Forum Forum prawneZmiany w prawie

prawo do zachówku osoby po przysposobieniu

prawo do zachówku osoby po przysposobieniu

marek k / 79.188.100.* / 2009-01-24 03:04
witam.
interesuje mnie, czy mam prawo do zachówku po ojcu (posiadal gospodarstwo rolne), ktory zginal tragicznie w 1998 roku. majatek przeszedl na matke i rodzenstwo, mnie i brata pominieto, poznalismy sie dopiero 6 lat temu. jestem osoba niepelnosprawna, mam 29 lat, wkrotce po urodzeniu mnie i brata blizniaka odebrano rodzicom z powodu zlych warunkow i juz czworga rodzenstwa. trafilismy do domu dziecka, brata adoptowano, mnie wzieto razem z nim i przysposobiono z prawem noszenia nazwiska. czy nalezy sie mnie i bratu cokolwiek po zmarlym ojcu? jesli tak to jaki to jest zachowek? cale gospodarstwo nalezy obecnie do najstarszego brata. po nas urodzil sie jeszcze jeden brat a w 1994r jeden brat zmarl.
bardzo prosze o odpowiedz.
Wyświetlaj:
opollaklar / 178.36.192.* / 2019-11-27 12:58
Jestem całkowicie zielona w kwestiach prawnych, więc zwróciłam się po poradę do adwokata Cejrowskiego. Jestem zdania, że jak ma się wątpliwości, to lepiej zwrócić się do profesjonalisty.
53jaro / 93.105.86.* / 2009-01-25 19:47
Witam. Art,936 par.1 KC Przysposobiony dziedziczy poprzyspasabiajacym i jego krewnych tak,jak by był dzieckiem przyspasabiającego i jego krewni dziedziczą po przysposobionym tak,jak by przyspasabiajacy był rodzicem przysposobionego.
marek k / 79.188.100.* / 2009-01-26 13:05
bardzo dziekuje za odpowiedz. a czy po rodzonych rodzicach mamy prawo do zachowku? ojciec zginal tragicznie, nie zostawil testamentu i nie wydziedziczyl nas. kiedy nas zabrano rodzice zostali namowieni do zrzeczenia sie praw rodzicielskich.
primadonna / 195.94.218.* / 2009-01-29 12:58
po rodzonych rodzicach już nie, dobrowolnie czy nie, ale zrzekli się praw rodzicielskich, więc nie mieli praw do Was, tak samo jak Wy nie macie do nich
fru / 89.200.210.* / 2009-01-30 23:41
A moi rodzice w formie darowizny przepisali dom o 4 lata młodszej siostrze, brat ma dożywocie w tym domu, zrobili to w tajemnicy przede mną, przestałam z Nimi wszystkimi utrzymywać kontakt. Mam własnościowe mieszkanie, samochodzik, za ciężko zapracowane pieniądze. Cztery lata pracowałam za granicą, 30 lat w kraju. Rodzeństwo moje niczego się nie dorobiło. Bardzo źle się czuję w tej sytuacji. Wiem, że rodzice mogą robić, co chcą, ale czegóż mogę się spodziewać po obcych, jeżeli najbliżsi są obłudni. Jak mój syn policjant pojechał do babci, to kazała Mu zapytać się cioci, czy może zostać, w ten sposób dowiedziałam się o przepisie domu. Wcześniej mieszkaliśmy tam długo, moje dziecko chciało iść na imieniny kolegi i zanocować.
53jaro / 93.105.86.* / 2009-01-31 14:04
witam.Darowizny rodziców zawsze są niesprawiedliwe dla pozostałych rodzeństwa..Z pewnością w Umowie darowizny jest paragraf wyznaczającej wartośc i zakres służebności dla mamy Panstwa.Ile pokoji do dyspozycji mamy ,dostęp do pozostalych pomieszczeń uzytkowanych wspólnie, wyżywienie itp.Jężeli siostra ogranicza poruszanie się zakazuje odwiedzin (ograniczenie )itp.To coś nie gra.Jeżeli Państwo uwazacie że Pani mamie dzieje się krzywda to musicie reagować.
W przypadku niewdzięczności obdarowanego (rażaca niewdzięczność) darowiznę można cofnąć.Ale to jest długa droga i kosztowna i musi być dobrze udokumentowana. Niejednokrtnie przegrana.Miłego dnia.

Najnowsze wpisy