Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Projekt pomocy dla frankowiczów uczciwy wobec kredytobiorców złotowych - resort finansów zabrał głos

Projekt pomocy dla frankowiczów uczciwy wobec kredytobiorców złotowych - resort finansów zabrał głos

Wyświetlaj:
miki462 / 188.146.135.* / 2016-01-19 07:07
Sprawiedliwym to będzie wtedy gdy kredyty zostaną przewalutowane po kursie zaciągnięcia i policzone tak jakby od początku były zaciągnięte w złotówkach.
Ja789 / 83.25.135.* / 2016-01-19 07:38
No przecież to właśnie jest w projekcie prezydenta. Kurs sprawiedliwy może być wyższy od dnia zaciągnięcia kredyty(jeśli oszczędzałeś na ratach w CHF) lub nawet niższy (jeśli wpadłeś w pułapkę kursu CHF w 2008).
sss-man / 83.11.134.* / 2016-01-19 06:47
przewalutowanie powinno byc po dzisiejszym kursie franka a nie z dnia brania kredytu
halina.malina / 193.104.184.* / 2016-01-19 06:15
lipiec 2008. 400 tys zł kredytu indeksowanego do chf. styczeń 2016 - do banku wpłacone ok 220 tys. do końca spłaty jeszcze ponad 27 lat. po "sprawiedliwym" przewalutowaniu wychodzi, że do spłaty zostanie... 400 tys zł. czyli te 220 wywalone w błoto. sprawiedliwe? dla banku owszem.
Ja789 / 83.25.135.* / 2016-01-19 07:48
Poszukaj sobie człowieku kalkulator kredytu w PLN. Wprowadzasz 400 000 na 35lat. Oprocentowanie 5% i co wychodzi suma spłat: 860 593,69 zł. Kredyt w PLN jest po prostu drogi. A co będzie jak WIBOR skoczy do 5% to wtedy oprocentowanie 7% i suma spłat: 1 089 377,52 zł. Spłaciłeś 220 tyś to zostało Ci do spłaty około 600-800tyś. Witamy w świecie kredytu w PLN.
mmm79 / 82.145.221.* / 2016-01-19 07:08
To trzeba bylo myslec i takie wyliczenia robic zanim sie bralo kredty, a nie teraz pytac czy sprawiedliwe.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
pawel217 / 176.97.81.* / 2016-01-19 05:31
no i co z tego że dla "frankowiczów" pieniędzy w budżecie nie ma??? ale na kościółek dla nierobów w sutannach 12 miliardów jest !
PARAMIESZANA / 37.7.190.* / 2016-01-19 00:31
Też braliśmy w 2007 kredyt we frankach i nie śmialiśmy się z tych biorących w PLN . Zdecydowana większość znajomych brało we frankach , a ci , którzy nie mieli odpowiedniej zdolności kredytowej otrzymywali (niestety dla nich) w PLN. Deal był prosty bank zarabia - nie traci , a zarabia na swojej marży no i na spredach-całkiem nie małe pieniądze. Kredytobiorcy często byli zachęcani przez przemiłych pracowników banków do brania tej formy kredytu , gdyż był on dużo bardziej opłacalny-tani. Owszem mówiono o jakimś ewentualnym ryzyku , ale np. o szczegółach umów to już raczej nie. W związku z tym wzięliśmy taki kredyt nawet trochę większy niż był nam tak naprawdę potrzebny . Tu mamy pewien żal , również do siebie , że daliśmy się wciągnąć w ten hazard .
Kiedy czasami braliśmy pod uwagę ryzyko drogiego franka byliśmy święcie przekonani ,że nie mogą być to tąpnięcia zbyt wysokie ponieważ zakładaliśmy , że przecież frank drogi zachamuje branie kredytów w tej walucie . Jeśli tak będzie , to ilość franków wpłacanych do banków przez kredytobiorców będzie tak duża , że ilość tej waluty będzie b.duże w obrocie bankowym i siłą rzeczy wartość jego będzie musiała spadać- zadziała prosty mechanizm popytu i podaży. Dopiero przy okazji pierwszych pozwów frankowiczów dowiedzieliśmy się , że tak naprawdę banki nie mają franków fizycznie , a kredyt nasz jest według tej waluty przeliczany !?! NATYCHMIASTw takiej sytuacji , zdumieni zadaliśmy sobie pytani : jaki interes mogą mieć banki w utrzymaniu franka na poziomie franka z 2007r ? ODPOWIEDŹ: żanego ! Niestety pomimo tego , że przez cale życie staraliśmy się nie uprawiać hazardu bank okazał się wielkim kasynem. Tak naprawdę tu nie chodzi o to , że nam coś się należy , jakaś pomoc czy wsparcie od Państwa. TU chodzi o największy wałek banków , pazernych banków w stosunku do znacznej części społeczeństwa , Polaków , którzy mogliby wydawać te pieniądze w handlu i usługach lecz niestety muszą je oddawać cwaniakom . A tak na koniec .... wyczytaliśmy po opublikowaniu projektu prez. Dudy , że tak naprawdę to średnia rata może zmniejszyć się około 150 PLN , a wysokość średniej raty to około 1500PLN to zaraz nasówa się pytanie : CZY 10% MNIEJSZE RATY TAK NAPRAWDĘ DOPROWADZĄ DO KRACHU BANKI , KTÓRE "SPRZEDAWAŁY" KREDYTY 2,30 ZA FRANKA , GDZIE DZISIAJ JEGO WARTOŚĆ TO 4,0 PLN. ???? KTO TUTAJ NADAL JEST WYGRANYM ????? NAPEWNO NIE KREDYTOBIORCY !
RED5000 / 195.158.247.* / 2016-01-19 08:42
Płacze będą jak przewalutujesz na złotówki i podniosą ci oprocentowanie do 7 %
Jastr8 / 80.53.183.* / 2016-01-19 07:41
Po co te płacze?? Była informacja o ryzyku?? Była. Stwierdzenie, że bank wiedział że kurs franka "podskoczy" dwukrotnie to delikatnie rzecz ujmując - naciąganie prawdy. Brało się kredyt we franku bo był sporo tańszy niż w PLN. Wahania kursu franka wzięły się stąd, że wszyscy traktują go jako najbezpieczniejszą walutę i w czasie perturbacji na runku kupują właśnie go. Ja ,gdybym zaryzykował kredyt we frankach za żadne skarby świata nie korzystał bym z propozycji rządowych. Kto przy zdrowych zmysłach rezygnuje z inwestycji w czasie "dołka". Ten sprawiedliwy kurs to kpina a przewalutowanie po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu kosztowało by Państwo miliardy. Poczekajcie - za parę latek kurs spadnie poniżej 2 PLN - tak wysoki kurs franka to nic innego jak bańka spekulacyjna. Bank Szwajcarii nie mógł już więcej drukować franka (a to właśnie robił broniąc kursu 1/1,2) który i tak nie ma już żadnego pokrycia w gospodarce a zaistniała sytuacja w końcu odmieni się o 180 stopni.
valdi767 / 109.243.120.* / 2016-01-18 23:38
Prezydent przedstawił projekt i może z dumą odfajkować wykonanie wyborczej obietnicy. To, że projekt nigdy nie zostanie uchwalony przez sejm nie będzie przecież winą prezydenta. Pomijając koszty realizacji (a te będą rosły z każdym miesiącem rządów PIS-u na skutek dewaluacji PLN), ewentualni beneficjenci nie zaliczają się przecież do pisowskiego elektoratu! Więc dla ubawu można z nich zadrwić i powpuszczać trochę w maliny.
Tomasz2 / 95.155.68.* / 2016-01-18 23:36
Sprawa ma nie tylko aspekt ekonomiczny, ale i polityczny. Jeżeli PiS przeprowadzi tą ustawę, to zyska w o czach wyborców, a PO - straci. Dlatego PO i Nowoczesna tak plują na tą ustawę. Dodam, że banki tracaą na niej tylko pozornie, bo tracą swoje zyski nadzwyczajne, których nigdy by nie było, gdyby nie nagły wzrost kursu franka. Po prostu mniej pieniędzy zostanie wytransferowane z Kraju przez banki.
majk1216 / 37.47.141.* / 2016-01-19 01:27
Tomaszu piszesz zgodnie z tym jak jest. Nie mam pojęcia skąd tyle minusów pod tym wpisem, pewnie trolle Petru są po odprawie i klikają bez opamiętania. Pozdrowienia
kaziuzakochajsie / 83.10.126.* / 2016-01-18 23:13
Najbardziej powala mnie jak rzekomo wykształcone osoby zachwalały branie kredytów we frankach. Mnie to w ogóle nie przekonywało a to z prostego rozrachunku, bo trzeba przepłacać przy zakupie franków a po drugie zarabiam w złotówkach. A tak na marginesie mam swoją politykę monetarną, która ma się nijak do światowych trendów ekonomiczno finansowych dlatego nic mnie nie rusza. Tak samo uważam za naiwniaków tych co grają na giełdach i po tym co widać tylko patrzeć jak zafajdani giełdziarze zaczną skomleć przed sejmem. Jedną radę mogę dać wszystkim "jak forsę będzie miał cieć to i dobrze będzie się miał kmieć". A wy wszyscy pożal się boże biznesmeni dogadajcie się między sobą ile płacić swoim robolom żeby mogli kupować chłam od kolegi biznesmena itp itd z resztą dobrze wiecie w końcu jesteście biznesmenami cha cha.
kicy / 31.2.3.* / 2016-01-18 23:06
Super! Wyjścia nie ma, skoro Banki nie wiedzą co to restrukturyzacja zadłużenia i tyle. Brawo! Jeszcze tylko poczekajmy, aż przepisy wejdą w życie i będzie ekstra!

