Forum Forum prawneGospodarcze

przedawnienie było czy nie?

przedawnienie było czy nie?

Julia2002 / 2009-07-22 08:52
w 2001 roku podpisałam z Nationale Nederlanden umowę na bycie agentem ubezpieczeniowym. Przy podpisywaniu umowy podpisałem weksel/albo umowę, teraz nie pamiętam na kwotę 500 złotych, tyle kosztowało uczestnictwo w 3-dniowym szkoleniu w Warszawie, w którym wzięłam udział. Szkolenie zakończyło się otrzymaniem świadectwa Agenta ubezpieczeniowego. Wkrótce po tym podjęłam pracę na umowę o pracę, w związku z tym nie kontynuowałam współpracy z NN, wówczas zażądali zwrotu kosztów szkolenia w kwocie 500 zł.
Podczas rozmowy telefonicznej z Prezesem (niestety nie pamiętam nazwisk, nie mam żadnych potwierdzeń na piśmie), NN odstąpiło od roszczeń. Od tamtej pory była cisza i spokój. Wczoraj dostałam pismo od firmy windykacyjnej z żądaniem zapłaty kwoty 500 za szkolenie plus odsetek.
Pytanie: czy sprawa uległa przedawnieniu? Jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej. Sama dokładnie nie pamiętam co podpisałam wtedy, nie mogę również odnaleźć żadnych dokumentów na ten temat. Czy takie pismo na jednej stronie od firmy windykacyjnej ma jakieś skutki prawne, nie ma do niego dołączonego żadnego pełnomocnictwa od firmy NN, ani informacji o przelewie wierzytelności? Czy powinna to zapłacić? czy mogę się powołać na przedawnienie? Dziękuje za wszystkie odpowiedzi.
Wyświetlaj:
adwokat-warszawa / 94.254.134.* / 2009-07-30 14:36
Niestety nie znamy treści umowy jaką Pani podpisała ani treści zobowiązania wekslowego, Z obowiązujących przepisów wynika, iż roszczenia co do zasady przedawniają się z upływem lat 10 a roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej z upływem lat 3. O rodzaju zobowiązania będzie decydowała umowa którą Pani podpisała. Natomiast roszczenia z weksla przedawniają się z upływem maksymalnie lat trzech od DNIA PŁATNOŚCI WEKSLA. Należy więc sprawdzić jaka widnieje data płatności weksla. Jeśli był to weksel in blanco datę płatności wystawiło Nationale Nederlanden i od tego dnia należy liczyć okres przedawnienia.
Julia2002 / 2009-07-31 14:17
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Prośba, czy ktoś podpowie z kim tam z NN najlepiej się kontaktować. Jak próbowałam dzwonić na numery z neta, to tylko mnie przełączano.
adwokat - warszawa / 188.33.87.* / 2009-08-05 07:22
adwokat.szymanski@wp.pl

Najnowsze wpisy