Forum Forum podatkoweInne

praca za granicą,powrót do kraju,a ubezpieczenie zdrowotne

praca za granicą,powrót do kraju,a ubezpieczenie zdrowotne

eska17 / 2010-10-26 00:16
Witam.W trakcie studiów pracowałam na umowę zlecenie kilka miesięcy.Następnie wyjechałam do UK,gdzie pracowałam legalnie(2006-2010)nigdzie tego w Polsce nie zgłaszając.Obecnie wróciłam do Polski.Podjęłam kolejne studia(zaocznie) nie pracuje.Istnieje możliwość ubezpieczenia lekarskiego jako student powyżej 26 roku życia.Proszę o podpowiedz czy mogę spokojnie z niej skorzystać oświadczając iż nie pracuje w Polsce i nikt za mnie składki obecnie nie płaci?Czy powinnam składać w którymkolwiek urzędzie jakieś papiery z informacją o pracy za granicą??serdecznie dziękuje za pomoc!!
Wyświetlaj:
eska17 / 2010-10-26 09:41
Jeszcze małe uzupełnienie:podczas studiów nie zamierzam pracować,a po obronie ponownie wyjeżdżam do UK.Dziękuje.
wiwan / 2010-10-26 11:19
Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne- nie ma przeciwwskazań byś wystąpiła o objęcie nim do uczelni- przecież oświadczenie o niepodleganiu ubezpieczeniu będzie zgodne z faktami. Pamiętaj, że wygaśnie ono po 4 miesiącach od uzyskania absolutorium lub z chwilą skreślenia z listy studentów.
Natomiast za rok 2006 byłaś zobowiązana rozliczyć się z polskim fiskusem. Od 2007 jest nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania i przy dochodach jedynie brytyjskich niczego w polskim US się nie składa.
Ale pocieszę, że nijak taki "tył' w US nie przekłada się na prawo do ubezpieczenia teraz w NFZ, co więcej nie ma takiego przepływu informacji, który sprawiłby, że nagle US się Tobą zainteresuje.
2006 rok "wyczyści" się w US wraz z przedawnieniem tj. 31.12.2012 r. Szkoda, że nie skorzystałaś z abolicji podatkowej.

Najnowsze wpisy