Prośba o porady

Kapitan Nemo / 2011-04-27 11:02
Witam
zasadniczo oszczędzam w funduszach z myślą o przyszłej emeryturze, więc długofalowo (poprzez nabywanie jednostek poprzez mbank).
Odkładam co miesiąc stałą kwotę 1000zł, kupując 4 wybrane z podanych poniżej funduszy akcyjnych.
Rok temu wycofałem się po prawie 10 latach ze stratą z ING z polis Lwa na życie z opcją „oszczędzania” i zacząłem oszczędzać w funduszach.
Mam co prawda jeszcze kredyt mieszkaniowy, którego zostało stosunkowo niewiele bo powiedzmy 75 tyś więc może lepiej go spłacić z tych środków „emerytalnych” i potem zacząć oszczędzac od nowa, albo druga opcja spłacać niezależnie jeszcze przez 9 lat i odkładać na jednocześnie na emeryturę ? Sam nie wiem. Tak co miesiąc kredyt pochałnia obecnie 300zł odsetek i 500zł kapitału. Coś doradzicie ?

A wracając do funduszy coo sądzicie o takim portfelu jak poniżej ?

FUNDUSZE RYNKU PIENIĘŻNEGO - 11,63%:

> AMPLICO SUBFUNDUSZ PIENIEZNY

FUNDUSZE OBLIGACJI - 14,41%

> ING L GLOBALNY DLUGU KORPORACYJNEGO

FUNDUSZE HYBRYDOWE 14,74%

> IDEA STABILNEGO WZROSTU SUBFUNDUSZ
> UNISTABILNY WZROST SUBFUNDUSZ

FUNDUSZE AKCJI - 59,22%
> ALLIANZ AKCJI MISS SUBFUNDUSZ
> ALLIANZ AKCJI PLUS SUBFUNDUSZ
> BPH SUB GLOBALNY ZYWNOSCI SUROWCOW
> IDEA AKCJI SUBFUNDUSZ
> IDEA SUROWCE PLUS SUBFUNDUSZ
> LEGG MASON AKCJI FIO

Na razie kładę główny nacisk na fundusze akcyjne i jak zaznaczam oszczędzam długofalowo (obecnie mam 40 lat). Procentowo podałem udział danego funduszu z całkowitej sumy, którą obecnie mam...

A tak na marginesie co sądzicie ING SFIO Subfundusz Globalny Długu Korporacyjnego (L) (fundusze krajowe > fundusze papierów dłużnych). Własnie zmieniłem ze SKOKU i Idei Obligacje na ten fundusz.
Ma niesamowicie wysoką stopę zwrotu na tle tej grupy funduszy

Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedzi
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy