Forum Forum dla firmDotacje

Przejęcie biznesu przez stażystę. Dotacja

Przejęcie biznesu przez stażystę. Dotacja

Krzysiek91 / 81.15.249.* / 2014-08-12 10:34
Witam.

Jestem uczestnikiem stażu w małym sklepie ze zniczami/kwiaciarni. Według przepisów właścicielka jest zobowiązana do zatrudnienia mnie na 3 miesiące po zakończeniu stażu. Dostała ona jednak dobrą ofertę pracy i myślała o zamknięciu interesu, a konkretniej o przekazaniu go mi. Mam w związku z tym kilka pytań.

1. Czy jako stazysta, otwierając własną działalność bez konsekwencji mogę zrezygnować ze stazu? (tak jak w przypadku podpisania umowy na pełen etat z innym pracodawcą)

2. Czy w takim przypadku, będąc jeszcze stażystą mogę się ubiegać o dofinansowanie?

3. Czy właścicielka sklepu przekazując mi sklep (zakonczy działalność w momencie mojego otwarcia) poniesie jakąś odpowiedzialnosć finansową?

4. Jaką doradzalibyscie najlepszą formę takiego przejęcia? Jak to zrobić, aby żadne z nas nie musiało ponosić kosztów stażu przerwanego przed czasem, oraz abym mógł dostać dofinansowanie na otwarcie działalności?
szklarek / 2014-08-12 11:28
Jeśli jesteś jedynym stażystą na tym stażu- to właścicielka nie będzie miała problemu ze strony PUP- staż zostanie przerwany nie przez nią, ale przez stażystę. Z kolei założenie DG jest przerwaniem stażu przez bezrobotnego bez jego winy w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia, więc też bez konsekwencji dla Ciebie.

Co do dotacji- bardzo się w tym roku zmieniły przepisy i jednak odsyłam do PUP po info. Nie wiem na ile istotny będzie argument, że dotacje są na założenie 'biznesu', a tu 'biznes' już jest.

No i zupełnie z innej beczki- co oznacza 'przekazanie' ? Mamy do czynienia z lokalem, wyposażeniem i towarem + umowy z innymi podmiotami ( dostawa towaru, mediów, odbiór śmieci ). Darowizna - to III grupa- pojawia się podatek od spadków i darowizn. Sprzedaż- skąd środki ? Do tego cesje umów.

Najnowsze wpisy