Forum Forum podatkoweInterpretacje

Przejście na podatek liniowy

Przejście na podatek liniowy

patryk 290 / 46.134.57.* / 2019-01-15 13:00
Prowadzę działalność jednoosobową od 2018 roku według skali podatkowej. W 2019 roku chcę przejść na podatek liniowy. Czy mam czas do 20 lutego? Pytam, bo w urzędzie miasta (CEIDG) nic nie wiedzą o tej zmianie, podobnie kobieta w okienku urzędu skarbowego w moim mieście twierdzi, że to obejmuje tylko nowo zakładających działalności (??). Z kolei pani z infolinii podatkowej była pewna, iż zmiana mnie obejmuje.
Renata Giovanoli-Jakubczak Doradca Podatkowy / 178.42.45.* / 2019-02-13 15:10
Witam, zgodnie z art 9a ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik obowiązany jest do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego. Przepis został zmieniony niedawno, wcześniej takie oświadczenie należało złożyć do 20 stycznia danego roku podatkowego. Wracając do Pana pytania zgodnie z zacytowanym przepisem jeśli osiągnął Pan pierwszy przychód w styczniu 2019 r to terminem, który Pana obowiązuje jest 20 lutego 2019.

Najnowsze wpisy