prośba!

ilonamarek / 2007-05-27 18:31
od pewnego czasu próbuje interesować się gpw. chciałbym zainwestować na giełdzie ale jak wybrać spółki?przecież jest ich 300!czym sie kierować wybierając spółki?przecież już wszystkie są przewartościowane. proszę o rade! doradźcie mi! z góry dziękuje.
Wyświetlaj:
Dawid_początkujący / 86.134.116.* / 2007-05-30 18:41
Z mojego `początkującego` doświadczenia, wiem że należałoby sprawdzić wiele czynników, czy to patrząc przez pryzmat analizy fundamentalnej czy też technicznej.
Poniżej zamieściłem dosłownie kilka czynników, które można by rozpatrzeć.

- postaraj się wybrać sektor na którym się znasz, budownictwo, finanse etc
- weź pod lupę spółki które poprzez rozwój, ekspansję, nowe technologie, efektywną sprzedaż, pokazują zadowalające wyniki
- mogą znaleźć się spółki któe dopiero zaczynają, spróbuj się zorientować jake mają szanse na dobre zyski z tego czym się zajmują
- dobrze jest zajrzeć w historię wypłat dywidend, regularnie `dźwigane` i wypłacane mogą dobrze świadczyć o firmie.
- akcjonariat, zobacz od kogo spółka jest zależna, kto ma większość głosów i kim ten ktoś jest. Jeśli udziałowcem większościowy jest inna spółka, sprawdź również i jej kondycje.
- zarząd spółki, warto wiedzieć kto spółką zarządza, czy ludzie od których zależa losy firmy sa przygotowani do tego aby `produkować` z zyskiem.
- staraj się dowiedzieć jak najwięcej nt spółki, jakieś raporty z przeszłości itd. a jeśli spółka jest nowa i do tego mała, to warto też może poszperać w internecie jakichś info.

Dużo czytaj, rekomendacje, fora, wiadomości, oświadczenia spółek, ..to napewno pomaga. Kiedyś też dostałem jedną radę, `mozesz słuchać wszystkich, ale decyzję podejmnij sam` podobno działa.

Będe wdzięczny jeśli doświadczeni inwestorzy, pomogą jakąś konstruktywną uwagą. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
avers / 2007-06-03 22:48 / Bywalec forum
Witam.
Przeczytałem równiez powyższe rady , wg mnie sa słuszne.
Chciałbym od siebie dodać kilka które wcielił bym w czyn gdybym teraz "debiutował".
A więc postąpił bym tak.:
1. Otworzył bym dwa rachunki inwestycyjne - jeden wPKOBPmimo wad technicznych jest
najtańszy (dla początkujących) drugi w M-Banku -darmowy lub tylko w M-Banku.
2. Kwotę przeznaczoną na inwestowanie dzielę na 3 cześci np: 40% + 40% + 20%. ,
ale mogą być równe, jeśli kwota mniejsza.
3a. jedna część -mniejsza jest gotówką na rach inwest.
3b. za drugą częśc kupiłbym np.(3 )fundusze inwest. -akcyjne - właśnie przez M-Bank
bo tam jest 0 opłat za zakup i za konwersje i za wykupienie itp.
3c. a za trzecią częśc pobierał bym naukę inwestowania w akcje na giełdzie konkurując
w wynikach z posiadanymi funduszami i w zależności od wyniku przesuwał ciężar
inwestycji w akcje lub fundusze.
- ta gotówka na koncie ma być przydatna na okazje jakiejś promocji, uśrednienia ceny akcji posiadanych. udziału w IPO. itp.
Jak wybrać akcje ? rady były wyżej - czas trochę gorący na zakupy poczekał bym na wyniki 2 kwartału.ale teraz można tez coś kupić(niewiele akcji aby poznać technologię )
Jak wybrać te fundusze ? - w m Banku jest dużo ale ilość jest ograniczona -znając jakie są dostępne . wybierasz najlepsze z publikowanych rankigów , oczywiscie akcyjne ,ale
o róznej charakterystyce inwestycyjnej. To tyle - jak coś z tego textu nie jasne -chętnie wyjaśnię .Pozdrawiam.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy