polsce tylko z PL.
Z tego co czytam odnoszę wrażenie, że ludzie nie zdają sobie sprawy, że bycie rezydentem podatkowym jakiegoś kraju oznacza, że w tym kraju trzeba rozliczyć się ze wszystkich dochodów ogólnoświatowych... czyli to nie jest ucieczka, że w PL wykazujemy tylko polskie, a tym samym w innych krajach rozliczamy się tylko z dochodów danego kraju i nigdzie nie rozliczamy dochodów ogólnoświatowych :)
aro23 / 2010-04-18 17:35
czyli jeśli ja wykaże, że mam zamiar przebywać w UK dłuższy termin (chociaż moje zamiary mogą się zmienić i nie widzę w jaki sposób US może to kwestionować) i ośrodek interesów życiowych posiadam w UK to w Polsce mogę spokojnie rozliczyć się tylko z polskich zarobków? I wtedy powiadamiam tylko angielski urząd skarbowy że zarobiłem tyle i tyle w PL i sprawa załatwiona?
Jeszcze jedno pytanie - czy zmienił się sposób rozliczania dochodów osiągniętych w PL i zagranicą w stosunku do roku 2008? W zeszłym roku udało mi się rozliczyć samemu z tego "koszmaru" ale nie pamiętam jaki algorytmu użyłem ;(
Prosiłbym o link gdzie jest to wszystko opisane albo podanie tego algorytmu.
Dzięki.

Najnowsze wpisy