Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Prośba o wyjaśnienie możliwości uzyskania wcześniejszej emerytury.

Prośba o wyjaśnienie możliwości uzyskania wcześniejszej emerytury.

marwos83 / 2013-05-13 18:20
Witam. Wiek 60 lat uzyskam 12.12.1953. Problem mój polaga na tym że do 01.01.1999 mam 24 lata składkowe i nieskładkowe w tym 17 lat w warunkach szczególnych szkodliwych udokumentowanych typ A przemysł węglowy. Po ZSZ pracowałem rok na kopalni pod ziemią i poztanowiłem ukończyć technikum wieczorowe które chyba nie jest zaliczne jako lata nie składkowe. Chciałbym zapytać jak traktuje coś takiego ZUS czy można dostać emeryturę w wieku 61 lat lub czy jest jakaś inna ustawa ktura pozwala odejść na wcześniejszą emeryturę. Od 1995 nie pracuję w warunkach szkodliwych. W wieku 60 lat będę miał ok 38 lat pracy. Proszę o odp pozdrawiam
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-05-14 11:44
Rozumiem, że w związku z tym 'brakującym' rokiem stażu ubezpieczeniowego nie spełnia Pan warunku e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych z art. 184 Ustawy emerytalnej, bo wymagany jest staż 25 lat.
Jeśli chodzi o szkołę, to wlicza się tylko studia wyższe jako okres nieskładkowy. Inne szkoły- zawodowe- tylko na zasadzie zaliczenia praktyk, jakie się w ich czasie odbywały na podstawie umowy o pracę. Jeśli więc owe 24 lata obejmują już owe praktyki, albo nie odbywały się one na zasadzie umowy o pracę brakujący rok mógłby stanowić inny okres- np. służby wojskowej zasadniczej lub zastępczej, zasiłku dla bezrobotnych itd.

Przy ich braku, czyli stażu jak na wstępie- prawa do e. wcześniejszej Pan nie uzyska.

Pojawia się druga kwestia kwalifikacja owych 17 lat- jeśli wyczerpują one tylko kwalifikację z działu I wykazu A, a nie wyczerpują jednocześnie kwalifikacji z zał. 1 do Ustawy o e. pomostowych:
-Prace bezpośrednio przy przeróbce mechanicznej węgla oraz rud metali lub ich wzbogacaniu.
- Prace udostępniające lub eksploatacyjne związane z urabianiem minerałów skalnych.
- Prace pod ziemią bezpośrednio przy drążeniu tuneli w górotworze

to nie nabędzie Pan również prawa do e. pomostowej w wieku 60 lat.

O e. w wieku obniżonym ( o 6 mc, za każdy rok pracy górniczej ) z tyt. pracy górniczej jak rozumiem nie ma mowy- owe warunki szczególne nie spełniają warunków pracy górniczej z art. 50c ustawy emerytalnej.
Tu można ( akt bez wielu nowelizacji, ale w zakresie art. 50 c aktualny ) podejrzeć jakie to prace:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html

Najnowsze wpisy