Forum Forum prawneCywilne

przedawnienie umowy o dzieło

przedawnienie umowy o dzieło

and_justice_for_all / 2013-03-21 11:08
po jakim czasie umowa o dzielo ulega przedawnieniu? mam taka sytuacje ze zadzwonil do mnie pewien stary kontrachent z rzadaniem zaplacenia zaleglego wynagrodzenia dotyczacego umowy o dzielo sprzed 4 lat. czy jestem zobowiazany mu po takim czasie oplacic ta umowe?
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-03-21 12:15
Przedawnienie prawa do roszczenia nie likwiduje długu, ale daje możliwość skutecznego oddalenia roszczenia, o czym więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;nastepuje;przedawnienie;dlugow,117,0,582005.html

W zakresie wynagrodzenia z umowy o dzieło okres ten wynosi 2 lata, co wynika z art.646 KC
arh+ / 2013-03-21 12:51
a takie pytanie z innej beczki, w przypadku takiej sytuacji, ze osoba nie zglasza sie po pieniadze i nie nalega na splate zobowiazania. To czy w moim intersie powinno byc "na sile" przekazanie tego wynagrodzenia? Chodzi mi o to ze np. kontrachent nei zabiega o splate z roznych powodow (np. zapomnial) a ja pamietam ale sie nie kontatkuje z nim
szklarek / 2013-03-21 13:22
Pomijając kwestię, że spłata jest obowiązkiem wynikającym z zawartej umowy, wystawionej faktury, to jest ona również w interesie dłużnika, ze względu na:
- możliwość przekazania tego długu firmie windykacyjnej, która będzie nękać intensywnie i czasem podstępnie ( o czym ostatnio głośno- celowe wysyłanie wezwań na błędny adres )
- bo rosną odsetki za opóźnienie, a które mogą być jednak w przyszłości wraz z długiem wyegzekwowane
- bo są dodatkowe koszty ewentualnej egzekucji

itd.
Andrzej Janik / 2013-03-21 13:44
Czyli jeżeli jeżeli teraz upomnę się o zapłatgę po trzech latach od podpisania umowy to nadal mogę odzyskać te pieniadzę?
audiofil / 2013-03-26 09:50
wydaje mi sie ze teoretycznie tak, ale firma badz kontrachent od ktorego chcesz egzekowaac pieniadze moze nie byc juz taki chetny do wyplaty i mozecie sie sadzic, pytanie tylko czemu 3lata bylo zwloki po pieniadze?

Najnowsze wpisy