Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Przedsiębiorcy - kasta uprzywilejowanych PIT-em?

Przedsiębiorcy - kasta uprzywilejowanych PIT-em?

kapitalista / .* / 2003-10-27 10:49
Wyświetlaj:
Krzysiek / .* / 2003-10-27 11:52
pragnę poinformować wszystkich - na czele z autorem tego artykuliku - że sens wprowadzenia jednolitej stawki podatku liniowego dla wszystkich ma swoje uzasadnienie w demokratycznym systemie. Nie można obciążać kogoś większym i stawkami tylko dlatego ze więcej zarobił czyli zxa karę. Sumarycznie zapłaci on i tak więcej im więcej zarobi. Płacenie za karę większych stawek jest podobne do systemu totalitarnego w krajach trzeciego świata. Powoduje nic innego jak tylko wypływ środków do rajów podatkowych, bo kto chce płacić tak wielkie stawki podatku gdy pod ręką ma alternatywne opłacalne rozwiązania?
wrafal / .* / 2003-10-27 13:21
ma Pan racje tylko w tym ze podatek liniowy jest bardziej sprawiedliwy niz progresywny - albo taka hybryda jak teraznatomiast co do demokracji to jest pan w bledzie - demokracja czyli rzady biednej wiekszosci - chetnie korzysta z narzedzi przymusu ekonomicznego wobec zamozniejszych ...
cenzor / .* / 2003-10-27 11:49
Czy ten portal wpadł w ręce UP lub LPR.Ten artykuł to jakies poglady zwiazane z lewicowo-populistycznym odchyleniem tych partii.A moze autor nie jest apolitycznie bezstronny lub jego problemy ekonomiczne odzwierciedlają to co pisze??
wrafal / .* / 2003-10-27 13:22
tak autorowi zaplacili biedni pracujacy ludzie lupieni progresja, skladkami, Vatem i placacy za przedsiebiorcow wysokie podatki...
Kulak / .* / 2003-10-27 11:43
Money.pl portal dla FIRM ??????????Dla jakich firm ?????Po tym beznadziejnym artykule mam wrazenie ze czlowiek to piszacy dostal udaru mozgu.Wypisuje sie z tego gowna !!!
wrafal / .* / 2003-10-27 13:26
no coz - moze to i dobrze ze ludzie o takiej kulturze wypowiedzi poszukaja sobie innych portali...dlaczego spodziewaja sie Panstwo biznesmeni peanow na swoja czesc - prawda jest inna - to szary pracujacy czlowiek ponosi skandaliczne koszty istnienia tego socjalizstycznego panstwa...a portal nie moze stac sie "zwiazkiem zawodowym biznesmeniow" ...
RT / .* / 2003-10-27 11:55
publikowanie tego rodzaju populistycznych bredni w dodatku zawierających nieścisłości (wyolbrzymianie różnic podatkowych pomiędzy nowo powstałymi firmami i już działającymi) w takim portalu za jaki chce uchodzić Money.pl jest skandaliczne
wrafal / .* / 2003-10-27 13:28
brednie to Pan pisze - albo Pan nic nie zrozumial, albo brak Panu argumerntow, a moze jedno i drugie...
student ekonomii / .* / 2003-10-27 11:32
Panie Rafale!Kapitalista poruszył tu bardzo ciekawy problem skrzetnie w mediach skrywany.Mowa tu o Kaście uprzywielejowanych z tytułami profesorach nauki.Pan Hausner szuka kasy u biednych ale zapomniał zę emeryt profesor w majestacie prawa moze nadal pracowac na uczelniach (wielu!!)i wszedzie brać kasę.Szaremu obywatelowi natychniast by zabrano emeryturę!.Skandalem jest ten atak na stołki na szytach władzy,w funduszach,radach nadzorczych ,itp nauowców którzy zamiast pracować naukowo trzepią wielka kase blokujac etaty i mozliwości awansu na uczelniach młodympracownikom nauki.Czy nie nalezy zacząc mocnym głosem domagać sie od naukowców aby wrócili na uczelnie?Moze lepiej niech doradzają a nie rzadza bo efekty sa opłakane.DZIS GOSPODARKA W CZSACH GLOBALIZACJI TRZEBA ZARZADZAC JAK WIELKIM MIEDZYNARODOWYM KONCERNEM!Czy więc ludzie z nauki maja taka wiedze i doswiadzcenie??Chyba jednak nie co widzimy choćby po efektach prywatyzacji.Moze Pan by cos i o tym wstydliwie skrywanym problenie napisał bo utrzymywanie armii pseudo naukowców nas bardzo duzo kosztuje a efektów ich pracy jest b.mało.
wrafal / .* / 2003-10-27 13:31
to problem przepisow kodeksu pracy ...i problem braku obiektywnej kontorli w tym resorcie, po prostu samorzadnosc w tej dziedzinie doprowadzila do pelni oligarchiipodobny problem jest w zawodach prawniczych, medycznych...moze mi pan uwierzyc - sam jestem mlodym pracownikiem nauki i wiem co nieco o tym srodokiwsku...
Przedsiebiorca (mały) / .* / 2003-10-27 11:28
Kasta uprzywilejowanych? - widać, że autor nie był nigdy przedsiebiorcą. Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą codziennie ryzykuję dorobkiem swoim i całej mojej rodziny. Z dnia na dzień mogę stracic wszystko. I to ni przez "ciemne" interesy, ale poprzez chory rynek i system działalności w Polsce. A czym Pan ryzykuje? Że bedzie sie Pan sądził z pracodawcą? w 99% przypadków Pan wygra. I chciałby Pan zarabiać wiecej od przedsiębiorcy. Zapewniam, że od bardzo wielu zarabia Pan więcej. Byłem (jeszcze niedawno) pracownikiem najemnym i moje zarobki były wyższe! A spokój pracy (wypłata na koniec miesiąca większa). Zaufałem takim jak Pan - weźcie sprawy w swoje rece. A teraz słysze kasta uprzywilejowanych, zaraz będa kułacy i krwiopijcy.Pozdrawiam wszystkich uczciwie działajacych przedsiebiorców. Wiem jak czesto jest wam ciężko. Szkoda, że niewielu, którzy nam zazdroszą nie ida w nasze ślady.
wrafal / .* / 2003-10-27 13:39
przesadza pan ze dnia na dzien moze stracic Pan wszystko - na kontraktach terminowych chyba Pan nie spekuluje ?nie zastanowilo Pan nigdy ze ja pracownik tez ryzykuje - bo pracuje tylko dla pana - bo moze mnie pan wystawic do watru - a sady nic nie pomoga - bo pana bankructwo to moje banktuctwo - bo pan ma wyzsze dochody i wieksze zasoby a ja pracownik bez trzech miesiecy bez pieniedzy moge znalezc sie na ulicy ?alez ida ida - co szkodzi na przeszkodzie zeby wszyscy placili rowne stawkowo podatki ?za chwile odzwa sie rolnicy i powiedza ze jest sprawiedliwym ze oni podatku dochodowego nie placa - bo ich praca jest ciezka....to nie sa arguenty ze wyroznieniem podatkowym jaki was spotyka - drodzy przedsiebiorcy - nam pracownikom nie zyje sie lepiej od was - wrecz przciwnie :)a ja tak na marginesie prowadze dzialalnosc mieszana ... i jestem za rownoscia podatkowa - nie moze byc swietych krow - bo to patologia ktora i tka zle sie odbije na gospodarce...
Andrzej / .* / 2003-10-27 11:26
Panu Rafałowi chyba odbiłozapominam również o tak ważnym argumencie jak ryzyko gospodarcze. Pracownik najemny może zbankrutować tylko w skutek swojej rozpasanej konsumpcji, natomiast przedsiębiorca może upaśc w skutek działań nie do końca zależnych od niego. Panie Rafale płacąc Panu za te komentarze Pan portal powinien się ostro zastanowić. Dlaczego np nie zajmuje się Pan płacami urzędników których liczba wzrosta ponad 2 krotnie od momentu wprowadzenia zmianustrojowych. Daleko mi do Hausnera i Millera pod względem politycznym ale chwała im za to że tylko oni mieli odwagę na przepchnięcie tego. Efekty zobaczymy za kilka lat i na pewno zmieni Pan ton. POZA TYM kto Panu broni otworzyć firmę i skorzystać z 19%, tylko trzeba mieć pomysł na działalnośc a to znacznie trudniejsze od pisania GŁUPAWYCH komentarzy !!
M. / .* / 2003-10-31 11:31
Bardzo chętnie przeszłabym na samozatrudnienie i skorzystała ze wszelkich przywilejów z tym związanych - mogłabym wliczać koszty utrzymania samochodu, beznzynę, telefony na firmę; do tego jeszcze niższy procentowo podatek; straciłabym co najwyżej przysługujący mi 26-dniowy urlop, ale i tak nie mogę go w takim wymiarze wykorzystać, bo mojemu pracodawcy nie bardzo to odpowiada, a ekwiwalentu za niewykorzystany urlop się nie wypłaca.... o zwolnieniach nie mówię - nawet na chore dzieci - szukam wtedy jakiejś opiekunki, bo jeśli pójdę na zwolnienie, to szef poszuka sobie kogoś na moje miejsce!!! z tym, że mój szef nie chce się zgodzić na samozatrudnienie, bo wtedy w dowolnej chwili będę mogła rozwiązać z nim umowę, z teraz przynajmniej obowiązuje mnie 3-miesięczny okres wypowiedzenia i daje mu to czas na znalezienie odpowiedniego pracownika na moje miejsce... i jeszcze inna rzecz: wielu przedsiębiorców argumentuje tu, iż pracownik najemny nie jest obiążony tym wszystkim, co rzedsiębiorca a i tak dostaje wynagrodzenie - ktoś tu napisał 15 tys!!! a ja zarabiam niespełna 3 tys zl i nawet najmniesza ulga podatkowa ma dla mnie znaczenie, nie mówiąc już o tym, że płacę proporcjonalnie wyższy podatek.... nawet kiedy odzyskuje 500 czy 1000 zl z odprowadzonego podatku to odczuwam znaczną ulgę w kosztach utrzymania domu, samochodu itd Który z przedsiębiorców chciałby się ze mną zamienić i nie dośc, że zarabiać mniej (o co nie mam żalu, bo ja nie miałam pomyślu zni samozaparcia by wcześniej założyć firmę) to płacić wyższy podatek bez możliwości odliczenia miliona drobnych i 'niedrobnych' koztów?
wrafal / .* / 2003-10-27 13:03
praconik najemny moze zbankrutowac od rozpasanej dzialalnosci prezesa firmy w ktorej pracuje, od zlej konunktury itp.wide moje inne komentarze do uwaggdyby tak nie bylo to praconicy ozarowa nie blokowaliby drog po 300 dni - ze o innych nie wspomne...
antypit / .* / 2003-10-27 11:21
I jeszcze drobnostka. Pracownik płaci podatek od wynagrodzenia, które otrzymał realnie (na rękę), zaś przedsiębiorca płaci podatek zgodnie z zasadą memoriałową, czyli na podstawie wystawionych dokumentów (faktur), co przy terminach płatności dochodzących do 3 miesięcy jest równoznaczne z konieczności kredytowania zarówno odbiorcy jak i urzędu skarbowego. Aczkolwiek generalnie najlepiej byłoby, gdyby podatek dochodowy został po prostu zlikwidowany, gdyż jak staje się kolejnym narzędziem do dzielenia społeczeństwa na grupy i wzajemnego skłócania ze sobą.
wrafal / .* / 2003-10-27 11:51
e tam - pracownik ryzykuje tak samo - malo to firm zalega z poborami - pracownik musi pracowac a wynagrodzenie dostanie nie zawsze....pracownik jest z reguly zalezny w 100% od jednego miejsca dochodowego - przedsiebiorca ma roznych kontrahentow - kto wiec ponosi wieksze ryzyko ....?
tadeusz / .* / 2003-10-27 11:08
Jestem pełen uznania dla Pańskich tekstów pomimo, iż nie zawsze podzielam Pański punkt widzenia. Zmuszają do myślenia i patrzenia na problemy społeczno-gospodarcze pod szerszym kątem niż własny żołądek.
jarek / .* / 2003-10-27 11:00
Pan Wójcikowski wyrasta nam na godnego następcęnaszego naszych profesorów ekonomistów u władzy.Niech Pan poprowadzi firme w obecnych warunkach(-rywatną nie państwową) a potem podyskutujemy.Z Pana artykułu wieje zawiścią i zwykła głupotą.
wrafal / .* / 2003-10-27 11:14
w obecnych warunkach znacznie ciezej poprowadzic gospodarstweo domowe niz firme...zeby byla jasnosc trzeba onizac podatki - ale wszystkim - a nie waskiej grupie - bo to nic nie da - skad wezmiecie panowie biznesmeni popyt na wasze uslugi i porodukty - gdy potencjalni klienci lupieni progresja nie beda w stanie ich kupic ?poza tym latwo zarzucac zawisc bedac po "lepszej" stronie parytetu... liniowy progresywnego nie zrozumie - jak mowi przyszowie...
kapitalista / .* / 2003-10-27 10:49
Oj Kolego Wójcikowski Zapomnieliście o jednym.Ten tak "kochany"przez władzę przedsiebiorca jesli dba o firmę musi przychód podzielić w kolejności na:-środki obrotowe (odtworzenie)-płace i podatki-kapitał inwestycyjnyCo mu zostanie to moze przeznaczyć na konsunpcje własna i rodziny.Ty drogi przyjacielu i każdy pracownik najemny zarobione pieniądze przeznacza w kolejności na:-konsumpcję i utrzymanie rodziny-inwestycje prywatne w mieszkania i samochody-lokaty itp.Jak węc widzisz drogi ekonomisto u dobrego przedsiębiorcy jego konsumpja jest na szarym końcu jesli po podziale przychodów coś mu jeszcze pozostanie.Pracownik najemny i jego przychody do głownie prywatna konsumpcja i inwestycje.NIE ZGADZAM SIE Z TWOIM ROZUMOWANIEM BO RYZYKA I WARUNKI UZYSKANIA KONCOWEGO ZYSKU U PRACOWNIKA I PRZEDSIEBIORCY SA NIEPOROWNYWALNE.A pamietasz to ??Wszycy mamy jednakowe żoładki?? Twoje poglady są wyjete z socjalizmu .Niestety reprezentujesz kaste naukowa .Nauka nie przeszła transformacji i nadal mentalnoscia tkwi w komunizmie.Twoje poglady o tym świadczą.
wrafal / .* / 2003-10-27 11:46
drogi Panie - po pierwsze to kóz razem nie pasliśmy...a wracajac do tematu 1) na srodki obrotowe z reguly sie pozycza 2) za płace dostajecie pracę pracowników3) kapitał na inwestycje to z reguły amortyzacja lub kredyt inwestycyjny4) to pracownik przeznacza większość swoich dochodów na podatki i składki a nie przedsiębiorca, pracownik placi ZUS, progresywny pit, oraz nie zapominajmy o tym ze nie moze przerzucic ani odliczyc VAT-u 5) konsumpcja osoby fizycznej - ktora tak pan wypomina w znaczacej mierze idzie na "odtworzenie potencjalu produkcyjnego" jednostki - jemy po to aby uzupelnic energie, ubieramy sie i mieszkamy w tym samym celu, jezdzimy samcohodem tak jak przedsiebiorcy - tle ze my nie wqliczamy tego w koszta dzxialalnosci, 6) u przeciętnego pracownika konsumcja nie przymusowa (nieodtworzeniowa) stanowi kilka procent całosci jego dochodow - po oplaceniu podatkowdochodowych, skladek, VAt-u, skladki zdrowotnej (to swoista amortyzacja i fundusz remontowy w jednym) oraz konsumpcji odtworzeniowej gwarantujacej biologiczna egzystwencje i zdolonosc do swiadczenia uslug pracy7)zgodze sie jedynie na argument o ryzyku - ale przeciez za to przedsiebiorca dostaje nieporownywalnie wiekszy dochod, ponisi to ryzyko nie w iomie idei lecz wiekszych dochodow, ale z tego tytułu nie moze placic mniejszych podatków niz pracownik8) poza tym gospodarka to naczynia polaczaone i tak progresja dla pracujacych odbije sie czkwawka na przedsiebiorcach - gdyby przedsiebiorcy byli do konca uczciwi to walczyliby o powszechny podatek liniowy na rownych zasadach a nie waskie branzowe korzysci - to sie niczym nie rozni od lobbingu gornikow czy rolnikow - a to uniemozliwienie korzystania z opcji dla chetnych do samozatrudnienia tze trudno inczej nazwac jak obawa przed konkurencja...socjalizm w swojej historii zna sojusze z wielkim kapitalem...
stratocan / .* / 2003-10-27 14:03
Szanowny Panie. Czytając Pańskie wypowiedzi na tej witrynie mogę jedynie wyrazić swoje oburzenie.Proszę być konsekwentnym i porównując "nas" do górników (szczerze im współczuję), zaproponować każdemu z "nas" po 50 tys. za opuszczenie swojego miejsca pracy. Zjawisko kułactwa w tym kraju jest stale żywe :((
wrafal / .* / 2003-10-27 17:10
nastepny co nie czyta a jedynie przeglada i zaraz wyjezdza z komuna...a czy ja nie chce wam dac niskich podatkow - ja tylko chce po rowno dla pracownikow i dla przedsiebiorcow- i dla emerytow tez ... - dla wszystkicha wasz przedstawiciel - H. Bochniarz niestety zaproponowala w negocjacjach tylko podatek liniowy dla swoich a nie dla wszystkich i teraz nabrala wody w usta jak ja spytac o powrzechny podatek liniowy podobnie jak Miller ...mnie tez nikt odprawy nie daje a progresje placic musze wysoka min. na rzecz takich swietych krow jak wy...
