Forum Forum finansoweInne

Prowizja pośrednika nieruchomości

Prowizja pośrednika nieruchomości

mevolo / 2014-09-22 18:59
Witam, Oto jak wygląda sprawa:

Zamierzam dokonać transakcji wymiany mojej nieruchomości (dom jednorodzinny + działka) w zamian za mieszkanie. Mieszkanie jest mniej warte niż dom + działka, więc wygląda na to, że będzie dopłata ze strony właściciela mieszkania.
Całość jest prowadzona przez pośrednika, który połączył obie strony transakcji. Pośrednik wiedział od początku, że moim priorytetem jest sprzedaż domu. Wtedy jego prowizja jest jasna - 1% od wartości.
Gdyby jednak doszło do transakcji wymiany, gdzie pójdzie dom za mieszkanie i dopłata ze strony właściciela mieszkania, to jaka zatem powinna być prowizja dla pośrednika i jak powinna zostać naliczona? Gdyby wynosiła 1% od wartości dopłaty, to teoretycznie przy wymianie bez dopłaty (1:1) prowizja wynosiłaby 0 PLN. Jak powinno się postąpić w takiej sytuacji? Dodam, że w/w mieszkanie będę zamierzał po ewentualnej transakcji sprzedać, również najchętniej za pośrednictwem w/w Pośrednika.

Mam nadzieję, że wystarczająco wytłumaczyłem zagadnienie i problem. Gdyby coś było niejasne, proszę pisać. Z góry dziękuję za pomoc.
Wyświetlaj:
kredytpolska / 2014-10-02 15:41
Zacznijmy od tego, że rzadko który pośrednik zasługuje na swoją prowizję. Niedbalstwo, nieróbstwo, brak znajomości przepisów i regulacji. Najgorsze jest to, że często pośrednik nie dba o interes osoby, którą reprezentuje i nawet dokładnie nie sprawdzi nieruchomości pod kątem wad prawnych. Ja rozliczyłbym go adekwatnie do nakładu pracy i wiedzy ;)
Koleżanka / 83.26.219.* / 2014-10-09 10:52
Nie wypisuj bzdur. Nie natrafiłam na pośrednika, który by koło mnie nie skakał, by nie sprawdził to co może i to co mu wolno. Pośrednik ponosi koszty i to wcale nie małe - utrzymanie biura, pracowników, opłaty, portale, ogłoszenia itd. i dlatego należy mu się prowizja jak psu micha. 1% prowizji to śmiech na sali.

Najnowsze wpisy

Kredyty hipoteczne - najlepsza oferta: