Forum Forum finansoweKredyty

Preferencyjny kredyt studencki - dodatkowe koszty ?!

Preferencyjny kredyt studencki - dodatkowe koszty ?!

ciaper / 2008-03-02 11:17
Witam,
Od tego roku akademickiego biorę kredyt studencki (ten preferencyjny, do którego dopłaca państwo) w bnaku PKO BP.
Właśnie dostałem wyrównanie od października do lutego - za pięć miesięcy. I o dziwo ciut mniej niż powinienem.
Okazało się, że od każdej raty bank zabiera sobie 4,80zł pomimo tego, że przelewa ratę na konto w swoim banku. Właśnie pracownik banku zalecał, by założyć u nich konto, aby uniknąć dodatkowych kosztów za przelew do innego banku.
Wiem, że w sumie są to grosze, ale przez cały okres brania kredytu (a zakładam 5 lat) uzbiera się prawie 250zł dla banku. Myślę, że coś jest nie tak. Przecież kredyt ma być darmowy, państwo dopłaca do niego, a bank wprowadza takie opłaty nie wiadomo za co.
Czy to jest zgodne z prawem ?
Zwłaszcza, że wcześniej nikt o tym nie informował, a w innych bankach, udzielajacych kredytów preferencyjnych takich opłat nie ma.
Wogóle to kogo mogę się zwrócić z ta sprawą? Są jakieś instytucje, które czuwają, nad tym, żeby banki nie robiły nas w jajo, np. w taki sposób ?
Czasem przecież nawet duże banki i firmy robią coś niezgodnie z prawem, a my jako klienci możemy się chyba domagać zwrotu takich bezprawnym kosztów.
Pozdrawiam.
Wyświetlaj:
Agnieszka Konsultant Money.pl / 2008-03-03 16:31 / Specjalista Money.pl
Witam,

Prawdopodobnie pobierana co miesiąc opłata to prowizja jaką bank pobiera od każdej wypłaconej raty kredytu, jednak myślę, że najlepiej byłoby skontaktować się bezpośrednio z pracownikiem banku, aby dokładnie wyjaśnić z jakiego tytułu bank nalicza co miesiąc tę kwotę.

Pozdrawiam,
Agnieszka
ciaper / 2008-03-03 18:17
W umowie jest napisane "4,80 - opłata na potrzeby banku". Tylko czy w tym przypadku (preferencyjny kredyt studencki) bank robi to zgodnie z prawem ? Przeciez to jest szczególny przypadek kredytu, to nie jest kredyt komercyjny, na którym bank ma zarobić.
Pytałem brata i starszych znajomych - jeśli konto na które bank przelewał raty było w tym samym banku, to student dostawał zawsze równe 600zł czy w poprzednich latach 450 i 400zł.

Najnowsze wpisy

Kredyty gotówkowe - najlepsza oferta: