Forum Forum podatkoweOdliczenia

Praca w UK - dziwny przypadek

Praca w UK - dziwny przypadek

krzewo / 143.210.103.* / 2010-10-07 14:52
Witam, mam następujący problem. Jako student wyjechałem na 3 miesiące do UK w ramach Erasmusa w celu wykonania projektu badawczego. W ramach pomocy finansowej mój szef zorganizował małą wpłatę na moje konto, około 700 funtów. Nie mam pojęcia natomiast jak z tego się rozliczać. Nie było na to żadnej umowy, ale z tego co wiem jest to kwota po potrąceniu podatków. Znalazłem informację, że dochody z tytułu podróży służbowej, za każdy dzień pracy za granicą (nie więcej jednak łącznie niż 30 stawek dziennych w skali roku, czyli ponad 900 funtów) nie podlegają opodatkowaniu. Nie wiem jednak czy to mnie dotyczy. Ktoś wie może jak to rozliczyć? Z góry dziękuję.
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-10-07 20:21
Zbyt mało szczegółów. To bardziej wygląda na stypendium. Czy zatem oprócz tego było stypendium? Kto jest płatnikiem- polska uczelnia czy brytyjska - od kogo przelew?
Tylko wtedy można precyzyjnie odpowiedzieć jak ustawa o PIT się na ten dochód zapatruje...
krzewo / 109.246.5.* / 2010-10-07 21:51
W tytule przelewu widnieje "Salary" więc raczej nie stypendium. Płatnikiem jest uczelnia brytyjska. Stypendium jako takiego (ze strony brytyjskiej) nie było.
wiwan / 2010-10-08 09:35
No więc należy to potraktować jak zwykły dochód.
W związku z umową o unikaniu podwójnego opodatkowani:
1.Jeśli poza tym i ew. innymi dochodami brytyjskimi w 2010 r. nie będziesz miał żadnych dochodów w Polsce- zeznania żadnego nie składasz.
2. Jeśli będą dodatkowo dochody polskie- do końca kwietnia 2011 składasz PIT-36 i PIT-ZG.
Wykazuje się oba źródła, a opodatkowanie jest metodą "wyłączenia z progresją" (co oznacza, że dochody uzyskane w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii) są zwolnione z opodatkowania w Polsce, jednak dochody te trzeba uwzględnić przy obliczaniu stawki podatkowej mającej zastosowanie do dochodów, które podatnik uzyskał w naszym kraju podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej (np. z umowy o pracę, zlecenia, o dzieło, renty rodzinnej, etc.).
Dochód brytyjski wykazuje się w PIT-ZG w części C-1, kol.b, oraz w PIT-36 w części H.
Dochód ten wylicza się odejmując od Przychodu brutto 30% diet za podróż służbową zagraniczną, następnie przelicza po kursie NBP z dnia przelewu na złotówki, następnie odejmuje zryczałtowane polskie koszty uzyskania przychodu.

Jest więc sporo z tym zabawy.
PIT-y można sobie podejrzeć tu:
http://www.money.pl/podatki/formularze/pit/#interaktywne2008.
W razie trudności warto zaglądnąć tu na forum w "sezonie pitowym" tj. marcu-kwietniu.

Najnowsze wpisy