KOBIETA / .* / 2003-10-27 13:32
Drogi Panie. Mam tę przyjemność być również przedsiębiorcą, który płaci 40% podatek dochodowy. Płacę tak duzy podatek, bo jak wiadomo duzo zarabiam, a zarabiam dużo bo pracuję 15 godzin dziennie. Mam pytanie dlaczego ja mam płacić 40% podatku od tego, że chcę zarobić więcej. Moi pracownicy płacą 19% podatku dochodowego(pracują 8 godzin dziennie) i w momencie gdy przychodzi taka sytuacja , że kontrachent nagle postanowił nie płacić za fakturę, bo nie ma pieniędzy, ja muszę pokryć tę stratę w całości. Nie tracę tylko mojego zysku ale i wartość towaru. Sprawy sądowe, które trwają po 3 lata, a potem komornicy, którzy nieudolnie usiłują odzyskać moje pieniądze, to jest ten mój dochód od którego płacę 40%. Parodia, Urzędu Slarbowego nie interesuje, że klient nie zapłacił, ich interesuje to, że zarobiłam. No i co Pan na to?A pracownik prace wykonał i chce wynagrodzenie.I ja płacę to wynagrodzenie, tylko ciekawe jak długo, aż nie wyczerpią mi się zapasy gotówki. Pisze Pan, że są kreyty, leasingi,a płaca pracownika to płaca, a niech mi Pan powie skąd wziąść pieniądze na tę pracę pracownika, skoro to co zarabiam zabiera mi nieuczciwy klient i nasze "praworządne" PAŃSTWO. Konkurencja obniża ceny, niedługo to trzeba będzie sprzedawać towar po kosztach i jeszcze dopłacać do wszystkich naszych obciążeń podatkowych, a w końcu my przedsiębiorcy pójdziemy z torbami, bo jak przestaniemy płacić podatki to Urzędy Skarbowe rzucą się na nas jak hieny, żeby znależć jakieś uchybienia, a kto ich nie ma. Tak więc życzę Panu aby był Pan zmuszony otworzyć działalność gospodarczą, żeby wiedział Pan ile przedsiębiorca ma urlopu w roku, bo ja stawiam na 14 dni i to w rozbiciu nie razem. Oby Pan wiedział czym grozi złozenie deklaracji VAT 7 z jednodniowym opóźnieniem, np z powodu choroby lub pobytu w szpitalu, to nie tylko odsetki. Bardzo jestem ciekawa, czy mając zwolnienie lekarskie chodzi Pan do Pracy, bo będąc przedsiębiorcą, niestety 40 stopni gorączki to żaden powód aby nie przyjść do pracy, szczepionka przeciw grypie to w dzisiejszych czasach konieczność. Tak więc jestem również za tym aby pracownicy płacili podatek liniowy, ale taki artykuł gdzie obraża Pan przedsiębiorców nazywając ich kastą, powinien być powodem do wyrzucenia Pana z pracy. Niech Pan pisze tak : ZŁODZIEJSKI RZĄD PO RAZ KOLEJNY NIC NIE ROBI ABY NASZA GOSPODARKA DRGNĘŁA, PODATEK LINIOWY DLA PRZEDSIĘBIORCÓW TO DLA NICH WIELKA ULGA BO WRESZCIE COŚ ZAROBIĄ, ALE GDZIE DODATKOWE PIENIĄDZE DLA PRACOWNIKÓW? MOŻE SZANOWNA KOMISJA SEJMOWA KTÓRA ROZCZULA SIĘ NAD SPRAWĄ ŁAPÓWKI I MYDLI NAM OCZY ABYŚMY NIE ZAUWAŻALI INNYCH PRZEKRĘTÓW WSZYSTKICH SZANOWNYCH POLITYKÓW, NIE WAŻNE CZY LEWICY CZY PRAWICY. MOŻE ONI NIECH WEZMĄ SPRAY W SWOJE RĘCE I ZACZNĄ NA NAS PRACOWAĆ. NIECH DADZĄ NASZYM PRACOWNIKOM I NAM PRACODAWCOM A NIE TYLKO SWOIM KOLESIOM, KTÓRZY CHCĄC SPROWADZAĆ WĘGIEL z zagranicy muszą zamknąć nasze kopalnie, no bo przecież na węglu z kopalni oni nic nie zarobią. A sprzwa ze spirytusem jest bardzo podobna. Nie wiem czy Pan się orientuje, że produkcja spirytusu przemysłowego w kraju jest nieopłacalna, lepiej go sprowadzać. I gdzie tu logika, ludzie wy chyba nie wiecie że w Polsce korupcja goni korupcję a my biedne robaczki będąc pracownikami czy pracodawcami łudzimy się że kiedyś będzie lepiej.
wrafal / .* / 2003-10-27 17:16
naprawde uwza Pani ze zwrócenie uwagi na fakt , iz obecny system podatkowy nie wiadomo dlaczego wyroznia waska grupe "przedsiebiorcow" a resztę łupi bez wyjątku do gołej skóry, stanowi powod do zwolnienia mniezapewne rolnicy i górnicy mysla to samo ...i dlatego tym bardziej utwierdzam sie w przekonaniu ze jestescie takim samym lobby jak tamte grupy - patrzycie tylko na swój interes - nie na to aby ogólnie obowiązywały rozsadne zasady i niskie podatkito jest moralnosc Kalego - aby mi było dobrze - a reszta niech cierpi - poki ja nie cierpiemoja droga Pani ten "zlodziejski" rzad, jeszcze bardziej niz was - przedsieborcow, obdziera ze skory nas pracownikow , nas szarych platnikow progresywnego PIT, ZUS, oraz nieodliczających VATnierozumie Pani tego czy tez nie chce rozumiec ?
kaska / .* / 2003-10-28 18:40
powninni Pana zwolnic za szerzenie glupot i za utwierdzanie ludzi w przekonaniu takim ze pracodawca to krwiopijca-przez takich jak Pan ludzie inni maja lekcewazace podejcie to pracy itp
Tomek z Kalisza / .* / 2003-10-27 18:55
Drogi autorze.Czy Ty naprawdę nie rozumiesz tego, że te PIT-y i ZUS-y są nie z Twojej kieszeni, ale z kieszeni Twojego pracodawcy - czyli przedsiębiorcy, na którego tak psioczysz. To on musi zapłacić do ZUSu, USu i na Twoje konto pieniądze REGULARNIE co miesiąc, bez względu na to czy kontrahenci mu zapłacą czy nie. Podatek dochodowy i VAT też musi zapłacić w terminie bez względu na to czy dostanie pieniądze, czy nie (a to połowa wartości faktury). A w dzisiejszych czasach 2-3 miesięczne terminy płatności to codzienność. Weź też pod uwagę, że z tego opodatkowanego zysku musi sfinansować rozwój firmy, a na przykład koszt budynku odlicza sobie potem od dochodu przez 40 lat!Piszę to, żeby Ci uzmysłowić, że prowadzenie firmy a praca na etat to dwie różne sprawy.Prowadzę dość dużą firmę, mam przeciętnie 60 tys. zysku miesięcznie, ale gwarantuję Ci, że moi znajomi pracujący na etat i zarabiający 15 tys. miesięcznie brutto są w stanie przeznaczyć więcej na szeroko rozumianą konsumpcję niż ja.Pozdrawiam
wrafal / .* / 2003-10-27 21:22
czy nie zauwazyl Pan ze arguenty ktore pan przytoczyl popieraja moje poglady ?toz w interesie pracodawcow jest obnizanie podatkow dla reszty spoleczenstwa...ale nie chca...
E.P. / .* / 2003-10-27 14:32
Wyraziła Pani to wszystko, o czym chciałam napisać. Myśle warto jeszcze dołożyć uszczerbek na zdrowiu, jaki powodują u nas przedsiębiorców (przynajmniej u mnie) przedkłądane przez księgowośc zestawienia faktur, którym zbliża siętermin płatności. Widzę na papierze, że powinno mi wpłynąć na konto 40.000, planuję wydatki, obiecuję ludziom pieniązde - wpływa 15.000 - wychodzę na idiotkę i nie śpię p nocach, żeby wymyśleć, skąd wziąć te brakujące 25.000
tez przedsiebiorca / .* / 2003-10-27 14:21
Szanowna Pani,Pan Rafal, jak widac po tym co wypisuje, nie ma bladego pojecia jak firmy funkcjonuja.1) na srodki obrotowe z reguly sie pozycza!!!!!! Przeciez to absolutny ignorant. Kto malym firmom cokolwiek pozycza? Wiedza czysto ksiazkowa nie pozwala temu Panu nawet na zblizenie sie do poznania mechanizmow funkcjonowania firm w Polsce. Prozne proby tlumaczenia, bo nie zrozumie. Podzielajac Pani poglady,tez przesiebiorca (bez zyskow przez poprzednie dwa lata, ale regularnie placacy pracownikom i procesujacy sie z niesolidnymi kontrahentami).
henry / .* / 2003-10-27 14:41
Szanowni Panstwo. Uszlo to Wam w ferrorze dyskusji, ze panu Rafalowi szlo o rownosc opodatkowania dla wszystkich. Cala reszta dyskusji to odpowiedzi na zarzuty tych, ktorzy nie do konca zrozumieli idee przewodnia jego wypowiedzi. Z tego powodu podzielili sie Panstwo na dwa obozy: przedsiebiorcow i pracownikow najemnych .........niepotrzebnie kruszycie kopie utyskujac jak Wam ciezko. WSZYSTKIM JEST CIEZKO.Pozdrawiam.
wrafal / .* / 2003-10-27 17:26
na reszcie ktos kto zrozumial... ufffja nie mam pretensji do przedsiebiorcow ze maja niskie podatki - ja mam pretensje ze walczyli tylko o niskie podatki tylko dla siebie - robili zwykly lobbing - a podpierali sie wznioslymi haslami o bezrobocie i wzroscie gosp... - ze pozwoli na kuriozalne rozwiazania nie pozwalajace na przechodzenie na samozatrudnienie itd.apel do reszty - przeczytajcie najpierw, potem przemyslce a potem dopiero piszcie...ps. rozmowa ze spoleczenstwem to ciezki kawalek chleba - a wydawaloby sie ze wy przedsiebiorcy to switlejsza czesc spoleczenstwa...
KAŚKA / .* / 2003-10-27 21:34
dziwie sie ze Pana pracodawca jeszcze nie zareagowal za szerzenie tak glupkowatych pogladow -bo ta sronka byla fajna ale dzisiejszy artykul to farsa.Fakt wszystkim nam jest ciezko-aleTO MY DAJEMY WAM MIEJSCA PRACY!!!!!!!!!!
tez przedsiebiorca / .* / 2003-10-27 14:59
Zapewniam, ze nie uszlo, tylko nie chcialem brac udzialu w dyskusji o rownosci, bo ta prowadzi do nikad. Natomiast nie wytrzymalem jak przeczytalem argumenty Pana Rafala rodem z podrecznika, ktore po prostu wskazuja, ze argumenty autora w dyskusjach z internautami sa oparte na totalnej niewiedzy (czyli po co zabiera glos w sprawach, o ktorych niewiele wie).
wrafal / .* / 2003-10-27 17:22
przepraszam ale pana slowa brzmia mniej wiecej tak:"A co mnie obchodzi równość podatkowa, ja krzyczę bo mowia ze przedsiebiorcy maja lepiej niz inni , a ja uwazam ze mają gorzej..."co to za dyskusja ?ja wiem jakie jest zycie przedsiebiorcy - wiem ze kazde 10 godzin pracy - 8 godzin to biurokracja -a dwie to myslenie o dzialalnosci operacyjnej...ale co to ma do faktu ze teraz placic bedziecie znacznie mniej niz r e s z t a spoleczenstwa !!!
Shadook / .* / 2003-10-27 21:28
Drogi Redaktorze, zarzuca Pan biznesmenom wiele, a ja Panu powiem tak, Moja firma zatrudnia 3 osoby, jesli bedzie od przyszlego roku 19%, to bede w stanie przeznaczyc na inwestycje wszystkie podatki jakie zaoszczedze (40 tys/rok) + te 10 tys ktore teraz inwestuje z MOICH DOCHODOW, nie kupuje nowego zegarka, samochodu itp. Mam zamiar zatrudnic 3 dodatkowe osoby i prosze tylko policzyc, w Polsce jest 3 mln firm, niech kazda zatrudni 1 osobe, to jakie bedzie bezrobocie??
wrafal / .* / 2003-10-28 06:59
problem w tym ze jesli kupujacy Pana usługi nie będą mielu dochodu to guzik pan zarobi, bo nie bedzie mial gdzie pan zaoferowac dodatkowej sprzedazy - chyba ze sobie nazwzajem,natomiast powzechna stawka podatkowa 19% dla wszystkich - nie dosc ze dziala z korzyscia dla funduszy na inwestycje, to jeszcze zapewnia wzrost popytu na rynku, zwiekszy wydajnosc pracy zxadowolonych z dochodow pracownikow...jeszcze raz - ale juz ostatni powtarzam nie jestem przeciwnikiem niskich podatow - ale jestem rzeciwnikiem niskich podatkow dla jednych kosztem wysokich dla reszty - bo moim zdaniem w skali makro nic to nie da to tak jak z woda w naczyniu - cisnienie jest wszedzie jednakowe ... woda i tak znajdzie dziure i przeplynie....
jacek / .* / 2003-11-22 20:23
... no wlasnie Pan nie rozumie - w naczyniu nie wszedzie jest cisnienie jednakowe , nie kupi nic ktos kto nie pracuje - Pana argumentacja nie jest dobra i jednak nie ma Pan racji - Podatek przedsiebiorcy to nie jest podatek od jego prywatnych dochodow , lecz dochodow firmy ( gdyby Pan wiedzial jak oblicza sie podatek - gdzie np sa kredyty - przedsiebiorca moze miec wspanialy dochod i nie miec zlotowki na zycie , moze splajtowac ... mozemy o tym porozmawiac ...
wrafal / .* / 2003-11-23 12:26
ba... szary czlowiek moze umierac z glodu a w mysl przepisow podatkowych miec dochod do opodatkowanianawet zebrak kupujacy chleb za ostatni grosz musi w tym kraju zaplacic za to 22% haracz - i nie moze go sobie odliczyc - chyba ze otworzy dzialalnosc gosp....jego (przedsiebiorcy) firma - to on sam - nie uprawiajmy prawnego rozdwojenia jazni...
jacek / .* / 2003-11-24 19:40
... nie rozumiem o co Panu chodzi ...... wzrasta we mnie przekonanie , że Pan też nie wie ... Pozdrawiam.
