Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Problem z wcześniejszą emeryturą

Problem z wcześniejszą emeryturą

bogu265 / 213.76.172.* / 2013-03-06 19:57
Witam.
Moja data urodzenia to luty 1953. Nadal pracuję.
Od 2009 roku pobierałam częściową emeryturę, która została zawieszona a następnie wyrokiem trybunału w listopadzie 2012 roku znowu przywrócona.
Pełny wiek emerytalny nabywam z końcem marca 2013. Czy ta częściowa emerytura zostanie mi odliczona od świadczenia emerytalnego? Według tego co znajduję w różnarakich artykułach w internecie na temat wejścia nowych przepisów które obowiązują od 1 stycznia wynika to, iż będę stratna.
Podrawiam
wiwan / 2013-03-07 10:45
Od roku 2009 pobierała Pani emeryturę WCZEŚNIEJSZĄ, a nie częściową- bo takowej wtedy nie było.

1. nie ma Pani obowiązku składać wniosku o e. powszechną tj. może Pani zostać dożywotnio na e. wcześniejszej.
Złożenie wniosku da jednak ogląd konkretnej wysokości świadczenia, ale raczej będzie niższe. Przed uprawomocnieniem wniosek można wycofać.
2. tak, Pani e. powszechna będzie obniżona ze względu na pobranie e. wcześniejszej- konkretnie- podstawę obliczenia emerytury ( zwaloryzowany KP i składki od 1999 r. zwaloryzowane)
pomniejsza się o kwotę stanowiącą sumę kwot pobranych emerytur w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Powyższe wynika z nowego brzmienia art. 25 Ustawy emerytalnej, a konkretnie dodania ust. 1b.
Nowelizacja nie zawiera przepisu przejściowego w tym zakresie, więc po prostu ww zasada obejmuje każdego ubezpieczonego, którego dotyczy, bez względu na to, czy na e. wcześniejszą przeszedł po czy przed 1.01.2013 r.

Najnowsze wpisy