Forum Forum emerytalneOFE

PROTEST PRZECIWKO WALORYZACJI KWOTOWEJ!!

PROTEST PRZECIWKO WALORYZACJI KWOTOWEJ!!

anglin / 77.237.22.* / 2011-12-31 10:20
WYSYŁAJCIE PROTESTY W SPRAWIE ZŁODZIEJSKIEJ WALORYZACJI KWOTOWEJ!!!!!!!!!!!

Trybunał Konstytucyjny
prasainfo@trybunal.gov.pl

1/PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
Pan Bronisław Komorowski.
listy@prezydent.pl

2/ RZECZNIK PRAW OBYWATELSKICH
Pani Prof. Irena Lipowicz
biurorzecznika@brpo.gov.pl
oraz
https://www.rpo.gov.pl/wniosek/index.ph ... &poz=1

3/PREMIER RP – do wiadomości
kontakt@kprm.gov.pl

4/MARSZAŁEK SEJMU – do wiadomości
listy@sejm.gov.pl

5/ MINISTERSTO PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ – do wiadomości
skargi.wnioski@mpips.gov.pl

Sejm:
kp-pis@kluby.sejm.pl
kp-po@kluby.sejm.pl
kp-rp@kluby.sejm.pl
kp-psl@kluby.sejm.pl
kp-sld@kluby.sejm.pl
kp-sp@kluby.sejm.pl

Dodatkowo:
biuro@ruchpalikota.org.pl
Marek.Kuchcinski@sejm.pl
biuro@marekkuchcinski.pl

Dodatkowo wyszukujcie adresy swoich lokalnych posłów i senatorów.
I kochani wysyłamy skargi ile się da na wszystkie adresy.

Tytuł skargi np.: SKARGA NA NIEKONSTYTUCYJNE I POPULISTYCZNE DZIAŁANIE TUSKA !

TEKST SKARGI:

Zwracam się z prośbą o podjęcie interwencji w sprawie planowanej przez Rząd Premiera Donalda Tuska tzw. 'waloryzacji kwotowej" rent i emerytur. Proponowany projekt ustawy w tym przedmiocie narusza zasady konstytucyjne : poszanowania praw nabytych i równości obywateli wobec prawa oraz zasady sprawiedliwości społecznej. Trybunał Konstytucyjny w Postanowieniu z dnia 27 czerwca 2001 r. Sygn. TS 24/01 wskazał, że wprowadzenie waloryzacji kwotowej jest sprzeczne z samą ideą waloryzacji jako takiej , sprzeczne z prawem i drastycznie niesprawiedliwe społecznie, pisząc w uzasadnieniu:
„ Potrzeba waloryzacji świadczeń emerytalnych jest spowodowana występującą inflacją i służy zniwelowaniu jej skutków. Celem waloryzacji jest więc zachowanie realnej wartości przyznanych emerytur i rent w odniesieniu do wzrostu cen towarów i usług. Zachowanie realnej wartości przyznanych świadczeń emerytalnych za pomocą waloryzacji kwotowej, którą postuluje skarżący, byłoby możliwe tylko w sytuacji, w której wszystkie świadczenia emerytalne byłyby jednakowej wysokości. Tylko w takim stanie faktycznym można by zachować realną wartość świadczeń poprzez powiększenie ich o ściśle określoną kwotę, obliczoną w oparciu o wskaźnik inflacji. Jednakże przy istniejącym zróżnicowaniu wysokości przyznawanych świadczeń emerytalnych stosowanie waloryzacji kwotowej prowadziłoby do trudnych do zaakceptowania rezultatów. Wyliczenie przykładowo kwoty, o którą należałoby powiększyć świadczenia emerytalne, na podstawie wskaźnika inflacji oraz przeciętnej emerytury, a następnie zwaloryzowanie wszystkich emerytur w oparciu o tę kwotę, pociągałoby za sobą spadek realnej wartości tych emerytur, których wartość jest wyższa niż przeciętna, a co za tym idzie do pokrzywdzenia emerytów, którym one przysługują. Z drugiej strony realna wartość emerytur niższych niż przeciętne zwiększyłaby się. Efektem tego byłoby wprawdzie powolne zmniejszanie się różnic w wysokości przysługujących świadczeń emerytalnych, jednakże nie zostałyby zniwelowane skutki inflacji, a co za tym idzie nie zostałaby zachowana realna wartość przyznanej emerytury, a takie cele leżały u podstaw wprowadzenia mechanizmu waloryzacji. Wskazane powyżej cele mogą natomiast zostać osiągnięte przez wprowadzenie waloryzacji procentowej, której istota, w uproszczeniu sprowadza się do tego, że każda emerytura jest zwiększana o taką kwotę, o jaką ze względu na przewidywaną inflację, straci ona na wartości. Kwota ta jest obliczana m.in. za pomocą procentowego wskaźnika waloryzacji, określonego w ustawie budżetowej. Służyć to ma proporcjonalnemu wzrostowi emerytur w zależności od ich wysokości, a co za tym idzie zachowaniu ich realnej wartości”.

Rządowy projekt waloryzacji kwotowej nie tylko narusza przepisy prawa i zasady społeczne, jest też rażąco niesprawiedliwy, w sposób trwały obniża emerytury i renty o kilka lub kilkanaście procent.
Wskazuje na to poniżej zamieszczona tabela prezentująca analizę wpływu sposobu waloryzacji na realny wzrost świadczenia, czyli rządowy projekt „kwotowej sprawiedliwości społecznej”:

1000 zł------------------------------ 48 zł -----------------------70 zł --------------7% -------------------------------Wzrost świadczenia o 2,2% powyżej inflacji
2000 zł------------------------------ 96 zł----------------------- 70 zł-------------- 3,5% -----------------------------Spadek świadczenia o 1,3% poniżej inflacji
3000 zł------------------------------ 144 zł---------------------- 70 zł -------------2,33%---------------------------- Spadek świadczenia o 2,47% poniżej inflacji
4000 zł ------------------------------192 zł---------------------- 70 zł--------------1,75% ----------------------------Spadek świadczenia o 3,05% poniżej inflacji

Jak widać uderza on w osoby, które przez długie lata swojej pracy musiały opłacać składki i pracować na swoje emerytury. Oczywistym jest i nadal być powinno, że każdy otrzymuje świadczeni
Wyświetlaj:
krzyszsztiof / 77.255.54.* / 2012-02-04 19:38
Najpierw nasz zachęcają do dłuższej pracy, żeby była większa emerytura, a jak przychodzi co do czego to nasz z niej okradają i to nie przestrzegając konstytucji. Dołożyli tym co mieli emerytury mniejsze niż 1400zł kosztem pozostałych. W uzasadnieniu ustawy podali, że nie będą oszczędzali kosztem emerytów , ale w rzeczywistości oprócz tego, że dorzucili z naszych emerytur tym biedniejszym to zaoszczędzili na tej operacji ponad 1 mld dla budżetu. Jak by im tak zależało na tych biedniejszych powinni cała zaoszczędzona kasę rozdzielić na wszystkich. Ciśnienie mi rośnie jak słyszę te kłamstwa i obłudę że wszystko to zrobili w imię sprawiedliwości społecznej. W imię tej sprawiedliwości zaoszczędzili w 2012r ponad 1 mld i tyleż zaoszczędzą na emerytach w każdym kolejnym roku budżetowym.
Pyclik / 2012-01-25 02:33 / Tysiącznik na forum
Prezydent podpisał ustawę o waloryzacji emerytur

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wprowadzającą na rok 2012 waloryzację kwotową emerytur i rent. Jednocześnie prezydent podjął decyzję o złożeniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją w trybie następczym.
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,2093,prezydent-podpisal-ustawe-o-waloryzacji-emerytur.html
Kto wie, jakie to skutki niesie – czy to jakiś podstęp - gierka dla oszukania zainteresowanych, na co wskazuje uzasadnienie wystąpienia?
Czy trzeba słać protesty e- mailowe do trybunału z kopią do Prezydenta?
Trybunał Konstytucyjny
prasainfo@trybunal.gov.pl

