Forum Polityka, aktualnościKraj

Prawo łowieckie niezgodne z konstytucją?

Prawo łowieckie niezgodne z konstytucją?

Money.pl / 2015-06-11 13:14
Komentarze do wiadomości: Prawo łowieckie niezgodne z konstytucją?.
Wyświetlaj:
MOC / 91.212.223.* / 2015-06-12 09:09
Raz sie z tymi poslami zgodze ze dobrze robia, to co proponuja organizacje spoleczne jest chorym wyobrazeniem polowania, mysliwych ich tradycji i etyki.
Kij w mrowisko / 83.30.134.* / 2015-06-12 09:05
Zapewne zbulwersuję niektórych, ale uważam, że łowiectwo jako takie stanowczo jest przeżytkiem cywilizacyjnym i powinno się go w ogóle zaniechać, a nie rozważać szczegółowe kwestie jego uprawiania. Utrzymanie lasów, roślinności i zwierzyny powinno należeć wyłącznie do leśników i być prawnie unormowane. Natomiast jakiekolwiek inne prywatne praktyki łowieckie powinny być zakazane. Argumentów mógłbym przytoczyć co najmniej kilka, ale zdaję sobie sprawę, że na tym etapie dyskusji mój głos jest wołaniem na puszczy. Musi zapewne upłynąć jeszcze trochę czasu, zanim miłośnicy polowań staną się skłonni do rozważenia tej kwestii. Ale sprawę stawiam już teraz i proszę Rodaków o choćby wstępne zastanowienie.
redneck / 83.15.101.* / 2015-06-12 09:26
a ja chętnie wysłucham Twoich argumentów... I jeszcze napisz, z czego chcesz finansować wypłaty odszkodowań wypłacanych rolnikom za szkody poczynione przez zwierzynę, której pogłowie wzrosłoby lawinowo w przypadku zaniechania odstrzału (chodzi oczywiście głównie o zwierzynę czarną i jeleniowate)...
Leśnik654321 / 5.172.252.* / 2015-06-12 09:19
Hmmm to ciekawe. Jak ja jako leśnik miałbym utrzymać populację np. Dzika odpowiednich ilościach? Mam biegać po lesie i łapać?
Kij w mrowisko / 83.30.134.* / 2015-06-12 11:24
Leśnikowi dopowiem, że nie chodzi mi bynajmniej o bieganie po lesie i chwytanie dzików na lasso, lecz o rzeczywiste polowania z odstrzałem, ALE przez pracowników leśnych, którzy będą robili to tylko z konieczności, a nie dla łowieckiej przyjemności, która jest oczywistym atawizmem i to rażącym. I to jest już pierwszy argument dla oczekującego argumentów Rednecka. Mnie nie chodzi bynajmniej o pozostawienie zwierzyny samej sobie, bo jasne jest, że przyroda, w którą człowiek silnie ingeruje, nie wyreguluje się sama.
redneck / 83.15.101.* / 2015-06-12 11:47
~Kij w mrowisko - nie znam dokładnych danych liczbowych ale da się to policzyć przynajmniej z grubsza: W Polsce jest 430 Nadleśnictw, a PZŁ skupia ok. 100 000 członków. Statystycznie na terenie jednego Nadleśnictwa poluje więc ok. 230 myśliwych. Teraz rozważmy sytuację kadrową LP - zakładając że polować mają leśniczowie i podleśniczowie - jest ich w każdym Nadleśnictwie ok. 30-45 - tak więc jeden leśnik musiałby wykonać plan odstrzałów przynajmniej 5 myśliwych - podejrzewam, że mogłoby mu pozostać niewiele czasu na spełnianie swoich podstawowych obowiązków. Ponadto trzeba wykonać też całą gospodarkę łowiecką - dokarmianie, uprawa poletek, lizawki i inne rzeczy... Nie wydaje mi się, żeby to było fizycznie wykonalne... No i pozostaje jeszcze jedna kwestia - sporo leśników nie poluje, z powodów choćby etycznych - chcesz ich do tego zmuszać?
Kij w mrowisko / 83.30.134.* / 2015-06-12 11:08
Tak, szanowny Leśniku. Musiałbyś uzupełnić swoje kwalifikacje i wspólnie z kolegami urządzalibyście polowania "regulacyjne". Każda inna forma polowań jest li tylko zabawą dużych chłopców pod przykrywką dbałości o środowisko. I przy okazji niezłym biznesikiem. I tu jest pies pogrzebany - jak zwykle. Wszystko sprowadza się do tej niskiej ludzkiej pobudki - chciwości...
redneck / 83.15.101.* / 2015-06-12 11:12
~Kij w mrowisko - a ja w dalszym ciągu czekam na te argumenty....
lenny / 37.128.26.* / 2015-06-12 09:04
Lepiej aby dzieci ogladaly Conchite Wurst anizeli to, jak od wiekow funkcjonujemy jako łowcy:)Moja 7 letnia corka placze, ze nie urosnie jej broda.Ale co tam, liberalizm czy tez libertynizm ponad wszystko!To tak dla zartu.Ale lekko sie ustosunkuje.Po pierwsze primo zasieg beoni mysliwskiej dochodzi do 2 i ponad 2 km.Po drugie primo rozumiem, ze ta Pani ma pomysl KTO zaplaci za szkody robione przez zwierzeta na polach i w lasach.Po trzecie primo jesli chodzi o olow to sie generalnie zgadzam-ale szybko sie do tej zmiany nie doprowadzi, to nieprawdza o zakazie na zachodzie.Po czwarte primo w polowaniach uczestniczy wiecej anizeli kilkaset dzieci rocznie, ale nie sa to male dzieci tylko nastolatkowie a chyba nie ma zadnych badan na temat przestepstw dokonywanych przez nie pozniej w wieku dojrzalym.bez takich statystyk nie ma tematu-polowanie to ne znecanie sie nad zwierzetami.Po piate primo dla mnie sprawa jest prosta-zalatwicie łowiectwo w Polsce, a nastepnie wezmiecie sie za polskie lasy-bo chyba jasne, ze stoja za wami obszarnicy wiejscy, ktorzy poluja na prywatyzacje lasow.Nie spotkalem nigdy rolnika, ktory nie pozwalalby polowac na swoich gruntach-przeciez to jedyna skuteczna ochrona plonow, natomiast znam wielkich wlascicieli gruntow, ktorzy robia wszystko aby na ich gruntach nie polowac ZA DARMO jak im sie wydaje.chca mec z tego kase, i to wszystko.
Waldemar185 / 31.6.219.* / 2015-06-12 08:54
Znak kilku "myśliwych", to banda pijaków sadystów i zwyrodnialców znęcających sie nad zwierzętami. Wejdź mi tylko jeden z drugim na moją posesje a zobaczysz co to znaczy norowanie!!
Kliller / 5.172.252.* / 2015-06-12 09:50
Posesję? co ty masz za posesję na którą mieli by wchodzić myśliwi i to we dwóch. Banda sadystów to rolnicy którzy chodują miliony zwierząt do rzeźni.
JAREK5222 / 81.15.250.* / 2015-06-12 08:54
Czy posłowie to przemyśleli. A który poseł myśli. Nawet jak jest głosowanie to dostaje ściąge jak ma głosować.
palindrom / 82.160.204.* / 2015-06-12 08:53
... zamiast siedzieć przed komputerami i tv. Tak było od tysięcy lat i nie ma żadnych podstaw, prócz szalonej ideologii, by tego odgórnie zakazywać.
jack___ / 158.75.24.* / 2015-06-12 08:52
jeśli dzieci mają darmowy dostęp do tabletki "EllaOne", młode złodziejaszki na warunkach współpracy pomagają policji otwierać dobrze zabezpieczone samochody, nieletni piszą dla Policji i Banków programy to dlaczego nie mogą brać udziału w polowaniach...
pp123 / 89.73.61.* / 2015-06-12 08:49
Myślistwo uważam za nie humanitarne,a dla tego że nie każdy strzał przynosi natycmiastową śmierć.Tym bardziej że człowiek naszych czasów nie powinien czerpać z tego przyjemności,bo z zabijania taką przyjemność może czerpać tylko morderca,chory psychicznie człowiek.A dzieci jak najdalej od tego procederu.
zxxx / 164.126.39.* / 2015-06-12 08:47
jesli zmienic prawo lowieckie to po co skoro jest dobre konstytucja nie zakazuje lowic ryby czy polowac natomiast straty wynikle z zwierzyny sa dosc pospolite i nie sa do konca jasne i czytelne kto ma wyplacac odszkodowania trzeba pamietac ze bez ,,mysliwych ,,dzis nie przerzylo by zadne zwierze zimy ile oni pracuja skladaja na jedzenie to tylko wiedza nieliczni ja mysliwym nie jestem ale mam sasiada i wiem kiedy poluje a kiedy dokarmia zwierzeta to ludzie ktorzy robia dobra robote lasy panstwowe w tym pomagaja bo sa zmuszane obecnoscia mysliwych i z ustawy tak naprawde to zwierzyna zajmuja mysliwi pod nadzorem slozb lesnych
polakdopolakow / 91.208.93.* / 2015-06-12 08:46
Przeczytałem tu kilka opinii na temat artykułu i myślę , że te opinie pisane są przez myśliwych. Napewno nie można się zgodzić z tym że strzela się (poluje) na obszarach prywatnych . To jest lekko ujmując
bezprawie polowanie na moim polu . Prawo łowiecki jak tu słyszałem ustanowili stalinowcy a wiadomo przedtem wszystko co w Polsce było ich. A obecnie kto jest myśliwym (kłusownikiem dobrze wyszkolonym )
a leśnicy (ktorzy powinni chronić przyrodę , a prokuratorzy ,lekarze itp mówiąc krótko wipy. Mam 100 hektarów ziemi w tym 50 kukurydzy więc wiem kto na moim polu strzela czasem strach wyjechać w pole lub pójść zobaczyć jak rosną zasiewy . Ja na moim polu nawet w samoobronie nie mogę zabić dzika
a oni mogą deptać zasiewy polować i jest ok . Prawo musi się zmienić!!!!!!!!!!!!!!
kkkkkk701 / 77.253.203.* / 2015-06-12 09:14
Jak nie chcesz aby myśliwi polowali na Twoim polu to też nie przychodź do koła łowieckiego po odszkodowanie za szkody wyrządzone przez dziki !!!!!
tomal2004 / 5.172.237.* / 2015-06-12 08:56
Wysłuchałeś racji tylko jednej ze stron i podejmujesz się pisania opinii. Mam pytanie do ciebie, Gdyby nagle ci myśliwi jak piszesz
(kłusownikiem dobrze wyszkolonym )

