Forum Forum prawnePracy

Prawo do odprawy

Prawo do odprawy

Money.pl / 2010-06-29 19:20
Komentarze do wiadomości: Prawo do odprawy .
Wyświetlaj:
darek71 / 2014-09-10 14:52
Witam zostala zemna rozwiazana umowa o prace z 3 miesiecznym wypowiedzeniem nie chcialem podpisac ale kazano mi pracowalem tam 8 lat ogonie 20 lat pracy i 43 teraz jestem bezrobotny a jeszcze zpostawiono bez srodkow do zycia do wyplaty 0 Bo komornik i bony oraz talany na wegiel mi potracono art. 30 @ 1 pkt.2 Kodeksu Pracy.czy nalezy mi sie trzy miesieczna odprawa?pracowalem na kopalni zaklad pracy ma ok. 3000 pracownikow.czy w czasie leczenwitam,mam pytanie :rozwiazano ze mna umowe o prace z trzymiesiecznym wypowiedzeniia moze mnie zaklad zwolnic choc nie korzystalem z L4 a lecze sie w Poradnii uzaleznien.jestem caly czas na lekach przeciw depresyjnych.od poczatku pracy na oddziele kierownik caly czas prowadzil wobec mnie mob ing co zle odbilo sie na moim zdrowiu i niezdolnoscia do pracy.na moje chorobowe mam podklad od lekarzy i w tamtym roku bylem tez w sanatorium.Prosze bardzo o pomoc czy mam jakas szanse w sadzie ? o powrot do pracy i przyczynienie sie do pogorszenia stanu zdrowia z strony kierownika i kopalni
wiwan / 2014-09-10 17:00
Jeśli wypowiedzenie uważa Pan za nieprawne- oczywiście można odwołać się do sądu pracy, zgodnie z pouczeniem, które powinno być na wypowiedzeniu. Termin 7 dni.

Jeśli w efekcie zostanie Pan przywrócony do pracy- siłą rzeczy prawa do odprawy pracowniczej nie będzie.

Bez odwołania- kwestia prawa do odprawy zależy od tego, jakie, a raczej po czyjej stronie wskazano powody i czy zwolnienie ma charakter indywidualny, czy grupowy.

Można też złożyć pozew w kwestii samej odprawy, gdyby nie została wypłacona, a okoliczności wskazywałyby na istnienie prawa do niej.

Co do podpisu- kwituje on jedynie odbiór pisma, co ma znaczenie dla biegu np. ww 7 dni. Nie oznacza zgody pracownika, bo nie jest ona tu wymagana.
darek71 / 2014-09-10 17:50
Dziekuje bardzo ,chce jeszcze dopytac do mojego poprzedniego pytania .Poniewaz obawiam sie ze 7 dni juz minelo od terminu kiedy mi je doreczone ,czy tez liczy sie od kiedy niepracuje to tez raczej,Pracowalem do konca sierpnia ,3 dni czekalem az wydadza mi swiadectwo ,Moje zwolnienie zformulowano jako ze sprawami ekonmicznymi i dla tego gdzyz mialem chorobowe poniewaz ostani rok poodupadlem na zdrowiu lecz leczylem sie i na kregoslup ,cisnienie dwa razy zaklad wysylala mnie na badania juz po moim leczeniu i w sanatorium moje zdrowie co do fizycznego sie poprawilo i w tym roku niemialem duzo chorobowego a jak mialem akurat w tym roku to kopalnia stala i inni byli na urlopach bezplatnych ,Tagze bradzo mnie to zastanawia ze nie zostawiono mi nic na zycie ,mam zero do wyplaty polowe dali komornikowi na moj dlog a reszte wziela kopalnia czy mieli prawo mnie tak zostawic bez grosza do zycia ? zona nie pracuje choruje ,ja tez do nadal sie lecze popadlem w gorsza depresje jak mialem z powodu komornika .Poprostu kopalnia potraktowala mnie gorzej jak nie jeden pruwatny przedsiebiorca .niemialem bumelek ani nagan tylko powod chorobowe i jeszcze pokazywalem ze jestem dalej na leczeniu jak bylem u dyrektora ze dalej lecze sie ,zwiazki przedluzaly moje oddanie do sadu poniewaz ciagle dawali mi nadzieje ze w mojej sprawie cos zalatwia i przez to czas lecial teraz niewiem czy po tym czasie a jest juz 10 wrzesien czy mam szanse w sadzie ? Pozdrawiam i z gory dziekuje za pomoc Dariusz
wiwan / 2014-09-10 21:36
7 dni na odwołanie od wypowiedzenia liczy się od dnia jego wręczenia. Jak rozumiem wręczono je w maju, skoro do końca sierpnia trwał stosunek pracy. Jest więc zdecydowanie za późno na odwołanie.

Jak rozumiem zwolnienie było indywidualne, a powód był po obu stronach- zakładu ale i Pana- częste niezdolności do pracy.

A zatem są również przyczyny dotyczące pracownika w rozumieniu Ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. A to do zasady przy zwolnieniu indywidualnym nie daje prawa do odprawy:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

Jeśli zdecyduje się Pan na pozew o zapłatę odprawy- nie jest za późno- bo tu jest okres ogólnego przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy- 3 lat od dnia rozwiązania umowy.

Nie wypowiadam się na temat odpraw z innego tytułu- tj. wynikających np. z uregulowań wewnątrzzakładowych, układu zbiorowego itp.

Co do zajęcia wypłaty- nie mogło być ono całkowite. Może zbiegło się ze zwrotem pożyczki zakładowej ?

Co z zasiłkiem dla bezrobotnych ?
darek71 / 2014-09-10 22:07
Witam ponownie zasilek mi sie nalezy ale dostane dopiero po miesiacu do tej pory zaklad pracy zostawil mnie bez zadnego dochodu jak pisalem powyzej zero do wyplaty nie bralem zadnej pozyczki zakladowej ,tylko nalezace mi talony na wegiel i kartki zywnosciowe tak poinformowala mnie ksiegowa ,resze przeslal komornikowi nie pozostawiajac mi ani te 900zl ustawowe ktore itak dostawalem jako wynagrodzenie miesiecznie na kopalni a predzej dwa lata wsrecz bywalo tak ze dostawalem nawet po 400 a i 200 wyplaty wszystko dawano komornikowi i pozyczki z zwiazkow zawodowych a na reke 200zl tak bylo nie raz ,Dlatego tez tak podupadlem na zdrowiu psychicznym ,;lecze sie od maja juz tego roku u specjalisty na depresjie i uzaleznienie alkocholowe ,przez to zwolnienie moj stan sie pogarsza i moja lekarka powiedziala ze to narusza cala poprawe mojego juz pomalu zdrowia psychicznego i odwykowego .W kopalni ogolnie sa zwolnienia tylko rpobia ta malymi kroczkami ,dodatkowo moj kierownik notorycznie w pracy na moim odziele mnie szykanowal uprawial mobing wraz z swoja planistka i przez niego zostalem zwolniony ,Mam wszelka dokumentacje leczenia i tez sanatoryjnego ,na moim odziele jest duzo wiecej osob ktorzy po kilka miesiecy sa na L4 ,ja ze bylem predzej policjantem od jak zaczelem prace na koplani tak mnie tam zle widziano ,i doprowadzono do mojego zwolnienia ,Mialem oddac to predzej do sadu lecz zwiazki w ktorych bylem do konca utwierdzali mnie w przekonaniu ze mi zalatwia to zwolnienie ,tez dlugo bylo czekac na dyrektora az mnie przyjmie wszystko robiono tak by nie isc chyba do sadu .Jak na taka duza ilosc pracownikow nie idzie wykazac czy to zwolnienia grupowe ,moja jedyna wina byla ze zachorowalem a chyba z tego powodu niepowinno sie zaraz zwalniac ,poprostu z dnia na dzien beda zwalniac po kilka osob pojedynczo by nieplacic odpraw ludziom juz nie powiem o wogole wyplacie zerowej .dziekuje bardzo za porady !
wiwan / 2014-09-11 09:59
Skąd info, że zasiłek po miesiącu ? Jeśli są spełnione warunki stażowo- dochodowe, to w okoliczności, gdy pracę utracił aktualny bezrobotny w drodze jemu złożonego wypowiedzenia zasiłek jest należny od 8 dnia od rejestracji w PUP.
No chyba, że mówimy o jego fizycznej wypłacie.
No chyba,że nadal ma Pan ZLA- czasową niezdolność do pracy i i nie może się zarejestrować.


Jeśli kwestia zdrowotna jest fatalna, ZLA będzie się ciągnąć do wyczerpania 182 dni- powstaje możliwość wnioskowania o świadczenie rehabilitacyjne.
Jeśli kwestia finansowa jest fatalna- pozostaje MOPS/GOPS/PCPR i jakieś świadczenia rodzinne czy z pomocy społecznej- choć kryterium dochodowe ujmowane jest na cały okres zasiłkowy, a nie za ostatnie 2-3 miesiące.
karo14_85 / 2011-08-31 13:26
Witam,
Pracowałam w duzej firmie, umowę miałam do 2013 roku. Wczoraj dostałam zwolnienie (bez podania przyczyny na piśmie), ale powiedziano mi, że firmy na mnie nie stać, ponieważ jestem jednym z najdroższych pracowników. Pracowałam na tym stanowisku 3,5 roku, mam miesięczne wypowiedzenie. Czy mam prawo ubiegac się o odprawę?
dziękuję
Karolina
justysia55555 / 2011-06-09 13:09
Dzien dobry jestem zatrudniona w swoim zakladzie pracy o IV.2008r, obecnie od roku czasu znajduje sie na urlopie wychowawczym. Ostatnio zadzw. do pracodawcy z informacja ze chcialam juz wrocic do pracy.... a uslyszalam ze moj zaklad pracy zostal zlikwidowany i ze nalezy mi sie tylko 2tyg. okres wypowiedzenia i tylko tyle. Nie nalezy mi sie odprawy wkoncu to oni wypowiadajA umowe nie z mojeje winy prosze odpiszccie..
szklarek / 2011-06-10 11:59
1. Nie został zlikwidowany zakład pracy. Gdyby był rzeczywiście- nawet na wychowawczym otrzymałaby Pani wypowiedzenie WRAZ z odprawą, o ile jest/ był to zakład duży ( zatrudnianie min. 20 pracowników )
Nie ma Pani rozwiązanego stosunku pracy, a nie można być w stosunku pracy z zakładem nieistniejącym.
2. W normalnym trybie ma Pani prawo wrócić do pracy. Zgodnie z art. 186-3 i 186-4 KP może Pani wrócić od ręki- gdy pracodawca się zgadza, lub po 30 dniach o zawiadomieniu pracodawcy o swoim powrocie ( tu już nie ma on wyboru ). Co do zasady powrót na dotychczasowe stanowisko, z wynagrodzeniem nie mniejszym niż obecnie jest na stanowisku identycznym lub porównywalnym.
Od dnia powrotu staje się Pani normalnym (pod względem kwestii rozwiązania stosunku pracy)pracownikiem.
Czyli z okresem wypowiedzenia 3 miesięcy ( staż 3 lata ), ewentualnym ( wielkość pracodawcy prawem do odprawy itp. Okres u. wychowawczego w chwili powrotu wlicza się do stażu pracowniczego (art. 186-5).

Ps. w związku z tym, że nie wykorzysta Pani całego (3 lata) należnego urlopu- może Pani w trybie art. 186-7 wnioskować o obniżenie wymiaru etatu ( by móc jeszcze dziecko wychowywać ) nawet do 1/2 na resztę z tych 3 lat. Pracodawca musi się zgodzić. Wtedy przez 12 miesięcy takiego obniżonego etatu korzysta Pani z ochrony przed zwolnieniem jak w czasie u. wychowawczego. Poza sytuacją upadłości/likwidacji zakładu. Wtedy znów ew. kwestia odprawy.

Więcej o odprawach:
http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

Kodeks:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
kabata / 2011-04-04 12:35
tylko jakoś w praktyce inaczej to wygląda. Pracodawca zawsze ma racje :/
Ewa821302543 / 46.112.155.* / 2011-04-03 18:51
Pracowałem w zakładzie 10 lat w tej chwili jestem na zwolnieniu lekarskim i staram się o rentę.Jeżeli otrzymam rentę będę musiał się zwolnić.Czy należy mi się odprawa i ile?
szklarek / 2011-04-04 11:55
Po pierwsze prawo do renty nie obliguje do zwolnienia się z pracy.
Tak, odprawa rentowa będzie się należeć w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, w wypowiedzeniu przejście na rentę musi być podane jako przyczyna. Podstawą jest art. 92-1 Kodeksu Pracy.
Pod uwagę bierze się wynagrodzenie tak jak dla wynagrodzenia urlopowego, ekwiwalent za urlop- czyli generalnie uwzględniając zarobki jakie były w czasie pracy, a nie w czasie zwolnienia chorobowego.
magda1j / 2011-03-18 16:31
mam pytanie przepracowałam w danej firmie 10 lat -miałam umowe na czas nieokreslony,w ostatnim czasie chorowałam miałam 182 dni chorobowego i po tym czasie dostałam wypowiedzenie czy nalezy mi sie odprawa i czy dostane pieniadze na bezrobociu
ewa1970 / 83.9.220.* / 2010-06-29 19:20
Mój pracodawca nie wie co zrobi� Dosta�m orzeczenie lekarza pracy o niezdolno�i do pracy na danym stanowisku.Do pracy stawi�m si�przed 182 dniami L-4.Nie ma dla mnie innego stanowiska.Pracodawca nie wie czy zwolni�mnie bez 3-miesi�znego wypowiedzenia i odprawy czy jednak da�3 miesi�zna wypowiedzenie.Ja chc�zosta�zwolniona ale w najbardziej korzystnej formie.Jaka podstawa prawna
szklarek / 2010-06-29 21:06
Zawsze można rozwiązać umowę o pracę na warunkach korzystniejszych niż ustawowe i kodeksowe- jeśli jest wola obu stron. Skoro pracodawca się waha warto próbować. A poza tym proszę przeczytać:
http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/prawo;do;odprawy,197,0,223685.html

Najnowsze wpisy