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
Pan Bronisław Komorowski.
listy@prezydent.pl
...
Czy trzeba i można już występować do sądów z pozwami zwykłymi lub zbiorowymi, co sygnalizowali niektórzy emeryci?
IM / 77.45.54.* / 2012-01-27 15:27
Dlaczego pozbawiacie emerytów praw już nabytych w majestacie obowiązującego prawa. Panie Prezydencie ma Pan społeczne poparcie, za sposób sprawowania urzędu,proszę ująć się za tą grupą społeczną,i stać na staraży wyłącznie uszanowania przepisów prawa w tym zakresie.
wkurzony emeryt / 78.88.121.* / 2012-02-10 11:49
Prezydent+premier+sejm+senat+60 oootys. urzędników którzy podczas rządów platformy zatrudniono to teraz armia o nazwie -platforma- bezprawnie zabierają prawa nabyte emerytom i ręcistom by dla siebie zabespieczyć pieniądze na wypłaty.Traz tylko trybunał konstytucyjny morze zmienić te bezprawie . Ręciści i emeryci piszcie protesty do trybunału konstytucyjnego na najwysze władze naszego państwa które łamią nabyte prawa uczciwych emerytów i ręcistów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jola / 213.199.214.* / 2012-01-23 22:18
Dobrze ze byla waloryzacja kwotowa .Powinni wymyslec taki sposob waloryzowania,zeby byl sprawiedliwy rowniez dla niskich emerytur i rent. I ZMIENIC ZAPIS W kONSTYTUCJII ,zeby byl spokoj spoleczny.
mirek95858 / 79.163.59.* / 2012-01-19 14:08
Macie wysokie emerytury i chcecie mieć jeszcze wiec a ten co ma mało niema nic do gadania i to jest sprawiedliwość
NIELUBIĄCY CYNIKÓW / 78.88.121.* / 2012-02-10 18:29
MIREK- TRZEBA BYŁO PŁACIĆ TAKIE SKŁADKI EMERYTALNE JAKĄ TERAZ CHCIAŁBYŚ EMERYTURE! TO BYŁO BY SPRAWIEDLIWE! NIESPRAWIEDLIWE TERAZ BYŁO BY ZABIERAĆ TYM KTÓRZY PŁACILI WYSOKIE SKŁADKI IDAĆ TOBIE I TOBIE PODOBNYM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pyclik / 2012-01-24 02:59 / Tysiącznik na forum
Masz lub miałeś bardzo dużo do zrobienia, aby otrzymywać dużą emeryturę i prawdziwą , nie złodziejską waloryzację - wystarczyło płacić wysokie składki do ZUS. Teraz też możesz to nadrobić, ale tylko pracą!
bt / 178.42.54.* / 2012-01-20 18:21
jak sobie pościelesz tak się wyspisz
antykomuch / 46.204.59.* / 2012-01-18 22:32
kto się boi waloryzacji kwotowej esbecy,ubecy i inni wysocy komuniści bo tylko oni mają wysokie emerytury. pierwsza decyzja tuska która mi się podoba
WKRA / 89.73.58.* / 2012-04-04 16:19
Totalna bzdura, przepracowałem 42 lata w tym 20 lat w dużej prywatnej firmie na stanowisku V-ce Prezesa. Dzięki ograniczeniu do 250% otrzymałem emeryturę w wysokości 12% mojej ostatniej pensji a teraz decyzja Tuska obniżyła mi emeryturę o kolejne 200,00PLN.
Agent Tomek /aktualny poseł PIS/ otrzymał dwukrotnie większą emeryturę po 15 latach pracy jako bawidamek rozbijający się luksusowymi limuzynami i narażający Skarb Państwa na wielomilionowe straty z tytułu arogancji w podejmowanych nietrafionych prowokacjach.
emilka5 / 82.160.18.* / 2012-01-26 20:58
nigdy nie byłam ubekiem ani komunistą a na waloryzacji tracę 50 zł. Granda!!!!!!!!!!!!!
bt / 178.42.54.* / 2012-01-20 18:23
no i jeszcze ci zdrowo zapieprzali i nie stali pod kioskiem
UWAGA !!! / 91.193.160.* / 2012-01-19 18:08
W dniu 18.01.2012 r. Pani minister Arciszewska z Kancelarii prezydenta oświadczyła, że waloryzacja kwotowa będzie najprawdopodobnie zawetowana przez Pana prezydenta RP. Powodem jej zawetowania jest naruszenie przepisów prawa i zasad
społecznych.
Pyclik / 2012-01-20 00:14 / Tysiącznik na forum
To wcale tak dobrze nie wygląda,proponuję ;
http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,135,min-woycicka-o-projekcie-ustawy-wprowadzajacym-waloryzacje-kwotowa-emerytur-i-rent.html
Obawiam się,że wszytko, co dotychczas w tej sprawie było mówione: alarmowanie partii i związków zawodowych o ewentualne ich wystąpienia do TK, indywidualne i zbiorowe pozwy do sądów oraz póżniejsze wystąpienia do TK, są to rzeczy na które należy być
przygotowanym
kopal / 89.231.246.* / 2012-01-19 06:29
widać że Oni liczyć się nauczyli...a Ty dalej NIE...mam emerytury 1500 zł pracowałem3 7 lat i STRACĘ...kosztem obiboków spod budki z piwem ( bo prawdziwej uczciwej NIEZAWINIONEJ BIEDZIE NALEŻY POMÓC INACZEJ!) a Ty nie stracisz ?
ogrodnikrst / 2012-01-15 19:04 / Bywalec forum
"WYSYŁAJCIE PROTESTY W SPRAWIE ZŁODZIEJSKIEJ WALORYZACJI" - mam prośbę: tylko na miękkim papierze /moze być "Zewa" lub tym podobny/ - to wówczas może przez nasze władze protesty będą jako tako "WYKORZYSTANE.
Pyclik / 2012-01-14 02:41 / Tysiącznik na forum
Poniżej wpis z Onetu – nie podaję adresu, bo Money mi wyrzuci post:
(cytat – pełny post )
~Niki: Obejrzałam dzisiejsze tj.12 stycznia 2012 posiedzenie Sejmu( transmisja przez internet , w TV nie było).
w sprawie zmiany ustawy .No i wyszło szydło z worka. Rząd na kwotowej " pseudo "waloryzacji" a raczej nazwałabym to dodatku przyjmując wskaźnik 4,8 % zyska 1,2 mld zł..Podała to posłanka z SLD,która zgłosiła poprawkę podając ,że wskaźnik inflacji wyniesie(dokładnie podaje to GUS w połowie lutego) 105,6 % a nie 104,8 % (co daje te 1,2 mld zł). Dodając jeszcze 20% wzrostu przec.wynagrodzenia ,które obowiązuje w ustawie o waloryzacji = jeszcze większe oszczędności.
Mam pytanie: kto to umie zweryfikować?
Bo wygląda na to, że w2012 r zostaliśmy – emeryci i renciści – zarówno oszukani, jak i podwójnie okradzeni
- z tytułu wskaźnika inflacji,
- z tytułu nieuwzględnienia 20%wzrostu wynagrodzeń,
co czyni razem kilka mld zł w 2012r.
Jest to niezależne , dodatkowe oprócz strat jakie część emerytów poniosła z tytułu zamiany prawdziwej waloryzacji na ściemę – tzw waloryzację kwotową.
Może nam pomoże WIWAM, który na forum emerytalnym rzetelnie ludziom tłumaczy różne zawiłości systemu emerytalnego?
WoWo / 82.177.144.* / 2012-01-15 16:15
Cytuję za Wyborczą.biz:
Sejm uchwalił w piątek pilny rządowy projekt, który przewiduje kwotowy wzrost w 2012 r. wszystkich rent i emerytur o 71 zł. Za przyjęciem ustawy głosowało 256 posłów; nikt nie był przeciwny, a 139 posłów wstrzymało się od głosu.