przestali polować na tych 50ha kukurydzy, to ile byś zebrał plonów przy żniwach, i kto zrekompensowałby ci niewątpliwe straty ? Pozdrawiam.Darz Bór.
bucefał / 178.37.17.* / 2015-06-12 09:48
A kto dzisiaj rekompensuje rolnikom te "niewątpliwe straty" ? Proponuję wysłuchać racji drugiej strony, w sądach, wyglądają dosłownie tak:

- jakie straty Wysoki Sądzie ? Ja żem nie widział tam żadnej szkody,
- zwierzyna robi sobie przejścia, tak jest wszędzie i tak ma być,
- chłop to się domaga rekompensat bo mu dzik zje wiaderko kartofli,
- chłop zgłosił na czwarty dzień od zobaczenia szkody, to my tu nie mamy nic do roboty.

nie jest tak ? "rekompensata" w 1/10 albo idź se do sądu ?
małorolny / 217.99.215.* / 2015-06-12 19:46
Panie Tomal2004 , wszystko prawda (oprócz tego, że Pańscy znajomi to oszuści, nie znam to się nie wypowiadam), tylko dlaczego myśliwi nie piszą tego w protokołach z oględzin, umawiają się na ostateczne szacowanie "po żniwach" (mimo, że szkody ich zdaniem nie ma), nie zabezpieczają żadnych dowodów (zdjęcia), przeciągają zajęcie ostatecznego stanowiska całymi miesiącami. W końcu proponują symboliczne odszkodowanie bez szacowania ?

Czy tak nie jest ? bo ja mam w ręku dowody, że tak jest.

A , i jeszcze co do tych przejść - skąd Pan to wytrzasnął, że za przejścia się nie należy ? Szkoda w uprawie może polegać na zgryzieniu, jak również na zdeptaniu, a nawet na zanieczyszczeniu odchodami (infekcje roślin chorobami). Ja uważam, że trzeba zmierzyć ile roślin zostało wyciśnięte racicami i na jakiej powierzchni. I to jest obowiązek komisji.