No i wtedy PO pójdzie na dno jak Titanic.
magata / 89.74.94.* / 2016-01-18 23:02
A jaka jest różnica między frankowiczem z kredytem hipotecznym, a np. tym który został wzięty na zakup samochodu?
Też płacę zdecydowanie więcej, niż zostało to wyliczone w dniu podpisania umowy.
vbfr45 / 80.94.18.* / 2016-01-18 22:55
A JA WYBUDOWAŁEM DOM ZA CIĘŻKO ZAROBIONE MOJE PIENIĄDZE BEZ KREDYTU.
Teraz frankowicze dostaną wymierne korzyści, a ja to gorszy? Dlaczego ja nic nie dostanę?
Bo co? Bo jestem w mniejszości?

Gdzie tu sprawiedliwość?
ian 128884 / 83.5.206.* / 2016-01-18 22:48
Njpierw się frankowicze naśmiewali z tych,co brali kredyty we frankach.Teraz złotówkowicze się z nich śmieją.Kij ma 2 końce!
mielek / 37.60.26.* / 2016-01-19 09:20
Serio? Moi znajomi mający kredyty zlotówkowe dobrze wiedzą jak są dymani przez banki. UNWW poszukaj orzeczenia sądów i powiedz im że wiedzieli co podpisują. Rozwiąże się problem kredytów z walutami obcymi i ze zlotowymi bo to jest patologia która trzeba szybko wyleczyć.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
emer42995 / 83.5.206.* / 2016-01-18 22:44
Powinen być jeden kurs-kupna i sprzedaży.Pasożyci przestali by się bogacić na kursach.Zobaczcie kursy w kantorach na lotniskach-tam łupią więcej niż banki.
Mirek697 / 5.57.160.* / 2016-01-19 07:40
Hmmmmmmm..............Już były takie czasy że było wszystko po równo ........ I wszyscy generalnie mieli g........o . I tak na marginesie , nigdy na żadnym Polskim lotnisku nie zauważyłem aby ktoś kogoś siłą ciągnął do kantoru . Skąd w nas Polakach taka ukryta , pdświadoma nostalgia do czasów PRL-u !!!!!!???????
Zozola / 2016-01-18 22:24
Śmiać mi się chce jak czytam i widzę jak wylewa sie żółć zawiści. Ludzie, dokładacie do niejednej kopalni, dokładacie się do wysokich pensji sprzedawczyków na wysokich stołkach, sami korzystacie z MdM, a ludziom sprawiedliwości żałujecie. I aby była jasność - nie mam kredytu we frankach ale rozumiem te rodziny!!! Wszyscy zostali oszukani - nie chcijcie być w takiej sytuacji. To banki powinny odpowiedzieć a nie liczyć straty - dodam, że potencjalne, bo sie mijają z ich założonym zyskiem. Banki, które nie są polskie, to Was wszystkich tak głośno krzyczących nie boli? Polak Polakowi wilkiem..
sadfasfasf / 194.98.70.* / 2016-01-19 06:36
nasi rodacy Polacy są zbyt tępi... i niczego nie zrozumieją ale to niczego, a mają się za inteligentów - wczoraj czytałem, że niejaki p. Korfanty obiecał NASZYM rodakom rolnikom krowę za oddanie głosu za Polską... poczytaj sobie... ja się nie dziwię czemu tak jest skoro nasz naród jest taki tępy, że trzeba mu dawać krowy, żeby był za polską :D po prostu żałosne... szkoda słów... a potem się dziwisz, że polak polakowi wilkiem ? Przecież polak z polaka zdarłby ostatnie gacie jakie ten ma na sobie w zamian za jakiegoś eurasa od jakiegoś zachodniego cwaniaka...
zibi34 / 91.226.23.* / 2016-01-18 22:21
Ja bym im jeszcze przywalil dodatkowy podatek od glupoty - zlotowka od kazdego pozyczonego franka.

Najnowsze wpisy