Jak to świadczy o jakości naszego parlamentu,
że nikt nie głosował przeciw tak jawnie sprzeczną z prawem i niesprawiedliwą ustawą ?
Rozbrat / 91.193.160.* / 2012-01-18 17:38
Jest to przykład jak w Polsce rząd łamie prawo. Tuskowi chodzi tylko o skłócenie społeczeństwa liczy na to, że większa część emerytów i rencistów nerwowo się wykończy. Następnym krokiem Tuska będzie zobronić
emerytom i rencistom łączenia etatu
z jednoczesnym pobieraniem świadczeń.
To jest właśnie cała filozofia rządzenia.
Doradca 1 / 83.21.172.* / 2012-01-12 14:39
Waloryzacja kwotowa ma obowiązywać jedynie w 2012 roku, już w 2013 ma wrócić ponownie waloryzacja procentowa. Taką decyzję podjęto głównie z powodu obaw co do jej sprzeczności z konstytucją oraz zasadą obowiązującego systemu emerytalnego.
Chwyt na "sprawiedliwy" podział przyznanej kwoty na podwyżki nie każdemu przypadł do gustu, ale kto dzieli ten ma władzę, więc nie my decydujemy o naszych pieniądzach.
Jeśli tak dalej pójdzie nie będzie nas stać na samochód czy bilet na autobus, bo podwyżki paliwa uderzą w całe społeczeństwo, nie tylko w obecnych emerytów...
Pyclik / 2012-01-13 16:16 / Tysiącznik na forum
Wierzysz w cuda? To bleff zwyczajna ściema , bo dlaczego ustawa , którą w Sejmie dyskutują nie mówi o sposobach waloryzacji w latach następnych?
A najlepszy dowód to expose - cytat poniżej:
......Biorąc pod uwagę narastający rozziew pomiędzy wysokimi emeryturami a tymi najniższymi, proponuję, aby każdego roku podejmować decyzję - tu, w wysokiej izbie i zaproponujemy to w roku 2012 - aby przez jakiś czas waloryzacja rent i emerytur miała charakter kwotowy, a nie procentowy.
Nie chcemy z tego uczynić trwałego systemu, ponieważ są także powody, dla których wielu ekspertów przestrzega przed uczynieniem z tego stałej reguły.
Wydaje się jednak i taka jest moja intencja, że w ciągu najbliższych czterech lat, co roku powinniśmy taką kwotową waloryzację proponować i przeprowadzać, aby ten rozziew stał się mniejszy. …...
To mówi Premier, może on jest jeszcze Twój premier, bo mój - już nie!
Ryszard W345 / 83.7.115.* / 2012-01-08 13:40
to jest test prawdy dla tzw " liberalnych sukcesów" rządu Tuska i PO. Liberałowie zawsze okazuja sie draniami a nie reformatorami.

Przypomnijcie sobie co o liberałach mówił Alexis de Tocquewill;- cyt "Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy"
KIBIC PLATFORMY / 78.88.121.* / 2012-02-18 22:38
Prezydent podpisał kwotową rewaloryzacje - ale jej nie odesłał do trybunału konstytucyjnego ! Najpierw poinformowano bardzo głśno że podpisał i skierował i skierował - apotem cichutko że jeszcze nie sdDkierował.Poto by emerytom pozostawić złudną nadzieję.Dużo emerytów w to uwierzyło i czekają a czas mija.Obecnie niema o kwotowej rewaloryzacji ani słowa .Milczy Prezydent premier politycy łącznie z opozycją nawet związki zawodowe też milczą ! Teraz wielka dyskusja jak zmusić naród by pracował do 67-lat! CO NARÓD Z TEGO BĘDZIE MIAŁ?!!!MAMY ODPOWIEDŻ - RZĄD KIEDY ZECHCE - NIEZGODNIE Z KONSTYTUCJĄ LECZ ZA ZGODĄ PREZYDENTA SEJMU SENATU I OPOZYCJI BĘDZIE ZABIERAŁ REWALORYZACJE TYM EMERYTOM KTÓRZY DŁUGO PRACOWALI I PŁACILI WYSOKIE SKŁADKI IDAWAŁ TYM KTÓRZY PRACOWALI MNIEJ I PŁACILI MNIEJSZE SKŁADKI!!! MORAŁ JAK Z BAJKI BĄDŻ UCZCIWY! SŁUCHAJ RZĄDU I PLATFORMY! A DOROBISZ SIĘ GARBU!!!!!!!!!!!!!!
bezstronna / 77.255.198.* / 2012-01-05 21:10
"Coś się Wam chyba pomyliło. Pisanie, iż jest to niesprawiedliwe, kiedy 90% Polaków po 35 latach pracy ma 800 - 1000 zł. emerytury a mundurowy po 15 latach 2.000 emerytur, SB-ek 4000 - 6000 emerytury, jest cwaniactwem. Emerytury i świadczenia rzeczywiste przez wiele lat wypracowali ci co mają obecnie 800 zł. A już powoływanie się na prawa nabyte, kiedy to zabiera się je najbiedniejszym pozbywając ich nabytych 20 lat temu - rent stałych, i wtedy nikt nie protestował nie znajduje słów krytyki. Wszyscy mają prawa nabyte, sedziowie i prokuratorzy ze stanem spoczynku, mundurowli po 15 latach pracy tylko nie Ci co na nie
pracowali. Jestem przeciw protestowi."
mazurski niemundurowy / 88.156.61.* / 2012-02-22 22:13
To znaczy PROTESTUJESZ PRZECIW PROTESTOWI! Rób tak dalej.
wnerwiony górnik / 78.88.121.* / 2012-02-10 16:19
BESTRONNA-ściemniasz jak urban za komuny-mundurowi po 15-tu latach mają prawo do emerytury 40-to procentowej.trzeba było się uczyć.lub płacić wysokie składki emerytalne .ty itobie podobni żyliście -oby tylko do emerytury-teraz chcecie by ci którzy płacili wysokie składki was żywili!!!!!
Budzisz Stanisław / 217.212.230.* / 2012-01-11 00:04
Brawo...sama prawda ; przecież skutki podwyżek odczuwamy wszyscy , a najubożsi najbardziej!! Żeby było naprawdę /najbardziej/ sprawiedliwie to najmniejsze emerytury , renty , zasiłki przedemerytalne itd - powinny być najwyżej podwyższane!! z poważ S.B.
też wnerwiony górnik / 78.88.121.* / 2012-02-10 17:01
Budzisz Stanisław przeczytaj wyżej co napisał wnerwiony górnik ja równierz zwracam ci uwagę-trzeba było się uczyć lub pracować ciężko jak górnik i meć zabierane wysokie składki emerytalne.Teraz chcesz by górnikowi zabrać a tobie dać!
brambór / 178.183.180.* / 2012-02-03 14:58
a niby dlaczego ten kto dużo płacił idługo pracował ma tracić jeśli są niesłsznie wypracowane emerytury i renty to dopominajcie sie o ich zmniejszenie, dlaczego pracujący nie mają równych zarobków jeżeli mam się podzielić moją skromną emertutą to wiem z kim i to czynię i nie żczę sobie żeby to czynił rząd w moim imieniu Mam nadzieję że chociaż KT stanie na wyskości zadania a jeżeli nie to są podobn jeszcze niezawisłe sądy
sąsiadka / 89.200.211.* / 2012-01-24 14:07
Do Stacha Budzisza całe życie obijał się szukał kasy gdzie się dało byle dociągnąć do do zasiłku przedemerytalnego !i taki obibok,leń żąda podwyżki kwotowej.
niebieski ptak / 89.231.250.* / 2012-01-11 07:33
I obudzisz się z ręką w nocniku...panie Budzisz Stanisławie...napewno się nie wzbogacisz a skrzywdzisz niejednego uczciwie pracującego przez długie lata...ato na dobre nikomu nie wychodzi jak mowi niejedna historia.Najuboższych nie ze swojej winy należy chronić inaczej a nie pseudowaloryzacją która niszczy w młodych uczciwość ..Wnuk powiedział...co mi Dziadku będziesz mówił o uczciwej pracy jak w tym państwie tylko cwaniaczki i złodziejaszki mają się dobrze bo rząd o nich dba by im nie brakło na piwko ...
Stanislaw7 / 62.87.206.* / 2012-01-09 21:16
Musisz to przemysleć. Zóodziejstwo polega na tym, że kwotowa realoryzacja powinna być znacznie wyższa. Nie dysponuję szczegółowymi danymi, ale powinna wynosić znacznie powyżej 100 zł (ok. 120)
niebieski ptak / 89.231.250.* / 2012-01-09 21:45
Do Stanisław 7..bezstronnej nie przekonasz...szkoliła się z GW i TVN...a sama liczyć nie umie napewno bo inaczej by sobie wyliczyła ile sama straci...a jeśli uważa że SB-ek ma 4000zł to po co się zgadzała na "grubą kreskę" czy jak tam dalej...i ja mam dwukrotnie niższą emeryturę niż zomowiec ,który mnie bił "po plecach za ciekawość" w 1968, ale pseudowaloryzacji kwotowej nie popieram...już raz straciłam za rządów Hanny Suchockiej na rencie...mam 37 lat pracy i nie chcę jałmużny w wysokości 71zł choćby była wyższa od mojej prawdziwej waloryzacji...
ANKA S9 / 83.3.194.* / 2012-01-11 10:21
PRZEPRACOWAŁEM 40 LAT MAM 2800 EMERYTURY.NIERÓB PIJAK I OBIBOK PARTNER SIOSTRY PRACOWAŁ MOŻE LAT 15.SKONCZYL 65 DOSTAŁ EMERYTURE DOSTANIE TAK JAK JA 71 PODWYŻKI. SKANDAL.LUDZIE CZAS SIĘ OPAMIĘTAĆ.STOP DLA FINANSÓW TUSKA I JEGO EKIPY.ZŁODZIEJSKI RZĄD.DLA SIEBIE I POD SIEBIE
TEŚCIOWA TEGO LUMPA / 78.88.121.* / 2012-02-10 23:09
ANKA-MASZ RACJE CO DO TEGO PIJAKA OBIBOKA NIEROBA ON TYLKO CHĘTNY ROBIĆ DZIECI.GORSZY OD FERDKA KIEPSKIEGO DZIEŃ BEZ ALKOCHOLU I OGLĄDANIA TVN-NU TO DLA NIEGO DZIEŃ STRACONY ŻYJE ZA PIENIĄDZE Z OPIEKI BO JEST CHORY-JEST UZALEŻNIONY OD ALKOCHOLU 9-CIORO JEGO DZIECI CHOWA JEGO MATKA JAKO RODZINA ZASTĘPCZA AMNIE SĄD UZNAŁ ŻE JESTEM TEŻ ALKOCHOLICZKA I NIE DAŁ MI NAWET JEDNEGO DZIECKA-A TO ON ZE SWOJĄ MAMUSIĄ PRZEPIJA PIENIĄDZE Z OPIEKI KTÓRE DOSTAJĄ NA DZIECI.T
Baloo / 46.186.3.* / 2012-01-09 12:46
Kobito! jaki esbek! Im już dawno dziabnęli emki! A może wyjściem jest podniesienie najniższych emerytur do ludzkiego poziomu? Ale nie kosztem innych emerytów. I nie pisz, że mundurowi, prokuratorzy itp. Każdy jest kowalem swego losu!
benz / 89.231.250.* / 2012-01-06 00:56
A liczyć umiesz?...wiesz jak obniży się emerytura długofalowo każdemu z nas pracującemu( czy to był zdrowym czy chorym lat35-40)? Niesprawiedliwe było wiele w przeszłości...zgoda ...więc pomyśl logicznie jak to naprawić a nie zabierać biednym by dać jeszcze biedniejszym...może zaproponuj rządowi by ze "swoich podwyżek" zrezygnował i POKAZAŁ jak mamy oszczędzać w tym niezawinionym przez nas emeryów kryzysie.
YorkS / 2012-01-04 17:19
Popieram protest,w wypadku wprowadzenia takiej waloryzacji trzeba w pozwie zbiorowym zaskarżyć ją do TK.
Waloryzacja procentowa utrzymująca wartość nabywczą wcześniej przyznanych rent i emerytur jest zagwarantowana konstytucyjnie.
Z jakiego tytułu emeryci z wyższymi świadczeniami wypracowanymi po długoletniej pracy (w moim przypadku 46 lat)
a w konsekwencji wyższymi mają finansować waloryzację osób dla których waloryzacja procentowa jest niższa niż 71 zł,a emerytura wypracowana jest taka jaka wynika z historii ich pracy.
barbara_1 / 87.105.66.* / 2012-01-07 16:38
Popieram protest!!!!Mój mąż pracował 52lata ,część dokumentów została zniszczona przez zakład pracy,naliczona emerytura nie stanowi średniej krajowej,a naliczenie kwotowe jest krzywdzące.Proszę więc aby było sprawiedliwie naliczyć emeryturę za przepracowane lata pracy.
j2323 / 88.156.158.* / 2012-01-05 16:07
Do tuska, niech posłowie też dostaną po 71zł.Cieszę się ,że na ciebie nie głosowałem.
wkurz.emeryt / 178.235.235.* / 2012-01-04 16:28
Popieram. Nie rozumiem, dlaczego państwo polskie mnie okrada. Nigdy więcej nie zagłosuję na pana, panie Tusk! Mam nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny zweryfikuje idiotyczne pomysły rządu. PS. A może wy, rządzący, zaczęlibyście obcinać swoje apanaże, co?
RW345 / 83.7.115.* / 2012-01-08 13:44
do nastepnych wyborów zapewne już nie dożyjesz i to są zasady tej liberalnej gry!!!
olga miko / 83.10.101.* / 2012-01-06 19:42
słusznie waloryzacja kwotowa to kradzież w biały dzień
J. Jachnik / 83.22.230.* / 2012-01-03 21:22
Coś się Wam chyba pomyliło. Pisanie, iż jest to niesprawiedliwe, kiedy 90% Polaków po 35 latach pracy ma 800 - 1000 zł. emerytury a mundurowy po 15 latach 2.000 emerytur, SB-ek 4000 - 6000 emerytury, jest cwaniactwem. Emerytury i świadczenia rzeczywiste przez wiele lat wypracowali ci co mają obecnie 800 zł. A już powoływanie się na prawa nabyte, kiedy to zabiera się je najbiedniejszym pozbywając ich nabytych 20 lat temu - rent stałych, i wtedy nikt nie protestował nie znajduje słów krytyki. Wszyscy mają prawa nabyte, sedziowie i prokuratorzy ze stanem spoczynku, mundurowli po 15 latach pracy tylko nie Ci co na nie pracowali. Jestem przeciw protestowi.
AREK 2 / 159.205.143.* / 2012-02-25 14:15
Kiedyś myślałem, że im więcej się uczę i dłużej pracuję to będę miał wyższą emeryturę, a tu KLOPS i jak tu zachęcać dzieci do nauki i uczciwej pracy, skora znów wraca powiedzenie „czy się stoi czy się leży to 71 złotych się należy . Ja w każdym razie po otrzymaniu decyzji pisze odwołanie.
Pozdrawiam Wszystkich.
A przy okazji mundurowy po 15 latach służby dostaje emeryturę wysokości 920 złotych
rytka / 89.231.250.* / 2012-01-09 22:25
j.Jachnik..... to taki typowo polski twór mentalny.On się cieszy, bo dla niego nie ważne jest, że go krzywdzą,ważne że tych "bogaczy"krzywdzą więcej.
kopal / 89.231.250.* / 2012-01-07 08:08
Jak ma 1000zł na rękę to też straci w następnych latach...liczyć ,liczyć...najpierw mydlenie oczu przeciwną Konstytucji RP "pseudowaloryzacją kwotową" i odebranie + 20% wzrostu płac a także obniżenie danych GUS z 7-9% na 4,8 lub 3,8%...czyżby rząd czerpał z doświadczeń prof.Hanny Suchockiej,uhonorowanejprzez:Zakon Maltański i Stolicę Apostolską?
x46 / 83.20.13.* / 2012-01-04 12:25
Jednakowa waloryzacja byłaby sprawiedliwa tylko w przypadku pobierania wcześniej jednakowych składek.W innym przypadku to jest rozbój. Państwo już raz okradło mnie zwracając nadpłacone składki emerytalne po 10 latach bez odsetek. Zwraca je co jakiś czas do tej pory, ostatnio za 2004 rok.
Pyclik / 2011-12-31 13:04 / Tysiącznik na forum
Brawo Anglin!
To było bardzo potrzebne!
Może to wykorzystać każdy, kto uważa tzw waloryzację kwotową za zwyczajne oszustwo, ale nie czuł się na siłach , aby samodzielnie złożyć skargę z z uzasadnieniem.
Oprócz skierowania skargi tam, gdzie każdy uważa z stosowne, proponuję, aby każdy piszący także na innych forach poinformował tam, że coś takiego istnieje, tutaj właśnie.
Jeszcze raz: Brawo Anglin!
rw345 / 83.7.115.* / 2012-01-08 13:46
nie dożyjecie dziadki do rozstrzygnięcia tej sprawy przez Tk - i o to chodzi
waldi43 / 2012-01-02 09:56
waloryzację kwotową za sprawiedliwą uważają Ci, którzy mniejsze emerytury dostają, ale zapominają o tym że takie właśnie sami sobie wypracowali...
anglin / 77.237.22.* / 2011-12-31 10:22
CD. SKARGI.....
emerytalne czy rentowe w wysokości uzależnionej od czasu, miejsca pracy, a także od posiadanego wykształcenia, rodzaju wykonywanej pracy i stanowiska (tzw. zasada wartościowania pracy zawarta w Kodeksie Pracy).
Powoływanie się przez rząd na zasady sprawiedliwości społecznej w kontekście emerytur jest zwykłym populizmem i nadużyciem. Działań rządu nie można traktować inaczej jak uparte dążenie do powiększenia się grupy emerytów biednych, często zmuszonych do korzystania z pomocy socjalnej. Paradoksem jest, że wprowadzając "socjalistyczne zasady waloryzacji emerytur" w imię oszczędności rząd w tym samym czasie znajduje jednak środki i to rzędu setek milionów złotych na premie dla urzędników Służby Cywilnej czy coroczne podwyżki dla wybranych grup zawodowych np. nauczycieli. Sięganie do kieszeni emerytów i rencistów , tych którzy jeszcze wiążą jako tako koniec z końcem /bo stracą nawet emeryci pobierający świadczenia po 1500 PLN/ wydaje się być nieporozumieniem.
Hipokryzją jest fakt, że rząd szczycący się wzrostem gospodarczym i walką z długiem publicznym zamierza uzdrowić finanse publiczne kosztem emerytów i rencistów, czyli osób starszych i bezbronnych i schorowanych.
Reasumując proszę o podjęcie działań zmierzających do uniemożliwienia funkcjonowania w obiegu prawnym proponowanych przez Rząd RP przepisów naruszających Ustawę Zasadniczą i zasady sprawiedliwości społecznej, rażąco krzywdzących przygniatającą część emerytów i rencistów, którzy dziesiątki lat swojego życia poświęcili na wypracowanie swoich świadczeń, które to teraz poprzez oszukańczy sposób waloryzacji mają być trwale obniżane bez względu na planowany czasokres ich stosowania.
Mam nadzieję że niekonstytucyjny przepis nie wejdzie w życie i pokrzywdzeni emeryci nie będą musieli dochodzić swoich praw na drodze sądowej.
Z wyrazami szacunku

.............

Pamiętajmy że trzeba podać swoje dane tj. Imię, nazwisko i adres zamieszkania inaczej skarga ląduje w koszu.
WoWo / 82.177.144.* / 2012-01-03 10:34
Niestety dostałem już odpowiedź z TK:

Szanowny Panie,



Uprzejmie dziękuję za pismo, zawarte w nim problemy i spostrzeżenia traktujemy jako ważny głos opinii społecznej.

Ponadto informuję, że zarówno sędziowie Trybunału Konstytucyjnego jak i Biuro TK nie udzielają porad prawnych, nie występują z inicjatywą ustawodawczą oraz nie podejmują interwencji w konkretnych stanach faktycznych. Zgodnie z art. 188 Konstytucji Trybunał Konstytucyjny zajmuje się orzekaniem w sprawach zgodności obowiązujących przepisów prawa z Konstytucją. Stanowisko w rozpatrywanych kwestiach TK wyraża poprzez swoje orzecznictwo. Trybunał nie wszczyna postępowania z własnej inicjatywy, a jedynie na wniosek właściwego podmiotu złożony zgodnie z odpowiednią procedurą formalną. Krąg podmiotów upoważnionych do występowania z wnioskiem do Trybunału określony został w art. 191 Konstytucji.

Na mocy art. 79 Konstytucji skargę do Trybunału może również wnieść każdy obywatel, którego konstytucyjne wolności lub prawa zostały naruszone. Skarga może być złożona na akt normatywny, na podstawie którego wydane zostało ostateczne orzeczenie sądu lub organu administracji publicznej, naruszające prawa lub wolności skarżącego.

Z opisanymi problemami może Pan zwrócić się do posłów, którzy zgodnie z konstytucją zajmują się uchwalaniem ustaw oraz posiadają inicjatywę ustawodawczą.



Z poważaniem

Anna Wołoszczak

Zespół Prasy i Informacji

Biura Trybunału Konstytucyjnego
rw345 / 83.7.115.* / 2012-01-08 13:50
wapniaki; czytajcie uważnie;

Konstytucja RP art 191

"Art. 191.

Z wnioskiem w sprawach, o których mowa w art. 188, do Trybunału Konstytucyjnego wystąpić mogą:

1) Prezydent Rzeczypospolitej, Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, Prezes Rady Ministrów, 50 posłów, 30 senatorów, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Prokurator Generalny, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznik Praw Obywatelskich,


2) Krajowa Rada Sądownictwa w zakresie, o którym mowa w art. 186 ust. 2,


3) organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego,


4) ogólnokrajowe organy związków zawodowych oraz ogólnokrajowe władze organizacji pracodawców i organizacji zawodowych,


5) kościoły i inne związki wyznaniowe,


6) podmioty określone w art. 79 w zakresie w nim wskazanym."
Pyclik / 2012-01-08 14:22 / Tysiącznik na forum
Co można i nie można w TK możesz przeczytać sam - http://www.trybunal.gov.pl/wiadom/Info/faq.htm
zielony 11 / 83.218.108.* / 2012-01-01 14:02
NIe na tym ma polegać przciwstawienie się paranoi Tuska. Każdy,kto uważa się za pokrzywdzonego może złożyć skargę konstytucyjną do TK. Zamiast pisać bajki lepiej opracujcie wzór takiej skargi - musi ona spełniać odpowiednie wymogi formalne.
rw3456 / 83.7.115.* / 2012-01-08 13:51
mylisz się napewno ale nie masz tego swiadomosci art 191 Konstytucji RP
Pyclik / 2012-01-01 18:14 / Tysiącznik na forum
Jeśli umiesz, to pomóż, bo z samego krytykowania i zgryżliwości nic dobrego nie wyniknie.
Monia66 / 159.205.168.* / 2012-04-12 20:30
Rozumiem że pozamiatane. Nikt nie napisze wzoru skargi. Ewentualnie poda art z konstytucji. Oni doskonale o tym wiedzą. mogą spać spokojnie. Ludzie tylko swoje emocje przeleją na forum
Pyclik / 2012-04-14 21:57 / Tysiącznik na forum
Niekoniecznie już "pozamiatane", wielu na różnych forach przyrzekało zorganizowanie pozwów do Sądów , także pozwów zbiorowych, oraz skarg do TK.
Proponuję na razie e- mail - owe przypomnienie się TK, które może być choć trochę skuteczne, jeśli będzie masowe, bo to dowód, że sprawa żyje.
Poniżej treść mego e-maila:
…………………………………………….
Trybunał Konstytucyjny
prasainfo@trybunal.gov.pl

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
Pan Bronisław Komorowski.
listy@prezydent.pl
Prezydent Bronisław Komorowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy zmieniającej zasady waloryzacji emerytur i rent , natomiast Prezes TK Andrzej Rzepliński zapowiadał pod koniec stycznia, że Trybunał priorytetowo potraktuje wniosek prezydenta.
Czy zbliżający się termin 3 miesięcy jest wystarczająco długi, aby uznać , iż „priorytetowe” potraktowanie wniosku Prezydenta i ufne dotychczas oczekiwanie pokrzywdzonych emerytów zostanie zrealizowane?
Antoni Pyclik
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy