Forum Forum podatkoweInne

Praca za granicą

Praca za granicą

KaZzaMeK / 2014-08-05 13:04
Czy pracując za granicą mój dochód w Polsce wynosi 0 ?? Co się wypełnia i jak to zrobić gdyż jestem na świadczeniu przed emerytalnym i nie chciałbym stracić świadczenia gdyż mam syna na studiach muszę go jakoś utrzymać ?
wiwan / 2014-08-05 20:45
Pyta Pani o kwestię stricte ubezpieczeniową, a nie podatkową.

Przy świadczeniu przedemerytalnym do limitu dodatkowych przychodów, których przekroczenie powoduje zmniejszenie/zupełne zawieszenie, czyli 25% i 70% przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni wchodzą przychody, które podlegają co do zasady ub. społecznym- nieważne czy w kraju, czy za granicą, nawet jeśli akurat z tyt. zbiegu z prawem do świadczenia ub. owym w konkretnym przypadku one nie podlegają.

Wynika to wprost z art. 104 ustawy emerytalnej, do którego odsyła art. 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

Zatem przychód zagraniczny taki jak zatrudnienie, służba lub inna pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności wchodzi do owych limitów.

Na decyzji ZUS ma Pani pouczenie o obowiązku zawiadamia ZUS, a po roku rozliczeniowym (marzec- luty) o dokonaniu dokładnego rozliczenia z Zakładem do końca maja- poprzez przedstawienie dokumentów potwierdzających przychody.

Sama zaś kwestia podatków i ich rozliczenia jest niezależna od tego, że jest Pani na świadczeniu z ZUS- ma tu znaczenie to, w jakim kraju uzyska Pani dodatkowy przychód i czy będzie to związane ze zmianą rezydencji podatkowej z polskiej na inną:

http://www.money.pl/forum/podwojne-opodatkowanie-czyli-praca-za-granica-a-fiskus-t83350.html

Najnowsze wpisy