Forum Forum emerytalneOFE

Pracowniczy program emerytalny

Pracowniczy program emerytalny

Pracuś650 / 194.15.124.* / 2012-10-24 12:35
Witam, mam pytanie dotyczące oszczędzania na emeryturze. Słyszałam o programach prowadzonych przez pracodawców, czy mogę taką chęć zgłosić szefowi. Jak to zrobić. Ktoś może wie?
Wyświetlaj:
Mesalsa / 178.235.110.* / 2012-11-26 19:17
Ogólnie podejrzewam, że musisz złożyć jakąś deklarację przystąpienia do pracowniczego programu emerytalnego. Nie bardzo wiem gdzie taki wniosek można znaleźć, ale poszukaj. Pamiętaj tylko że powinien być poprawnie (zgodnie z prawem) napisany itd. Może na stronce rady pracowników coś takiego znajdziesz, ja ostatnio jeden wzór pisma od nich ściągałam.
tripteeq / 31.178.124.* / 2012-10-24 19:12
W ramach uzupełnienia mogę podrzucić do poczytania artykuł http://radapracownikow.pl/W-JAKICH-FORMACH-MOZE-BYC-PROWADZONY-PRACOWNICZY-PROGRAM-EMERYTALNY,95,baza-wiedzy.html Na tym portalu można znaleźć sporo do poczytania o pracowniczych programach emerytalnych. Materiały są bardzo rzetelne, bo każdy ma podane źródło. Miłej lektury :D
wiwan / 2012-10-24 15:13
NIE można indywidualnie z takiego programu korzystać. Chęć oczywiście może Pani zgłosić, ale utworzenie Pracowniczego Programu Emerytalnego jako III filaru emerytalnego
-jest inicjowane przez pracodawcę i nie jest dla niego obligatoryjne. Do jego założenia wymagane jest podpisanie umów między pracodawcą, pracownikami oraz instytucją, do której pracodawca odprowadzał będzie część wynagrodzenia pracownika.

Przekazywaną przez pracodawcę w imieniu pracownika składkę stanowić mogą dwa elementy: składka podstawowa i składka dodatkowa)

Kamieniem węgielnym programu jest zakładowa umowa emerytalna. Pracodawca zawiera ją z reprezentacją pracowników. Oznacza to, że umowę taką podpisuje pracodawca z:

reprezentacją wybraną przez ogólne zebranie załogi - w przypadku, gdy w zakładzie nie ma organizacji związkowej

związkową organizacją zakładową - w przypadku, gdy w zakładzie działa jedna taka organizacja

wszystkimi organizacjami związkowymi - w przypadku, gdy w zakładzie działa więcej niż jedna organizacja związkowa

Określa ona formę programu emerytalnego, warunki uczestnictwa, a także zasady: gromadzenia środków, przenoszenia ich między funduszami inwestycyjnymi oraz wypłaty transferowej.

Następnie pracodawca podpisuje umowę z instytucją, która będzie gromadziła składki i je inwestowała.

Zgodnie z ustawą regulującą dzialalność PPE, programy mogą być prowadzone w jednej z następujących form:

funduszu emerytalnego;
umowy o wnoszenie przez pracodawcę składek pracowników do funduszu inwestycyjnego;
umowy grupowego ubezpieczenia na życie pracowników z zakładem ubezpieczeń w formie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym;
zarządzania zagranicznego.

Składkę przekazywaną przez pracodawcę w imieniu pracownika do instytucji obsługującej PPE stanowić mogą dwa elementy:

-składka podstawowa finansowana przez pracodawcę
-składka dodatkowa finansowana przez ubezpieczonego.

Procedura jest dość skomplikowana, nie odbywa się to na zasadzie takiej, jak przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego ze zlecenia, czy zakładowe dodatkowe ubezpieczenie na życie/NNW.

Najnowsze wpisy