Forum Forum dla firmKsięgowość

Problem z zasiłkiem z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Problem z zasiłkiem z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

działa.net / 2012-11-19 11:47
Jeśli zapłaciłem składkę na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą)w terminie ustawowym wraz ze wszystkimi innymi składkami, tj. 08.11.2012r. za październik, a wniosek do ZUS o przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego złożyłem 16.11.2012r. to czy ZUS może odmówić mi wypłaty zasiłku chorobowego? Na zwolnieniu lekarskim jestem od 15.09.2012r.nieprzerwalnie. Czy nie występuje w tej sytuacji prawo domniemania przystąpienia do ów składki potwierdzone dokonaniem płatności za nią w nieprzekraczalnym terminie za okres, w którym ZUS odmówił wypłaty. Proszę o pomoc i ewentualne wskazanie miejsca w ustawie, które potwierdzi niesłuszność bądź słuszność decyzji ZUS. Urzędnicy rozkładają ręce. W sieci również nie znalazłem takiego przypadku. z góry dziękuję za pomoc. Paweł
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-11-20 11:36
Zacznijmy od tego, że ub. chorobowe z tyt. DG jest ub. dobrowolnym, więc występuje 90 dniowy okres wyczekiwania tj. karencji od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu do pierwszego możliwego dnia, za który należny jest zasiłek chorobowy.

Podstawa:
art. 4, ust. 1, pkt. 2
USTAWY
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa
Paweł648 / 82.139.20.* / 2012-11-20 12:27
Wszystko jasne ale czy ZUS już w tym terminie wcześniejszym w powyższej sytuacji mógł odmówić zasiłku za wskazany okres za który odsyła do odwołania do sądu?

Najnowsze wpisy