Shadook / .* / 2003-10-28 07:10
Zgadza się, ja tez jestem za tym, aby w Polsce bylo jak glosi PO 3 x 15 % (CIT, PIT, VAT), ale ponad 90 % podatnikow znajduje sie w najnizszym progu podatkowym, wiec jesli ludzie beda mieli prace, beda dobrze funkcjonowac przedsiebiorstwa, to prosze mi wierzyc beda wiecej zarabiac, jezeli nastapi u mnie wzrost sprzedazy, i pracownicy sie do tego przyczynia w sposob znaczny, prosze mi wierzyc dostana podwyzke nawet o 20%, i z tych pieniedzy "zrobia popyt". Notomiast Ci, ktorzy placa 30 i 40% tez roskreca gospodarke, ale w znacznie mniejszym stopniu. Na wykladach z ekonomii przedstawia sie krzywa, ktora mowi, ze im zamozniejszy obywatel tym mniej przeznacza srodkow na konsumpcje, a wiecej na inwestycje. Pozdrawiam.
wrafal / .* / 2003-10-28 19:40
pragne zauwazyc ze te "10%" wychodzących poza pirtwszy prog 19 - to prawie milion podatnikow, czyli jakies cztery razy wiecej niz grupa przedsiebiorcow.... skorzystajacych na opcji...
Shadook / .* / 2003-10-28 22:02
Ale te 10 % nie stworzy nowych miejsc pracy. Moim zdaniem przyszlosc powinna wygladac tak:1. wprowadzamy 19 % dla firm2. tworzymy PRAWO (powinno byc tak, ide do urzedu i jakas Pani mowi mi, ze mam zrobic to i owo, a ja mowie, prosze pani jaki nr ustawy, ktory ustep, ktory wiersz, a nie jakas samowolka, rozporzadzenia i duperele)3. gospodarka sie rozpedza nawet do 7% PKB4. maleje bezrobocie (docelowo 8, 9 %; gdy jest 3-4 to juz na zachodzie uwaza sie, ze brakuje rak do pracy, w Polsce jest to raczej nie realne przy naszej wydajnosci)5. liberalizujemy budzet panstwa, obnizamy podatki dochodowe od osob fizycznych6. obnizamy VAT7. punkt 5 i 6 sprawia, ze utrzymujemy wzrost PKB na poziomie okolo 5%8. za 30 lat doganiamy kraje europy zachodniej
wrafal / .* / 2003-10-29 15:45
te 10% poprzez popyt konsumpcyjny i oczednosci bedace baza dla tanich kredytow i inwestycji stworzy wiele miejsc pracy ...1) 19% ale dla wszystkich i dla wszystkich mozliwosc odliczania kosztow...2) prawo powinno byc rowne dla wszystkich - co to za prawo , w ktorego majestacie jedni placa 19% podatku i to po odjeciu szeregu kosztow, a inni choc robia prawie to samo placa 40% i bez podliczania kosztow ...3) gospodarka rozpedzi sie jak bedzie: a)popyt - ktory swoje zrodlo bedzie mial w nieopodatkowanych dochodach konsumentach a nie w klredytach;b) inwestycje - na ktore drodzy biznesmeni potrzebujecie taniego kredytu - ktory moze byc wam udzielony tylko wtedy gdy my konsumenci , my gospodarstwa domowe bedziemy generowac oszczednosci i zanosic je do banku na procent - a jak mamy to robic skoro trzepia nas progresja...4) bezrobocie wcale nie musi malec od wzrostu gospodarczego - zwlaszcza kiedy koszty pracy (ZUSY i progresywne podatki) beda rosly, wowczas inwestycje skoncetruja sie na pracooszczednych technologiach i dojdzie o paradoksie do redukcji zatrudnienia ! (obecnie przedsiebiorstwa zwiekszaja produkcje i redukuja zatrudnienie jednoczesnie - bo wdarzaja technologie wydajne z punktu widzenia kosztow pracy)5. pelna zgoda co do liberalizacji budzetu czyli odpanstwowienia panstwa... jego desocjalizacji6. pelna zgoda7. mysle ze nawet 10% - jak chinach8. mysle ze znacznie szybciej - bo tam jest stagnacjja a moze byc recesja...podsumowujac - jak widzi pan jedyna kosc niezgody polega na tym ze ja tylko nie zgadzam sie na obnizenie podatkow dla wybranych kosztem reszty bo:- to niesprawiedliwe;- to nic nie da gdyz gospodarka to system naczyn polaczonych i obnizka jednego a podwyzka drugiego nic w efekcie nie daje;- bo obecna opcja podatykowa dla wybranych pacxhnie mi lobbingiem - dla mnie osobiscie nie rozniocym sie niczym od tego groniczego i rolniczego - oni tez zadaja przywilejow dla siebie powolujac sie na dobro reszty przy okazji wkladajac na barki tej reszty kolejne ciezary fiskalne...
1 2 3 4
na koniec starsze

Najnowsze wpisy