Forum Forum dla firmKsięgowość

Prosta forma księgowania sprzedaży w dwóch walutach

Prosta forma księgowania sprzedaży w dwóch walutach

ŁukaszC / 178.37.63.* / 2012-02-12 15:17
Cześć!

Założyłem ostatnio angielską spółkę LTD, która będzie świadczyć usługi online. Większość transakcji sprzedaży będzie odbywać się w PLN, natomiast wypłata wynagrodzenia w GBP.

Na stronie HM Revenue&Customms jest przykład bardzo prostego arkusza, w którym zapisujemy transakcje sprzedaży:

DATA | KLIENT | OTRZYMANA KWOTA | KWOTA PŁATNA GOTÓWKĄ | KWOTA PŁATNA KARTĄ

Transakcje otrzymywane w PLN powinny być zamieniane na funty zgodnie z obowiązującym kursem (na chwilę obecną jest to 5.0493PLN/GBP).
Chciałbym utrzymać księgowość w jak najprostszy sposób, jednak nie jestem pewien co do obowiązujących standardów (zakładam, że są one takie same w Polsce i innych krajach UE).

Moje pytania są następujące:

1. Czy mogę prowadzić dwie księgi sprzedaży, jedną dla kwot otrzymywanych w PLN, a drugą dla kwot w GBP?

2. Czy korzystając z prostego arkusza wystarczy, że dodam kolejną kolumnę zawierającą kurs na dany dzień, a w polu "otrzymana kwota" podam kwotę w GBP?
Dla przykładu:
DATA: 12 lutego 2012
KLIENT: Jan Kowalski
KWOTA PŁATNA GOTÓWKĄ: -
KWOTA PŁATNA KARTĄ: -
KWOTA PŁATNA PRZELEWEM: 50.00 PLN
KURS WALUTY: 5.0493PLN/GBP
KWOTA OTRZYMANA: 9.9024 GBP

3. Rozumiem, że kurs waluty się zmienia. W przypadku UK ta zmiana jest przeważnie raz na kilka tygodni. Zakładam, że w przypadku takiej zmiany, powinienem zaksięgować stratę lub zysk. Dla przykładu, jeśli jutro kurs walut będzie wynosił 4GBP/PLN, to moje 50 PLN będzie warte 12.50GB i firma zarobi 2.60GBP i taką właśnie kwotę zaksięguje w "innych przychodach".

Tutaj zamieściłem przykładowe screeny moich tabelek: htto://answers.onstartups.com/questions/36073/a-very-simple-multi-currency-accounting-system

Uprzejmie proszę o porady i z góry dziękuję!

Najnowsze wpisy