Forum Forum dla firmKsięgowość

problem dot. umowy-zlecenia

problem dot. umowy-zlecenia

grosz08 / 83.6.37.* / 2011-03-29 14:48
Witam mam pytanie, od 2 lat pracuje w firmie jako student na umowe-zlecenie wiec place tylko podatek.
Teraz koncze szkole ale chce dalej pracowac czy jest mozliwosc ze na umowie-zleceniu bede placic tylko zdrowotna i chorobowa bez emerytalnych rent. itd skladek?
Moj ojciec pracuje w ochronie i tak mu placa (wydaje mi sie ze nie jest to zgodne z prawem natomiast wiekszosc firm ochroniarskich tak zatrudnia z tego co zauwazylem.)
Nie pracuje nigdzie indziej, zarabiam roznie poniewaz pracuje na akord, jak najlepiej byloby mi sie
zatrudnic, oraz czy jesli bede placil skladke zdrowotna bede mogl isc normalnie na
zwolnienie i bedzie mi to zaplacone (jesli tak to w jaki sposob beda wyliczone dzienne
pienazki w dniach choroby) Pozdrawiam i czekam na ewentualna odpowiedz.
Wyświetlaj:
szklarek / 2011-03-30 11:08
Nie. Legalnie od umowy- zlecenia po ukończeniu szkoły musisz odprowadzać wszystkie składki poza chorobową, która jest dobrowolna. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy umowa ta jest jedynym tytułem do ubezpieczenia.

Płacenie za zwolnienie chorobowe- czyli zasiłek chorobowy- tylko wtedy jeśli do ww ubezpieczenia zdrowotnego przystąpisz dobrowolnie tj. zgłosisz to zleceniodawcy.
Składka zdrowotna załatwia opiekę lekarską, szpital i refundację leków.

Ojciec być może ma dodatkowo inną umowę zlecenie- wtedy ta "ochroniarska" nie podlega składkom emerytalnym obowiązkowo.
grosz08 / 83.6.33.* / 2011-03-30 11:29
Wlasnie nie ma zadnej innej umowy ktora by mu gwarantowala zwolnienie ze skladek i dlatego sie zastanawiam jak oni to obchodza, nie wydaje mi sie zeby tak zatrudniali wszystkich bo przeceiz w koncu ZUS na pewno by sie przyczepil.
A co daje ta dobrowolna chorobowa? (czy zwracaja mi wtedy pieniazki kiedy jestem na L4?
Jesli tak to w jaki sposob to wyliczaja jesli co miesiac mam inne wynagrodzenie?)
szklarek / 2011-03-30 11:37
Ubezpieczenie chorobowe daje prawo do zasiłku chorobowego, czyli wypłaty nawet za dni choroby. Co do zasady wynosi on 80% wynagrodzenia normalnego( 70% za pobyt w szpitalu, 100% za zwolnienie z tytułu wypadku w pracy lub w czasie ciąży) , liczonego jako średnie z 12 ostatnich miesięcy z pewnymi niuansami dotyczącymi niektórych składników wynagrodzenia, które przy zleceniu raczej nie występują.
Oczywiście wylicza się za każdy dzień zwolnienia.
O ojcu pisałem o składkach emerytalnych i rentowych, nie chorobowych.
sonwar / 2011-12-22 12:49 / Bywalec forum
dodam tylko, że z tą składką chorobową na umowie zlecenie jest tak, że dopiero po 3 miesiącach jej odprowadzania przysługuje Ci zasiłek chorobowy w razie pobytu na L4 ...
szklarek / 2011-12-22 12:56
No to uściślijmy, że:

- w wątku pyta student, który szkołę kończy. W jego przypadku NIE ma okresu wyczekiwania ani dni 90 ani 30 od początku ubezpieczenia, o ile do ubezpieczenia przystąpi nie później niż 90 od końca szkoły/dyplomu.
grosz08 / 83.6.33.* / 2011-03-30 12:11
Oczywiscie o ojcu tez pisalem o emerytalnych ze mu nie odprowadzaja, dlatego mnie to dziwi bo z tego co wiem to wszystkich tak w ochronie zatrudniaja i nikt sie jeszcze nie porzyczepi.
Ma placona przez pracodawce tylko zdrowotna i tyle - dlatego myslalem ze jest jakas mozliwosc obejscia emerytalnych skladek ale na stronie ZUS-u tez wyczytalem ze nie. Chyba ze ma sie inne umowy, a on nie ma.
Za poprzednie pytania wilekie dzieki

Najnowsze wpisy