Forum Forum prawnePracy

Prawo pracy - proszę o pomoc

Prawo pracy - proszę o pomoc

ulana75 / 2012-11-27 18:40
Witam, pilnie potrzebuję porady. Zakład pracy poczta polska zwolnił mnie w grudniu 2011 roku. Pobierałam zasiłek chorobowy od listopada 2010 do czerwca 2011. Rozliczał to zakład pracy i przez przeoczenie pracownika zapłacono mi o miesiąc za dużo. Poczta Polska poinformowała mnie o tym fakcie w lipcu 2012 roku, kiedy nie byłam już pracownikiem, że zapłacili mi za dużo i mam im zwrócić nadpłacony zasiłek chorobowy. Sąd przyznał mi świadczenie rehabilitacyjne od czerwca 2011 na 3 miesiące, na
sprawie która odbyła się 13 sierpnia 2012 roku. Wyrok otrzymałam w listopadzie 2012. Pani z kadr poinformowała mnie, że wypłaci mi świadczenie rehabilitacyjne jak sprawdzi wszystkie pobrane przeze mnie zasiłki, gdyż nie mogą się dublować. Czy może pobrać nadpłacony przez nieuwagę pracownika zasiłek chorobowy z przyznanego wyrokiem sądu zasiłku rehabilitacyjnego? Czy muszę oddawać jakieś pieniądze, skoro odebrałam je nieświadomie i już dawno tam nie pracuję? Bardzo proszę o odpowiedź. W tej
chwili jestem bez pracy. Na pieniążki z zasiłku rehabilitacyjnego czekam już bardzo długo.
szklarek / 2012-11-28 12:59
Na początek- jedno się nie zgadza- jeśli całość zasiłku wypłacała Poczta i ma wypłacać również świadczenie rehabilitacyjne- to NIE rozwiązano z Panią stosunku pracy. Zresztą tylko w niektórych okolicznościach byłoby to możliwe w czasie zwolnienia- czyli w grudniu 2011.

Jak jest zatem- jest Pani zatrudniona, czy tylko nie świadczy pracy w związku z niezdolnością do pracy ?
------------------
Na pewno nie można uzyskać świadczenia za miesiąc, w którym uzyskano zasiłek chorobowy. Jedno z nich jest świadczeniem nienależnym - do zwrotu/potrącenia przez ZUS.

Inaczej byłoby z błędnie wypłaconym wynagrodzeniem- jego zwrot Poczcie wymagałby Pani zgody albo zasądzenia w sądzie, w powództwie cywilnym o bezpodstawne wzbogacenie.

Najnowsze wpisy