Forum Forum dla firmKsięgowość

Problem z księgowaniem otrzymanej darowizny

Problem z księgowaniem otrzymanej darowizny

m.k. / 31.183.26.* / 2015-01-05 23:41
Witam serdecznie,



Mam następujący problem. Otóż prowadzę Stowarzyszenie, które otrzymało darowiznę praw majątkowych (autorskich), o wartości ustalonej przez strony umowy w wysokości 100zł. Dokumentem potwierdzającym zajście operacji gospodarczej jest w tym przypadku umowa o przeniesienie praw majątkowych, z której wynika, że prawa te przechodzą w chwili zawarcia umowy.



Pojawiają się dwa problemy:

1. Czy mogę na podstawie jednej umowy dokonać dwóch księgowań. Pierwsze byłoby księgowaniem po stronie Ma na koncie "Darowizny rzeczowe", a po stronie Wn na koncie "Rozrachunki z darczyńcami" i imiennym subkoncie darczyńcy. Drugie księgowanie to oczywiście wyksięgowanie wartości z konta "Rozrachunki z darczyńcami" (strona Ma), zaś po stronie Wn zaksięgowanie jej..... no właśnie i tutaj pojawia się problem nr 2.



2. Czy po stronie winien powinienem zaksięgować to na koncie "Wartości niematerialne i prawne". Wydaje mi się, że tak, ponieważ okres przewidywanej uzyteczności ekonomicznej owych praw majątkowych będzie dłuższy niż rok. Tylko, czy ze względu na niską wartość tychże praw mogę dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w tym samym miesiącu lub w następnym? Czy muszę określać okres użytkowania i amortyzować odpisami rocznymi... Szczerze mówiąc to drugie rozwiązanie wydaje mi się bardzo kłopotliwe...



Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.



Pozdrawiam,

Marcin

Najnowsze wpisy