Forum Forum podatkoweOdliczenia

Problem z odliczeniem. Proszę o POMOC!

Problem z odliczeniem. Proszę o POMOC!

rekrut111 / 83.8.115.* / 2013-02-12 15:09
Mam parę pytanie odnośnie odliczeń od podatku i Proszę o pomoc.

a) Korzystam z internetu z telefonu abonamentowego i co miesiąc dostaje e-fakturę od operatora na której jest wyszczególniony miesięczny wydatek na internet. Czy ten internet mogę odliczyć od Podatku czy nie ? Szukałem w internecie, ale są różne odpowiedzi w tej sprawie.

b)Przy porodzie kazano mi zapłacić 150 zł i wystawiono Potwierdzenie wpłaty jako Darowizna na szpital. Czy mogę odliczyć to od podatku ?

c)Od niemalże urodzenia jestem zameldowany w miejscowości w której pracuję, ale przez ostatnie półtora roku zmienił się mój adres zamieszkania i do pracy dojeżdżam 22 km. Co miesiąc kupuję bilet miesięczny imienny na pks. Czy te bilety mogę odliczyć, jeżeli jestem zameldowany w miejscowości której pracuje, czy nie ma to znaczenia ?

d)W 2012 roku otrzymałem nakaz zwrócenia nienależnie pobranych świadczeń. Świadczenia te otrzymywałem w 2011 roku(Renta rodzinna), w połowie 2012 roku dostałem nakaz zwrotu. Czy również mogę to odliczyć ?

Dziękuje śliczni za pomoc
Wyświetlaj:
rekrut111 / 83.8.115.* / 2013-02-12 17:10
Dziękuje bardzo za odpowiedź.
Szukając zwracałem uwagę na daty i mimo wszystko w necie jest wiele rozbieżnych komentarzy :/

Odnośnie punktu b w internecie znalazłem taki artykuł:
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/439567,darowizna_dla_szpitala_publicznego_bez_prawa_do_odliczenia.html

Dlatego zacząłem się zastanawiać co do tej darowizny.
Jeszcze raz dziękuje za pomoc :)
belladonna / 2013-02-12 16:28 / Tysiącznik profesjonalny
ad.a Szukając odpowiedzi w necie trzeba jeszcze patrzeć na datę odpowiedzi, bo co do ulgi za Internet inne przepisy były do 2010, a inne są od 2011 i jeszcze inne będą dla rozliczeń za 2013.
Jak masz dowód, że poniosłaś wydatek na usługę dostępu do Internetu, to możesz.
ad.b darowizny zapłacone w roku podatkowym odliczamy od dochodu...
Ustawa:
"9) darowizn przekazanych na cele:

a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele, z zastrzeżeniem ust. 6e",
ad. c Stosujesz KUP ustawowe lub koszty poniesione rzeczywiście, a udokumentowane imiennymi biletami (o ile są wyższe w miesiącu niż 139,06, bo tylko wtedy to ma sens)
ad. d W PIT/O w cz. B wiersz 4 do tego :)

Najnowsze wpisy