Forum Forum podatkowePIT

Prośba o pomoc - PIT- 36

Prośba o pomoc - PIT- 36

joanka11 / 2011-04-17 14:40
Proszę o pomoc w rozliczeniu podatku PIT-36. Muszę w nim zawrzeć po 1.dane z "właściwego" zakładu pracy oraz po 2. informację o dochodach z zagranicy. To drugie dlatego, że otrzymałam czek ze szkoły z zagranicy za korektę prac. Po realizacji czeku zapłaciłam podatek i dostałam jako pokwitowanie PIT-53 wraz z informacją, aby w kwietniu rozliczyć PIT-36. Jak powinnam to rozliczyć? - o ile to możliwe proszę o wskazówki , w jakie rubryki powinnam wpisać kwotę, jaką otrzymałam na czeku, a gdzie kwotę podatku od tego czeku, którą już zapłaciłam (w PIT/ZG oraz PIT-36). Próbowałam zdobyć informacje w urzędzie, ale przy obecnych kolejkach otrzymałam tylko ulotki i telefon na infolinię.
Wyświetlaj:
belladonna / 2011-04-17 19:13 / Tysiącznik profesjonalny
NIE rozumiem tego PIT-53.... gdzie zapłaciłaś ten podatek, w PL, czy za granicą?
belladonna / 2011-04-18 19:09 / Tysiącznik profesjonalny
Czyli wg mnie bez PIT/ZG... nie wiem na czym polegał ten czek... jakie to dochody, ale jak zlecenia, o dzieło itp, to wiersz 5 PIT-36, a wpłacona zaliczka w części N.3/ART.44 UST. 1a (w odpowiednim miesiącu). Bez PIT/ZG bo to są dochody uzyskane z zagranicy, ale bez udziału płatnika z obowiązkiem płacenia zaliczki na podatek w PL, a nie za granicą :)
Dochody ze stosunku pracy w wierszu 1 :)
joanka11 / 2011-04-19 20:29
Dziękuję bardzo za wskazówki. Dużo mi one rozjaśniły i pomogły :-) Proszę jeszcze o informację, czy tę kwotę pobranej zaliczki wystarczy wpisać w części N? Moje pytanie wynika z tego , że program do rozliczania podatków jakby tej zaliczki "nie widzi". Wnioskuję tak na podstawie tego, że gdy wypełniam PIT-37 (zrobiłam tak dla porównania) kwota do zapłaty pozostaje o wiele niższa niż gdy wypełniam PIT 36 (czyli tak jakbym miała podwójnie płacić podatek od tego czeku). Być może jest to błąd programu (w końcu to pewien niuans, który mógł umknąć przy jego tworzeniu), a może coś źle wpisuję?
joanka11 / 2011-04-19 20:59
Tak sobie myślę: może wpisać to w należnych zaliczkach w części D.1, poz. 68 (w wierszu 5.) analogicznie do przychodu ;-) Można tak 2 razy wpisywać zaliczkę, tzn. w dwóch miejscach? w cz. D i cz. N?
belladonna / 2011-04-19 21:15 / Tysiącznik profesjonalny
Suma kwot z N3 ma być równa kwocie w części d (wiersza odpowiedniego do dochodu kolumny F w PIT-36, bo to równocześnie zaliczka należna i zapłacona w PL, wiec wpisujesz) :)
joanka11 / 2011-04-20 18:11
Dziękuję serdecznie za pomoc :-)

Najnowsze wpisy