Wiem, że w praktyce tak nie jest, ale tak być powinno.
Tomal2004 / 5.172.236.* / 2015-06-12 15:11
Drogi Panie/Pani bucefał, za tzw. przejścia odszkodowanie nie należy się, jeżeli chodzi o wiaderko kartofli to szkoda nie przewyższa wartości średniej ceny kwintala żyta ogłaszanej przez agencje rolne i w związku z tym odszkodowanie również nie należy się, natomiast skoro właściciel uprawy zgłosił szkodę na czwarty dzień od czasu jej zauważenia to jak najbardziej ma prawo domagać się oszacowania szkody i jeśli nie zgadza się z jej wysokością ma jak najbardziej prawo do stworzenia dokumentacji dotyczącej wyrządzonej mu szkody przez dziką zwierzynę łowną i udania się do sądu w celu wyegzekwowania należności.
Natomiast mam paru znajomych obszarników rolnych i wiem od nich że on zakłada w budżecie gospodarstwa że paliwo do maszyn musi mu zrekompensować koło łowieckie. Czy nie jest tak?
malorolny / 217.99.215.* / 2015-06-12 20:01
Panie Tomal2004, komentarz dodałem nad Pana tekstem
markowski 3132 / 77.253.214.* / 2015-06-12 08:41
Ta głupia baba nie ma pojęcia o czym mówi, jak ułożyć psa do poszukiwania postrzałka skąd na tym świecie tyle głupoty.
e. / 91.103.113.* / 2015-06-12 09:08
ukladaj sobie psa na sobie :) niech Cie raz i drugi pogoni, moze otrzezwiejesz :)
rtrwqrt423tr243tr / 77.246.35.* / 2015-06-12 08:37
OD zawsze dzieci brały udział w polowaniach, sam kiedyś dorabiałem a nagonce. W TV bombarduje się dzieci pedalskimi treściami, pełno golizny, przemocy i broni a polowanie to co jest ?
Odizolujcie dzieci najlepiej od realnego życia, powiedzcie im, że kiełbasa rośnie na drzewach itp.
Banda kretynów rządzi światem !!!
pan240 / 195.117.242.* / 2015-06-12 08:42
banda pseudo ekologów którzy nigdy nic nie zrobili dla zwierzyny a tylko dużo krzyczą (do czasu aż pieniądze zasilą ich konto)
zdumiony / 91.103.113.* / 2015-06-12 09:10
a kto ma interes w tym, zeby wspierac w tej kwestii ekologow? producenci ubran mysliwskich, flint? hodowcy psow mysliwskich? kto im te pieniadze na te konta przelewa? polski rzad, w ktorym co drugi to mysliwy, czy moze jakies 'obce sily'? :O
woifjhwefojwqepo / 77.246.35.* / 2015-06-12 08:36
OD zawsze dzieci brały udział w polowaniach, sam kiedyś dorabiałem a nagonce. W TV bombarduje się dzieci pedalskimi treściami, pełno golizny, przemocy i broni a polowanie to co jest ?
Odizolujcie dzieci najlepiej od realnego życia, powiedzcie im, że kiełbasa rośnie na drzewach itp.
Banda kretynów rządzi światem !!!
aaee / 217.144.217.* / 2015-06-12 08:36
ja tutaj czegoś nie rozumiem?

Jeśli dziecko jest "moje" to ja o nim decyduje...
dlaczego "państwo" wpieprza się między relacje ja - moje dziecko
bucefał / 178.37.17.* / 2015-06-12 11:17
Twoje dziecko, twoja piwnica, ty decydujesz ?
pan240 / 195.117.242.* / 2015-06-12 08:43
w pełni popieram
alfred425 / 89.73.61.* / 2015-06-12 08:33
Ten akt barbarzyństwa uważam jak strzał ze sztucera do nie uzbrojonego człowieka w plecy.Chełpicie się tymi swoimi zabawkami,lunetkami i śmiesznymi ubrankami.Mam nadzieje że traficie kiedyś na sytuację kiedy to dojrzały jeleń stanie wam za plecami i dostaniecie z byka.Ciekawe jak się wtedy drobni tchurze poczujecie,a na pewno będą to nie zapomniane chwile w waszym życiu.

Najnowsze wpisy